Gianni Pittella az egyik röszkei idegenrendészeti előállító előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a falak és a szögesdrótok ellentétben állnak a szolidaritás eszméjével. A politikus hozzátette, a megoldáshoz vezető első pont 160 ezer menekült szétosztása lenne a tagországok között. Szükség lenne egy a menedékkérőkre vonatkozó tartós és kötelező érvényű jogszabály kidolgozására, emellett minden lehetséges módon harcolni kell az embercsempészek ellen - hangsúlyozta Gianni Pittella. A frakcióvezető szerint olyan külpolitikára lenne szükség, amely stabilizálja a helyzetet a válságzónákban, különösen Líbiában és Szíriában, eltüntetve ezzel azokat az okokat, amelyek miatt a menekültek kénytelenek útnak indulni.
Ujhelyi István (MSZP) európai parlamenti képviselő úgy fogalmazott, magyar képviselőként büszke arra a helytállásra, amelyet az önkéntesek, civil szervezetek mutattak - különösen Szegeden - az elmúlt hetekben. Közölte, képviselőtársai látogatását úgy szervezte, hogy megmutassa, Magyarország nemcsak Orbán Viktor politikájából áll, hanem van egy humánus, a szolidaritást még ismerő arca is. A helyzet megoldására Magyarországnak nincs más esélye, mint az európai uniós összefogás - hangsúlyozta az MSZP alelnöki posztját is betöltő politikus.
Közben a pápa is ismét megszólalt a "migráns"-kérdésben, ahogy fogalmazott: a háború és éhezés elől menekülőket a világot uraló igazságtalan társadalmi-gazdasági rend kényszeríti útnak indulásra. Ferenc pápa szerint ráadásul az öregedő Európát a bevándorlók tarthatják életben. Az egyházfő - aki emlékeztetett, hogy olasz származású családja is bevándorlóként érkezett Argentínába - köszönetét fejezte ki a bevándorlókat befogadó európai országoknak.