Egyiptom;kormányalakítás;Ibráhím Mahlab;Abdel-Fattah Al-Sisi;

- Választás előtti meglepetés Kairóban

Benyújtotta kabinetje lemondását szombaton Ibráhím Mahlab egyiptomi miniszterelnök, amit Abdel-Fattah Al-Sisi államfő el is fogadott. Egy órával a lemondás után már ki is nevezte az új miniszterelnököt, akinek egy hete van a kormányalakításra. A kairói döntés azért volt váratlan, mert Egyiptomban októberben parlamenti választásokat tartanak.

Serif Iszmail olajminiszter alakíthatja meg az új kormányt, Sziszi államfő egy hetet adott számára a feladat végrehajtására, addig a lemondott kormány ügyvivőként áll az ország élén. A kinevezett új miniszterelnök feladata nem ígérkezik egyszerűnek, mert az egyiptomi kormányzat is korrupciós gondokkal küzd, néhány héttel a választások előtt olyan kabinetet kellene összeállítani, amelynek tagjaira nem vetül korrupció gyanú. Bár az idén márciusban hivatalba lépett Mahlab-kabinet látszólag önszántából mondott le, ez nem tűnik valószínűnek.

Sajtóhírek szerint Mahlab azért nyújtotta be lemondását, mert Sziszi elnök elégedetlen volt a kormány teljesítményéről szóló jelentéssel. Ami nem véletlen, hiszen az utóbbi időben a kormányzati korrupciótól hangos az egyiptomi közélet. Múlt héten hétfőn korrupció vádjával letartóztatták Szaláh ed-Dín Mahmúd Helál mezőgazdasági minisztert és néhány tanácsosát. Azzal vádolják, hogy kenőpénzek fejében osztottak földvásárlási engedélyeket üzletembereknek. Az ügyészség 217 ilyen esetet vizsgál, ez a legnagyobb botrány Sziszi elnök hivatalba lépése óta, ami nyilván nem kedvez az elnök mögött álló erőknek a közelgő parlamenti választások előtt.

A politikai földrengéssel párhuzamosan az utóbbi idők egyik legnagyobb horderejű terrorellenes hadművelete zajlik a Sínai-félszigeten. A terrorcsoportok egyre több gondot okoznak Egyiptomban is, a kormányzat szabályos háborút folytat ellenük a Sínai-félszigeten. Múlt héten újabb átfogó hadművelet kezdődött az Iszlám Állam (IS) egyiptomi ága ellen a félsziget északi részén. Kairói közlések szerint négy nap alatt 134 fegyveressel végeztek, és közel kétszázat vettek őrizetbe a kormányerők. A hadjárat a Vértanú Joga nevet viseli és tervek szerint félszigeten lévő terrorcsoportok végleges felszámolásáig tart majd. A hadsereg gyakorlatilag körbezárta a régiót, szisztematikusan számolja fel a terroristák búvóhelyeit és fegyverlerakatait.

A térség két legjelentősebb dzsihádista csoportja az Iszlám Államnak hűségnyilatkozatot tevő Anszár Beit al-Makdisz, amely Vilájat Színáa, Sínai Tartományra változtatta nevét.

A menekültválság nyomán Németország ideiglenesen ismét határellenőrzést vezet be - jelentette be vasárnap esti, rendkívüli nyilatkozatában Thomas de Maiziere német belügyminiszter Berlinben, a döntést Ausztria is megerősítette. Orbán Viktor üdvözölte a keleti és a déli határának ellenőrzését, Szijjártó pedig azt kezdeményezte, hogy az Európai Unióval együtt védjük meg Görögország határait. A német döntés következtében Ausztria és Németország között leállt a vonatközlekedés, vasárnap késő este pedig riadót rendeltek el négy megyei főkapitányságon és a Készenléti Rendőrségen.