távfűtés;árampiac;gázpiac;Első Nemzeti Közműszolgáltató;

- Januártól az áramot is az állam szolgáltatja

A gázpiac után az árampiacon is megjelenik az Első Nemzeti Közműszolgáltató (ENKSZ)Zrt, ugyanis a kormány és az RWE májusban aláírt szándéknyilatkozata alapján a közműszolgáltató 2016 januárjában átveszi az Elmű-Émász egyetemes szolgáltatási üzletágát. Az ENKSZ tárgyal egy másik, a lakossági áramszolgáltatásban részt vevő cég átvételéről is - jelentette be Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára szerdai sajtótájékoztatóján.

A nemzeti közműszolgáltató szakmai irányítása alatt álló Főgáz 2016 végére több mint 3 millió ügyfelet lát majd el, addigra veszi át a lakossági gázszolgáltatási piacról kivonuló E.on, GDF Suez és Tigáz ügyfeleit - hangsúlyozta az államtitkár. A Magyar Telekomtól már átkerült 60 ezer egyetemes szolgáltatásra jogosult lakossági földgázfelhasználó.

A későbbiekben a távfűtést is átveszi a nemzeti közműszolgáltató, ám ez a legbonyolultabb és leghosszabb átállási időt igénybe vevő eleme a közműszolgáltatói rendszernek, ezért még csak az előkészítő tárgyalásoknál tartanak - jegyezte meg Némethné. Az államtitkár szerint fontos lépés lesz az egységes szolgáltató központ kialakítása, amely ellátja majd az egyetemes szolgáltatások olyan költségigényes részeit, mint például az ügyfélszolgálatok működtetése, a számlázások vagy a hátralék kezelése. A központ akkor indulhat, amikor a Főgázhoz átvette az összes új ügyfelét és rendszerükben megjelennek a lakossági áramfogyasztók is.

Ehhez kapcsolódik, hogy a Főgáz az egy hónapon belül átveszi a GDF Suez kiszolgáló rendszerét, és ez az üzlet 10 milliárd forintnál kevesebbe kerül a költségvetésnek. A tájékoztatón elhangzott, hogy az ENKSZ további egyetemes szolgáltatók akvizíciójára nem készül, de ugyanakkor tárgyal hálózati cégek esetleges átvételéről. Az eddig inaktív MFB Földgázkereskedőnek az ENKSZ szervezetén belül, a versenypiaci gázkereskedelemben jut majd szerep. Az ENKSZ – amely hamarosan a Miniszterelnökség felügyelete alá kerül - csak olyan fogyasztókat vett és vesz át, akik rendezték korábbi szolgáltatójukkal, illetve kereskedőjükkel szembeni tartozásukat. Akiket kikapcsoltak az ellátásból, azokat a Főgáz is csak akkor kapcsolja vissza, ha már nincs adósságuk. A Főgáz a szolgáltatás folyamatban lévő kialakítása, átalakítása, és a még le nem zárult üzleti tárgyalások miatt nem adott be üzleti tervet az energiahivatalnak arról, hogyan kívánja ellátni a Tigáztól és a GDF Sueztől átveendő ügyfeleket – mondta Horváth Péter az ENKSZ elnök-vezérigazgatója, utalva arra, hogy emiatt nemrég tetemes bírságot szabott ki a cégre az energiahivatal. Németh Lászlóné a Világgazdaság kérdésére közölte: az egyetemes szolgáltatásban azért nem érvényesül a pillanatnyilag alacsony világpiaci gázár, mert az elsődleges cél a kiszámítható ár és szolgáltatás nyújtása. Románia után most is Magyarországon a legolcsóbb a lakossági gáz. Ezzel az árpolitikával lehet az elejét venni annak is, hogy emelni kelljen a tarifát, amikor a világpiacon nő az ár.

Amióta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank nemrég kinevezett alelnöke megfenyegette a bankokat, hogy ha nem növelik hitelezési aktivitásukat, akkor kemény szankciókra számíthatnak, a pénzintézetek vezetői sorra tiltakoznak a jegybankár keménykedése ellen.