Nem csitulnak az indulatok: kedd este újból több százan tüntettek a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) átszervezése, valamint a felsőoktatásból történt drasztikus pénzkivonások és az egyetemi autonómia megnyirbálása miatt. Mint ismert, a tervek szerint a Corvinus budai karait január elsejétől a gödöllői Szent István Egyetemhez (SZIE) csatolják, emiatt hétfő délután is több száz oktató és hallgató tüntetett. A keddi demonstráció résztvevői a budai campustól indultak az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) elé, ahol beszédek hangzottak el és a minisztériumnak már korábban eljuttatott petíciót is felolvasták.
A hallgatók többek között azt sérelmezik, hogy a beolvasztással csökkenne diplomájuk értéke, a felsőoktatási államtitkárság nem veszi figyelembe az integráció elleni szakmai érveket, az egyetemi szenátus álláspontját. Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy egy ilyen mértékű átszervezést januárra, a vizsgaidőszak közepére tervez az oktatásirányítás. Úgy vélik, hogy a budai karok stabilitását és az agrárképzés helyreállítását is inkább a korábban elvont források visszaadása oldhatná meg.
A felsőoktatási államtitkár a demonstrációkkal kapcsolatban az M1 keddi műsorában úgy nyilatkozott: szerinte a diákokat félretájékoztatják, a budai karokat pedig senkitől sem kell megvédeni. Palkovics László szerint továbbra is a Corvinus budai campusán zajlik majd az átszervezett karok hallgatóinak oktatása, nem pedig Gödöllőn. "Senki nem akar semmit csinálni a budai campusszal, azt szeretnénk, ha ott folyna tovább az oktatás, és ez így is lesz" - szögezte le. Az államtitkár megígérte azt is, hogy ugyanazok a tanárok fogják oktatni a diákokat, s hogy azoknak a hallgatóknak, akik a Corvinus egyetemen kezdték meg a tanulmányaikat, ez a diplomájukban is szerepelni fog.
A tüntetésekre tegnap az Emmi felsőoktatási államtitkársága is hosszas közleményben reagált, mint írták, a tiltakozást megdöbbenve fogadták. Úgy vélik, hogy a beolvasztásra ítélt karok dékánjai folyamatosan manipulálják a hallgatókat, akik "egyéni vezetői érdekek" folyamatos nyomása alatt állnak. Hangsúlyozták: nem igaz, hogy zárt ajtók mögött egyeztettek az egyetem képviselőivel, hiszen Palkovics László a budai karok dékánjaival öt alkalommal külön is találkozott. Azt is írták, tárgyaltak a Corvinus hallgatói választmányával is, és a hallgatók szóban is megerősítették, hogy bizonyos feltételek mellett nyitottak a SZIE-vel történő integrációra.
Bár az egyeztetések valóban megtörténtek, a kari vezetők számára elfogadhatatlan döntések születtek, sőt az Eduline-nak Rostoványi Zsolt, a Corvinus rektora is úgy nyilatkozott, hogy a budai karok elcsatolását semmi sem indokolja. "Nem manipulálunk és nem tájékoztatunk félre. Egyszerűen nincs érdemi információ, nem látható az, konkrétan miért van szükség az integrációra" - mondta M. Szilágyi Kinga, a BCE tájépítészeti karának dékánja, hozzátéve: nehéz úgy egyeztetni, hogy az államtitkárság semmilyen érvet nem fogad el. "Mindig a SZIE-vel való együttműködés lehetőségeit hangsúlyoztuk, erre dolgoztunk ki egy részletes szakmai anyagot is, a budai karok tanácsai és a Corvinus szenátusa is emellett foglalt állást. Mégis ezzel ellentétes döntés született".
A dékán szerint a szervezeti átalakítás súlyos problémákat jelent, de semmilyen valós indok nincs rá. A kormány szerint a budai karok beolvasztására azért van szükség, mert így egy olyan agrárképzési centrumot hozhatnának létre, amely "magasabb színvonalú képzéseket és értékesebb diplomát" nyújt majd a hallgatóknak. M. Szilágyi Kinga azonban úgy véli, hogy egy ilyen központot - ahogy azt javasolták is - a BCE és a SZIE által közösen működtetett agrár-felsőoktatási hálózat keretében is létre lehetne hozni.
Az integráció ellen szól az is, hogy a SZIE gazdálkodása átláthatatlan, ráadásul az átalakítások miatt az intézmény búcsút inthet - mind pénzügyi, mind minőségi szempontból - a húzóerejét jelentő állatorvos-tudományi karának. "Ráadásul a gödöllői egyetem integrációs terveiben sem szakmai kérdések, sem az egyesülést követő gazdálkodási lehetőségek nincsenek részletezve" - tette hozzá M. Szilágyi Kinga. A Corvinus budai campusának sorsáról Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter dönthet a héten. Az érintett karok dékánjai és hallgatói találkozót kértek a minisztertől, amelyre a mai napon, a SZIE vezetőinek bevonásával kerül sor.
Miközben több százan demonstrálnak az utcákon a Corvinus budai karainak leválása és az oktatási rendszerben zajló kormányzati ámokfutás ellen, az egyetem falai között Európa és a világ oktatáskutatói tanácskoznak a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete által szervezett nemzetközi konferencián, amelyre 81 országból több mint háromezren érkeztek.
Juhász Erika, a szervezőbizottság elnöke elmondta: a rendezvény lehetőséget teremt friss tudományos ötletek kidolgozására, valamint új nemzetközi kutatási, oktatásfejlesztési projektek elindítására is. Hrubos Ildikó, a Corvinus tanára hangsúlyozta: bár gyakran esik szó a társadalomtudományok háttérbe szorulásáról, a konferencián számos fiatal kutatót látni, amely bizonyítja, hogy igenis van érdeklődés ezen tudományágak iránt is.