Miközben Kocsis Máté és Tarlós István rendre hangoztatja, hogy a Budapestre érkező migránsok elhelyezése mennyi pénzbe kerül az államnak, és mekkora kárt okoznak a fővárosnak, arról mélyen hallgatnak, hogy a futballhuligánok megfékezése mennyibe került Budapestnek és tombolásuk után mennyibe kerül a helyreállítás. Lapunk megkereste ezzel kapcsolatban a Fővárosi Önkormányzatot, amely először az Országos Rendőr-főkapitánysághoz irányított bennünket, majd azt üzente, felkérték a Főkertet, hogy összesítsék a károkat. Válasz egyelőre egyik helyről sem érkezett.
A "békés" szurkolók, a Magyarország – Románia futballmérkőzés előtt, közben és alatt földi pokollá változtatták a Népliget környékét. A legjelentősebb kár a TIT Budapesti Planetáriumának az épületében keletkezett: a rendbontók akkor tettek rongálták meg az épületet, amikor pénteken a Groupama Aréna környékéről a Népliget felé szorították vissza őket. A parkban gyülekező többezres tömeg pedig több bejárati ajtót betörve a Planetárium tetejére és párkányára felmászva randalírozott – ezt nem a főváros, hanem a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat üzemelteti. Az ultrák szétszedték az épület lépcsőit, majd annak köveit dobálták, a biztonsági berendezéseket szétverték, a kamerákat és az antennákat használhatatlanná tették. A Planetárium főbejárata előtti terület csupa üvegszilánk, az épület oldalfalát tiltott önkényuralmi szimbólumok csúfítják. A TIT Budapesti Planetárium látogatóinak nagyobb része iskolás, számukra ilyen állapotában nem látogatható az intézmény – közölte a Planetárium. Lapunk megkeresésére elmondták: a károk összegét pontosan nem tudni, de a betört ajtó, a megrongált antennák és kamerák, a kőpárkányok és a fal helyreállítása több millióba is kerülhet, jelenleg a biztosító kárfelmérésére várnak. Az intézmény egyik munkatársa a 444-nek elmondta: a szeptember 14-ére tervezett újranyitás vélhetően nincs veszélyben.
A szurkolók több autót, köztük egy rendőrségi terepjárót is felgyújtottak, amelyet Rákosmente, azaz a XVII. kerület képviselő-testülete ajándékozott a kerület rendőrségének: az autó „bűne” az volt, hogy az Elnök utcában parkolt. „Ez nem szurkolás. Aki ezt tette, nem ultra. Semmi köze a focihoz, semmi köze a hűséghez, elköteleződéshez" – fakadt ki Riz Levente, a kerület fideszes polgármestere. Azt pontosan nem tudni, milyen felszereltségű volt a megsemmisült gépjármű, de a gyártó weboldala szerint a legolcsóbb változat is 4,5 millió forintba kerül. Kerestük az ORFK-t is, hogy a rendőrségnek mennyi kára keletkezett a zavargások megfékezése során, amint válaszolnak, közöljük.
A balhézó ultrák közül 15-en, a rendőrök közül 17-en sérültek meg az összecsapásokban. Összesen 51 ember állítottak elő a mérkőzés helyszínének környékén történt rendbontások miatt. Az előállítások többségében garázdaság, hivatalos személy elleni erőszak, rongálás, pirotechnikai eszközzel való visszaélés, illetve jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt történtek. Bűnügyi őrizetbe 20 embert vettek, 22 pedig szabálysértési őrizetbe került. Öt embert már a hét elején, gyorsított eljárásban bíróság elé állítottak hivatalos személy elleni erőszak miatt: a Pesti Központi Kerületi Bíróság mind az öt vádlottat bűnösnek mondta ki. Hárman letöltendő börtönbüntetést kaptak, ezek időtartama 2 év, 2 év 6 hónap, illetve 3 év 4 hónap, illetve öt évig nem látogathatják a Magyar Labdarúgó Szövetség rendezvényeit: „ezek a futballhuligánok ismét bizonyították, hogy nem tudják betartani a társas együttélés szabályait, így nem kaphatnak még egy esélyt. Ennek az ítéletnek üzenetértéke is van” – szögezte le Kajtor Gergely bíró az ítélethirdetéskor. Két további huligánt a bíróság 2-2 év börtönbüntetésre ítélt, ezek végrehajtását 5-5 év próbaidőre felfüggesztette, valamint 3 évig nem látogathatják az MLSZ által szervezett rendezvényeket – esetükben a bíró úgy ítélte meg, hogy csoportosan, de nem felfegyverkezve követték el a bűncselekményt, s korábban egyikőjük sem került összetűzésbe a törvénnyel. Egyelőre egyik ítélet sem jogerős.
Talán azért titkolózik ennyire a Fővárosi Önkormányzat, mert több fideszes politikus is kötődik az egyes szurkolói csoportokhoz. Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója és a Ferencvárosi Torna Club elnöke ugyan hónapok óta vívja szélmalomharcát a szurkolói regisztráció és a vénaszkenneres beléptetés ellen tiltakozó fradistákkal, de a „régi motorosokkal” szoros kapcsolatban volt. Ugyanis a pártigazgató is megfordult a lelátón: fiatal korától járt meccsekre, a '90-es évek első harmadában pedig szorosabb kapcsolatba került a csapattal. A nagybátyja révén eljárt a Simon sörözőbe is, ahol a játékosok és a legkeményebb szurkolói csoport, a 2-es szektor találkozott. Például a Fradi meccseit biztosító Fradi Security (FS) egyik hírhedt alakjával, a cégtől nemrég menesztett Szabó „Szőke” Ferenccel innen ismerték egymást – a férfit egy népszerű szurkolói portál „Kubatov kedvenc gyilkosaként” emlegeti. Amikor az FTC elnökétől megkérdezték, milyen a kapcsolata a férfival csak annyit válaszolt: „rég beszéltem vele”.
Szőke akkor szerzett magának ismertséget, amikor 2013 márciusában a Fidesz-székházat a negyedik alkotmánymódosítás elleni tiltakozásul elfoglaló fiatalok eltávolítását vezényelte le. Mint később írta, senki nem hívta a Lendvay utcába, a Fidesz elkötelezett híveként kötelességének érezte, hogy segítsen. A történtek után a hír24 és a HVG írta meg, hogy Szabót bűnrészességért tizennégy évre ítélték 2001-ben az alvilág uzsorásaként számon tartott „Olasz Misi” likvidálásáért. Így büntetett előélete miatt nem is lehetne biztonsági cég alkalmazottja. Szabadulása után, 2009-ben bukkant fel az FS-nél, papíron nem is volt biztonsági ember, hanem szurkolói koordinátornak nevezték a munkakörét. Az Átlátszó kérdésére az FTC augusztusban közölte: a szurkolók által nem igazán kedvelt Szőke már nem vesz részt az általuk szervezett sporteseményeken. A lapunknak nyilatkozó Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül nevű csoport szerint a koordinátort nem menesztették, önként hagyta ott az FS-t.
Kósa Lajos is közel áll Debrecen focicsapatának szurkolóihoz. 2013-ban például a korábbi polgármester és alpolgármestere, Papp László azért kapott parkolási bírságot, mert a megállni tilos jelzőtábla hatálya alatt a járdán szabálytalanul álltak meg. Papp később azt közölte, hogy az említett időben Kósával a Loki Szurkolók Egyesületének szakmai találkozóján vettek részt. A szabálytalan parkolást mindketten elismerték, a kiszabott bírságot. Az azóta országgyűlési képviselővé avanzsált polgármester nem felejtette el, honnan indult. Nyáron a Dehírnek nyilatkozva kiállt a szurkolók mellett, és kifejtette: meg fogják oldani a szurkolói regisztráció problémáját, hogy az ultrák visszatérhessenek a debreceni stadionba.
Nem csak Kósa által köthetők a Debrecen szurkolói a Fideszhez. Amikor 2013 februárjában az Ultras Debrecen 1994 nevű csoport megzavarta a Hallgatói Hálózat (HaHa) helyi fórumát, az egyik szurkoló a mikrofonhoz lépve ingerülten kérdőre vonta a szervezet tagjait, torokelvágással és kocsmaszétveréssel fenyegetőzött. Az említett drukker a Fidesz 2010-es pártlistáján is indult: Szepesi Miklós Zsolt a Magyar Vállalkozók Pártjának (MVP) Hajdú-Bihar megyei elnöke volt – derítette ki a Klubrádió. A rádió emlékeztetett, hogy 2009-ben a MVP színeiben Szepesi az akkori kormány gazdaságélénkítő intézkedései elleni tiltakozásul homokórát adott ajándékba Gyurcsány Ferencnek párttársaival együtt.