Merlin sorozat;Artúr király;

- Közelkép - Merlin - túltermelés

Nem olyan nagyon régen ért véget egy kereskedelmi csatornán az a Merlin sorozat, amelyben Artúr király hűséges varázslója középkorú férfiú volt, mígnem az utolsó részben öregen is láthattuk. Most már hetek óta fut a BBC Merlin sorozata nálunk is, amelyben a címadó hős alig van túl a kamaszkorán, de persze azért már tud varázsolni, ha nagyon muszáj. 

Vörös sál csak úgy odavetve a nyakában, mindenestől is mintha egy mai sarki bandából szabadult volna az angol középkorba, hogy megvédje a királyt a gonosz rokon, Morgana gyilkos kísérletei ellen. Ehhez a főgonosz még a szerelmetes királynőt is a maga szolgálatába varázsolta, de Merlin rájött a turpisságra és legutóbb éppen azt az epizódot láttam, amikor a király, a vállára vett, elkábított királynővel, Merlin társaságában, megérkezik abba a völgybe, ahol egy másik, nagyon öreg boszorka szerint, meg lehet szabadítani Morgana befolyásától.

Merlin azonban előbukkant a napokban egy újabb sorozatban is, itt szakállas öregúr, egy ifjú szépség a segédje, de nehezen birkóznak meg Morganával, aki tűzgolyókkal égeti fel a házukat. A most már túrtermeléssel előállított varázsló persze mondabeli alak, mint ahogy a történészek szerint Artúr (vagy Arthus) király sem létezett, de olyasmi szerepe lehet kerekasztalának, a csodálatos Grál serleget is kutató, 12 lovagjával, mint nálunk a hét törzs vérszerződése a honfoglalás előtt. Az angol varázsló-legendárium azonban mintha megtermékenyítette volna a XX. századi irodalmukat.

Lewis Caroll Alice csodaországban című műve talán ebben a sorban az első, aztán jön az egykori brit katonatiszt Tolkin A gyűrűk urával, napjainkig pedig J.K. Rowling tanárkisasszony nyűgözi le a gyerekeket és felnőtteket Harry Potterrel. Az ő könyveiben – s persze ennek nyomán a filmekben – komoly, egyébként az angol tanintézetekre félelmetesen hasonlító helyeken, oktatják már a varázslást. Merlin mesterségének tehát komoly utóélete van.

A múlt szerda óta zajló 72. Velencei Filmfesztivál eddigi kínálatából csak néhány film érdemel figyelmet. Ilyen az argentin Pablo Trapero A klán és Alain Mazars a nálunk kevéssé ismert, de a franciák által nagyra tartott rendezőről, Jacques Tourneur-ről készült dokumentumfilmje.