A német politikus szerint a konfliktusok, polgárháborúk elől menekülők befogadása mellett a határok ellenőrzése is fontos, az unió külső határait ellenőrizni kell. "Segítenünk kell a szükséget szenvedőkön" - húzta alá ugyanakkor Weber.
A néppárti frakcióvezető egy olasz lapinterjúra hivatkozva arra is kitért, hogy tíz éve nem sikerült létrehozni a biztonságos országok közös, uniós listáját, amit a tagállami önközpontúság kudarcaként értékelt, melyen reményei szerint túl lehet lépni.
Újságírók arról is kérdezték Webert, hogy beszélt-e mostanában személyesen Orbán Viktor miniszterelnökkel, mire válaszul a frakcióvezető tudatta, hogy az elmúlt pár napban nem, de egyébként folyamatos az egyeztetés a néppárti pártcsalád tagjai között. Megemlítette: a lengyel miniszterelnök nyitottságát fejezte ki, hogy tárgyaljon a kvótarendszerről, holott korábban közismerten ellenezte.
Weber szerint nem pártpolitikai kérdés, hogy ki támogatja a kvótákat, például Robert Fico szociáldemokrata szlovák miniszterelnök is ellenzi a rendszert. Ficóval szemben Weber éles bírálatot is megfogalmazott, kijelentéseit elfogadhatatlannak nevezte. "Egyszerűn elfogadhatatlan, hogy valaki azt mondja, nem akar muszlimokat Európában. Ezen a földrészen nem keresztény jogok vannak, hanem az emberi jogokat kell tiszteletben tartani" - szögezte le Manfred Weber.
A bajor politikus úgy vélte, most arra van szükség, hogy a Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök által szerdán ismertetendő javaslathoz mindenki gyakorlatias és konstruktív módon álljon hozzá. Ez a kérésem Orbán Viktorhoz és Robert Ficóhoz egyaránt - fogalmazott Weber. "Európa olyan földrész, amely segíteni akar. Ebben 100 százalékig biztos vagyok" - szögezte le a néppárti frakció első embere, aláhúzva ugyanakkor azt is, hogy a polgárháborús menekülteknek a kvótáktól függetlenül ideiglenes oltalmat kell nyújtani, "mert Európa így működik".
A képviselőcsoport elnöke annak fontosságát is hangsúlyozta, hogy a gazdasági bevándorlókat semmiképpen nem szabad összemosni a menekültekkel, mert ők teljesen más jogi eljárás alá is esnek. Ezenkívül Weber azt is kiemelte, hogy azokat, akik nem kapnak menekültstátust, mielőbb haza kell küldeni, a menekültrendszerrel való visszaéléseket pedig fel kell számolni.
A frakcióvezető az unió partnerországait is felszólította, hogy teljesítsék jogi kötelezettségeiket. Külön kiemelte Törökországot, ahol szerinte az embercsempészek nyilvánvalóan jelen vannak, hogy a hatóságok lépjenek fel ellenük, véget vetve ezáltal az illegális bevándorlásnak.