EU;Magyarország;Jean-Claude Juncker;menekültek;migráció;

Münchenben rendezetten fogadták a Magyarországon át érkező menekülteket FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PHILIPP GUELLAND

- Szemben Európa "nagyjaival"

Nagyon úgy tűnik, hogy az Európai Unió vezető nagyhatalmai a háttérben már megállapodtak a menekültválságot kezelni kívánó kvótarendszerről, melyre a májusi kudarc után holnap ismét javaslatot tesz az Európai Bizottság elnöke. Miközben Orbán Viktor hajthatatlanul utasítja el az uniós intézkedéscsomagot, nyilatkozataival tovább élezi a diplomáciai konfliktust Magyarország és partnerei között.

Tönkrement a magyar-osztrák viszony

Durván kiéleződött a konfliktus Magyarország és Ausztria között az utóbbi napokban, miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Der Standard napilapnak adott interjújában azzal indokolta az osztrák nagykövet múlt heti bekéretését, hogy "Faymann kancellár politikai okokból olyan kijelentéseket tett, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. Nem fogadhatjuk el, hogy egy szomszédos ország kormányfője ilyen kijelentést tegyen Orbán Viktor miniszterelnökről". Szijjártó hozzátette: "Magyarországot nem kell figyelmeztetni arra, hogy be kell tartanunk a schengeni előírásokat és a dublini egyezményt", sőt, szerinte "mindenki, aki azt állítja, hogy nem tartjuk magunkat ezekhez az előírásokhoz, az hazudik".

Megírtuk: miután már a múlt héten is többször kritizálta a magyar kormány menekültellenes intézkedéseit, Werner Faymann osztrák kancellár az Österreich című lapnak azt mondta, országa az emberiesség jegyében nyitotta meg határait a Magyarországról elindult menedékkérők előtt. Arra a kérdésre, hogy valójában hány menekültről van szó, a kancellár úgy válaszolt: "Orbán azt mondta nekem és Merkelnek, garantálja, hogy nem több négyezernél. Ezt kezdettől fogva nem hittem el." A Magyarország elleni esetleges szankciókra utaló felvetésre azt mondta: valamennyi tagállamra vonatkozik, hogy "aki nem segít megoldani a menekültproblémát, annak a jövőben pénzügyi következményekkel kell számolnia", hiszen "a szolidaritás nem egyirányú utca".

Azt nem tudni, a vita élesedett-e, de a két kormányfő tegnap délben telefonon tárgyalt egymással.

Kiátkozta Orbánt a nemzetközi sajtó
A Guardian szerkesztőségi vezércikke szerint az egész kontinensnek fel kell lépnie ez ellen a "rohadó rezsim" ellen. Az Orbán, a borzasztó címmel közölt írásban úgy fogalmaztak, miután éveken keresztül lenézték az európai szolidaritást és demokráciát, Budapest most nehezebbé teszi az életet a kétségbeesett menekültek számára is. A lap szégyennek nevezte a magyar miniszterelnök muzulmánokról és a 150 éves török megszállásról Brüsszelben elmondott szavait.
Közben a volt budapesti amerikai nagykövet Magyarország xenofób válasza címmel írt cikket a New York Times-ban. Eleni Tsakopoulos Kounalakis a második világháború óta eltelt időszak legnagyobb kihívásának nevezte a menekültkérdést, és aggasztónak nevezte a magyar kormány válaszát. Szerinte Orbán nem csak Magyarországon, hanem egész Európán kívül akarja tartani a menekülteket. Ha a kerítéssel nem sikerül, akkor megfélemlítéssel és a menekültek őrizetbe vételével.

 "BRÜSSZELI GYORS" - Ujhelyi István, az MSZP európai politikusa

Ujhelyi István

Ujhelyi István

Még szinte el sem értem tegnap a luxemburgi-francia határt Strasbourg felé autózva, máris hívott egy konzervatív, nyugat-európai képviselőtársam. Azt kérdezte: mit gondolok a Jean-Claude Juncker által várhatóan szerdán bejelentett új migrációs akciótervről, a benne szereplő kvótaszámokról, de legelőször is Orbán Viktor újabb, az európai kultúrkört gumicsizmával taposó kijelentéseiről. 'Ugye, csak félreértettem és nem azt mondta a miniszterelnökötök, hogy örül a kebabosoknak a budapesti körutakon és legyen méltányos Európa, hiszen a magyarok sem kérik senkitől, hogy éljenek ők is együtt nagyszámú roma kisebbséggel?!' - faggatott az illető. Én pedig szemlesütve szégyenkeztem és magyarázkodtam az európai politikustársamnak, hogy valóban ezt mondta és - ami még szörnyűbb, vélhetően - így is gondolja. Néhány napja az Európai Parlament közlekedési és turisztikai szakbizottságának koordinátori ülésén, ahol szintén heves indulatokat váltottak ki a magyar állam intézkedései és a menekültekkel szembeni embertelen kekeckedései, kénytelen voltam bizottsági alelnökként felállni és magyarként bocsánatot kérni. Orbán Viktor és egonacionalista rezsimjének dilettáns eljárása, az átvándorlókkal szembeni életveszélyes és hosszan tartó uszítása ugyanis mindannyiunk szégyene. Még akkor is, ha a magyar civil társadalom sokadik alkalommal mutat példát a hőbörgőknek, a szlovák rendszámú sportkocsikból fenyegető mélymagyaroknak, a saját történelmi felelősségüket még mindig fel nem ismerő kormánypártiaknak. Az egyetlen pozitívum, hogy Orbán már nem eleve elutasító a kvótarendszerrel kapcsolatban, amely - egyedüli és hosszú távú megoldásként persze kevés, de - kapaszkodót és előrelépést jelenthet a közös megoldás felé. Mozgalmas és történelmi hét elé nézünk az Európai Parlamentben: kiderül, hogy az európai közösség visszafordíthatatlan kettészakadása, vagy egy még tökéletlen, de legalább emberségesebb összetartás felé teszünk-e fontos lépést.

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a magyar állampolgároknak joguk van tudni, hogy miért mondott le valójában Hende Csaba honvédelmi miniszter. Így reagált Vadai Ágnes, a párt országgyűlési képviselője közleményében a honvédelmi tárcavezető távozására.