Barack Obama;globális felmelegedés;párizsi klímamegállapodás;alaszkai gleccserek;károsanyag-kibocsátás;

Obama elkötelezett a klímaváltozás elleni harc mellett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Obama klímaalkut sürget

Barack Obama alaszkai látogatásán felhívta a világ vezetőit, hogy támogassák a párizsi klímamegállapodás megkötését, a károsanyag-kibocsátás kötelező korlátozását, hogy megakadályozzák a globális felmelegedés veszélyes mértékű növekedését.

Obama első amerikai elnökként látogatott el a sarki területekre, hogy személyesen is megszemlélje a klímaváltozásnak az alaszkai gleccserekre gyakorolt hatását. Az Anchorage-ban tartott GLACIER konferencián a 44. elnök leszögezte: a világ legnagyobb gazdaságának, a világ második legnagyobb környezetszennyező államának vezetőjeként elismeri, hogy az Egyesült Államok hozzájárul e probléma súlyosbodásához. Mint mondta, szeretné jelezni, hogy Washington kész támogatni a közös megoldások keresését.

Emlékeztetett, hogy hivatalba lépése óta az amerikai kormányzat jelentős beruházásokat tett a tiszta energia előállítása terén, s számottevően csökkentette a károsanyag-kibocsátását. Háromszorosára nőtt a szélenergia, és hússzorosára a napenergia felhasználása a villamosáram-termelésben, mondta Obama. Figyelmeztette ugyanakkor az államokat, hogy a közös erőfeszítés ellenére nem cselekszik eléggé gyorsan a nemzetközi közösség. Hangsúlyozta, el kell oszlatni azt a tévhitet, hogy a gyors növekedés és a tiszta energia felhasználása szükségszerűen konfliktusba kerül egymással. "Semmi nem gyakorol olyan negatív hatást a fejlődésünkre, mint a klímaváltozás" - húzta alá alaszkai beszédében Obama.

Környezetvédő csoportok ugyanakkor bírálták a demokrata elnököt, hogy nem tett eleget az alaszkai klímaváltozás megállításáért. Különösen nehezményezték, hogy néhány hete a Royal Dutch Shell olajcég engedélyt kapott észak-alaszkai fúrásainak kiterjesztésére. Barack Obama és külügyminisztere, John Kerry nagy jelentőséget tulajdonítanak a decemberi párizsi klímakonferenciának. Obama - elődjével ellentétben - elismeri a klímaváltozás létét. Az Obama-kormányzat vállalta, hogy a 2005-ös szinthez képes 2030-ig 28 százalékkal csökkentik a károsanyag-kibocsátást.

Háromnapos alaszkai látogatásának programjában szerepelt egy csónaktúra a Kenai Fjord nemzeti parkban, s kirándulás a már jelentősen visszahúzódott Exit gleccserhez.

Ohio megsértődött

Ohio államban zokon vették, hogy Barack Obama jóváhagyta Alaszka, s egyben Észak-Amerika legmagasabb hegycsúcsának átnevezését. A 6178 méter magas alaszkai csúcsot egy hegymászó még 1896-ban az akkori republikánus elnökjelöltről, William McKinleyről nevezte el, a névváltoztatást 1917-ben hivatalosan is elismerték. McKinley elnök ohiói születésű volt, s soha nem is járt Alaszkában.

Alaszka polgárai és politikusai régóta sürgették, hogy a hegycsúcs kapja vissza azt a nevet, amelyen a helybeliek generációk óta emlegették: Denali (a magas). Lisa Murkowski alaszkai republikánus szenátor köszönetet mondott az elnöknek, amiért a névváltoztatással elismerte az alaszkai őslakos koyukon athabascan népet. A hegycsúcs az alaszkai Denali Nemzeti Park területén található.

John Boehner republikánus házelnök ugyanakkor nyilatkozatban jelezte csalódottságát, mondván, McKinley elnök teljesítményét ismerte el a kongresszus a névadással. John Kasich, Ohio állam kormányzója, aki pályázik a republikánus elnökjelöltségre, úgy vélte, Obama túllépett elnöki hatáskörén, amikor egyoldalúan megváltoztatott egy kongresszusi döntést. Donald Trump, a vezető republikánus elnökaspiráns közölte, ha megválasztják, visszaállítja a hegycsúcs korábbi nevét.



Első hallásra különös okok miatt indult vita az olasz sajtóban. Egy sétafikáló tojásalakot, két kengurut és két pingvint ábrázoló rajz tartja lázban a közéletet, s a vitába Ferenc pápát is belevonták, miután néhány olasz sajtótermék azt sugallta, hogy a katolikus egyházfő az egyházi tanítást is átírja, hogy elfogadják az azonos neműek párkapcsolatát. A Vatikán ezt cáfolta, a vita azonban folytatódik.