;

életműdíj;A velencei kalmár;Brian De Palma;Velencei Nemzetközi Filmfesztivál;Orson Welles;

A velencei filmfesztivál hivatalos programját a nyáron jelentették be az olasz városban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Start filmklasszikusokkal

Szeptember 2-án kezdődik a 72. velencei mustra, amely egy nappal korábban, ma este a száz éve született nagy amerikai rendező, Orson Welles előtt tiszteleg. Bemutatják két velencei témájú felújított klasszikusát, A velencei kalmárt és az Othellót.

Azért is nagy jelentőségű a velencei Orson Welles-filmpremier, mert hosszú ideig elveszettnek hitték a rendező 1969-ben forgatott Shakespeare-adaptációját. Véletlenül bukkantak rá a pordenonei Cinemazero Intézetben A velencei kalmár egy használható kópiájára, amelybe a Müncheni Filmmúzeum szakemberei leheltek új életet. A felújításban nagy segítséget jelentett a film eredeti forgatókönyve, amely mostanáig a michigani egyetem könyvtárában rejtőzött és nemrégiben fedezték fel hollétét.

A római Cineteca Nazionale által felújított Othello is tartogat érdekességeket, ugyanis ez a teljes változat még sosem került a nézők elé. Eredetileg az 1951-es Velencei Fesztiválon lett volna a film világpremierje olasz nyelven, de az utolsó pillanatban Welles visszavonta a nevezést azzal az indokkal, hogy nem készült el a végleges változat. A következő évben, Cannes-ban vetítettek egy rövidebb, angol nyelvű verziót, amely azonnal meg is kapta a nagydíjat. Most tehát a Welles-film eredetije 64 év után mégiscsak eljut Velencébe.

A zsűri három nemzetközi stábból áll, ők döntenek majd az idei legjobb filmekről, alkotókról. A “Velence 72” elnevezésű zsűriben találunk a rendező Alfonso Cuaròn elnök mellett további négy filmrendezőt: a török Nuri Bilge Ceylant (a 2014-es Arany Pálma-díjazottját), a lengyel Pawel Pawlikowskit, az olasz Francesco Munzit, a taivani Hou Hsiao-hsient, az angol forgatókönyvíró-rendezőnő Lynne Ramsayt, az amerikai színésznő-rendező Elizabeth Bankst, a német színésznő Diane Krugert és a francia író Emmanuel Carrèret. A Horizont szekció elnöke Jonathan Demme amerikai rendező, döntnök társai: Alix Delaporte francia forgatókönyvíró-rendezőnő, Paz Vega spanyol színésznő, Fruit Chan Hong kongi rendező, Anita Caprioli olasz színésznő.

A Luigi De Laurentiisről elnevezett elsőfilmes kategória zsűritagjai: Saverio Costanzo elnök, Roger Garcia hong kongi producer, Natacha Laurent francia filmtörténész, Charles Burnett amerikai rendező valamint Daniela Michel mexikói újságírónő. A 21 versenyfilm között a legnagyobb érdeklődéssel várt alkotások között szerepel a lengyel Jerzy Skolimowski 11 perc című műve. A cím arra utal, hogy a kamera a szereplők 11 percét követi nyomon, köztük fiatalok, öregek, gazdagok és szegények életét. A 2011-es Faust című filmjéért Arany Oroszlán-díjat nyert orosz rendező, Alekszandr Sokurov Francofonia című versenyfilmje a Louvre-ban játszódik. A valós történelmi és a képzelet alkotta események közepette a művészet értelmét és értékét kutatja.

Az izraeli Amos Gitai alkotásának címe: Rabin: az utolsó nap. Az Yitzhak Rabin elleni merénylet képezi a film alapját, s az a tény, hogy a miniszterelnök halálával megszakadtak a palesztinokkal elindult béketárgyalások. A kanadai Atom Egoyan Remember című filmje a nyolcvanas éveit taposó, Alzheimer kórban szenvedő Zev utazását ábrázolja, egy náci nyomát kutatva, aki kiirtotta a családját. Laurie Anderson Bulgakovtól kölcsönözte filmje címét: Kutyaszív, de semmi köze a világhírű darabhoz.

A rendezőnő édesanyja, férje és imádott kutyája elvesztéséről forgatott drámát. Marco Bellocchio olasz rendező a Vérem vére című filmjének történetét az 1600-as évekbe helyezi, amikor egy apáca megpróbálja elcsábítani gyóntatóját. Cary Fukunaga Hontalan állatok című filmjének helyszíne Nyugat-Afrika, ahol egy kilenc éves kisfiú édesapja brutális gyilkosság áldozatává válik. A gyerek egy despota parancsnok által vezetett zsoldos seregben köt ki. Xavier Giannoli története a Marguerite egy gazdag, ám tehetségtelen énekesnő álmaira fókuszál Párizsban, 1921-ben.

A tizennyolc versenyen kívül bemutatkozó alkotás egyike Baltasar Kormákur Everest című filmje, ez nyitja a hivatalos programot. A világ legmagasabb hegycsúcsát megmászni készülő két expedíció élet-halál harcát láthatjuk, akik hatalmas hóviharba kerülnek. Yann Arthus-Bertrand francia rendező dokumentumfilmmel jelentkezik Emberiség címmel. Az emberi létezés fény- és árnyoldalainak költői elemzését adja, utolérhetetlen művészi kifejezőerővel szembesít a bennünk fellelhető Másikkal.

Amy Berg amerikai rendező Janis Joplinnak, a mozgalmas hetvenes évek rocklegendájának szenteli Janis című dokumentumfilmjét, amelyben maga az énekesnő meséli el, miként nyitott utat a vele versengeni akaró énekeseknek. Családtagjainak, barátainak írott leveleken keresztül bontakozik ki a történet, olykor az énekesnő izzóan élő előadásában. A Nem más, mint az élet című Bertrand Tavernier filmben az idős Philippe Noiret feladata, hogy az azonosítatlan első világháborús tetemek közül kiválassza azt, amelyet a Diadalív Ismeretlen Katona emlékműve talapzatába temetnek.

Sartre elbeszélése alapján készült az Egy főnök gyerekkora. Egy 1918-ban, Franciaországban élő kisfiú áll a történet középpontjában, akinek apja az amerikai kormánynak dolgozik a Versailles-i békeszerződés kidolgozásában. A felnövekvő fiúban torz meggyőződések alakunak ki, amelyek következtében egy túlzottan egocentrikus főnökké válik. A négy ország koprodukciójában Magyarország is részt vállalt, a film egy részét is nálunk forgatták.

A Jaeger-Le Coultre Glory to the Filmmaker 2015 elnevezésű életmű-díjat az amerikai rendező, Brian De Palma kapja, aki különlegesen eredeti kézjegyével gazdagította a kortárs filmművészetet. A díjátadót követő világpremieren versenyen kívül vetítik Noah Baumbach és Jake Paltrow De Palma című portréfilmjét, amely az amerikai rendező több mint félévszázados életútját mutatja be. Az Arany Oroszlán Életmű-díjjal Bertrand Tavernier-t, a francia új hullám nagy függetlenjét jutalmazzák, aki az elmúlt évtizedekben számos nemzetközi fesztivál díjazottja volt.

A Lidó az idén is több világsztárt fogad majd, köztük Johnni Deppet, aki a Fekete mise abszolút főszereplője. A film a 70-es évek gengsztervilágába vezet. Az Everest egyik főszereplője, Jake Gyllenhaal is megtiszteli jelenlétével a fesztivált, de érkezik Josh Brolin és Sam Worthington is. A tavalyi Birdman (Madárember) című film főszereplőjét, Michael Keatont is Velencébe várják, aki idén a Spotlight (Fényes pont) című filmmel van jelen a mezőnyben. A férfi sztárok mellett a hölgyek is végiglejtenek majd a vörös szőnyegen. Itt lesz Kristen Stewart, Nicholas Hoult, Dakota Johnson, Rachel McAdams, Kate Mara és Alicia Vikander.

Elmarad a Scorsese-film premierje

Technikai nehézségekre hivatkozva elmarad Martin Scorsese Oscar-díjas amerikai filmrendező The Audition című nagyköltségvetésű rövidfilmjének premierje a 72. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon. A szeptemberi filmes mustrára időzített alkotás a fesztivál szervezői szerint azét nem tud jelen lenni a fesztiválon, mert előre nem látott technikai okok miatt nem készült el időben. A különös rövidfilmben maga a rendező, Martin Scorsese is játszik, a főszerepben azonban két legkedvesebb színésze, Leonardo DiCaprio és Robert DeNiro feszül egymásnak. Brad Pitt szintén feltűnik a produkcióban, amelynek forgatókönyvét az Oscar-jelölt Terence Winter írta. Scorsese következő nagyjátékfilmjét, egy 19. századvégi gyilkosságról szóló drámát is DiCaprio főszereplésével forgatja.

Pontot tettek a tálibok legendás vezetőjük, Omar molla halála körüli találgatásokra. Az afganisztáni Iszlám Emirátus tegnap hosszadalmas közleményt adott ki, amelyben első alkalommal tisztázták hivatalosan a terrorista vezér halálának időpontját és körülményeit. Eszerint Omar molla valóban 2013. április 23-án betegség miatt halt meg Karacsiban.