Nyúl Zoltán;iskolakezdés;Budapesti Közlekedési Központ;Pausz Ferenc;

- Iskolakezdés dugóval

A nyári szabadságot követően minden évben rendkívüli kihívások elé állítja a főváros úthálózatát az iskolakezdés, és az ennek köszönhető ugrásszerűen megnövekvő forgalom. Idén sem lesz másként.

A nyári szabadságolásokat követően minden évben rendkívüli kihívások elé állítja a főváros úthálózatát az iskola megkezdése, és az ennek köszönhető ugrásszerűen megnövekvő forgalom. Bár a közúti forgalmi zavarok csökkentése érdekében a különböző útfelújítási munkákat igyekezett úgy ütemezni a Budapesti Közlekedési Központ, hogy azok a legkevésbé zavarják a közlekedőket, a szokásos iskolakezdéssel járó dugókat nem kerülhetjük el.

Folytatódik az új Budaörsi úti közmű csomópont építése, a budai fonódó villamoshálózat kialakítása, a Széll Kálmán tér, a Kerepesi úti közúti híd, valamint a Sibrik Miklós úti felüljáró újjáépítése. A közlekedési szempontból a leginkább érintett helyszínek közül a budai alsó rakpart félpályás korlátozása és a Szépvölgyi út lezárása az augusztus 17-ei vihar özönvízszerű esőzésének következménye.

Az M1/M7-es autópálya bevezető szakaszán november közepéig újabb korlátozásra kell számítani a BAH-csomópont és a Pannonhalmi út közötti felújítási munkák miatt egy két kilométeres szakaszon. A Budapesti Közlekedési Központ divízióvezetője, Nyúl Zoltán elmondta: ez gyakorlatilag teljes útburkolatcserével, a szegélyek igazításával, a zöld területek rendezésével járó munka, amelyet több szakaszban bonyolítunk. Lesznek éjszakai, hétvégi munkaszervezési elemek is.

S hogy mi lehet az oka annak, hogy a nagy munkákat a tanévkezdés időszakára hagyják? Pausz Ferenc szerint az időzítésnek sok oka lehet. A közlekedésbiztonsági szakértő szerint: például most jutottak hozzá ahhoz az összegekhez, amelyek lehetővé teszik a nagyobb beruházásokat, vagy az egyeztetések, amelyeket többek között a BKV-val folytattak most vezettek eredményre.

Több ezer rendőrt rendeltek ki az iskolákhoz

Az idei tanévkezdésnél is rendőrök, illetve polgárőrök segítik a közlekedést szeptember 1-jétől az iskolák környékén - közölte az Országos Balesetmegelőzési Bizottság főtitkára hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában. Kiss Csaba hangsúlyozta: különösen a közlekedésbiztonsági szempontból veszélyesebb helyen elhelyezkedő iskoláknál irányítják a forgalmat, segítik a gyermekek közlekedését a rendőrök szeptember végéig, reggel, illetve a tanítás befejezésekor.

A rendőr alezredes arról is szólt, hogy immár nyolcadik éve folytatódik az Iskolarendőr program; 2900 iskolában, mintegy 2200 rendőr "teljesít szolgálatot". Ők nem csupán iskolakezdéskor elérhetőek, de igény szerint jelen vannak rendezvényeken, szülői értekezleteken, osztályfőnöki órákon. Elsősorban a helyes közlekedésre oktatják a diákokat. Ugyanakkor bármilyen problémával meg lehet keresni az iskolarendőrt, az elérhetőségüket kifüggesztik az intézményekben - mondta Kiss Csaba.



Hároméves átmeneti idő után szeptember 1-jétől kötelező lesz alkalmazni a közétkeztetési rendeletet, amely részletesen szabályozza a bölcsődékben, óvodákban, iskolai menzákon, kórházakban adható ételek összetételét és elkészítésének szabályait.