A miniszterelnök idén harmadszor hívta meg a Széchenyi-díjas tudósokat, hogy a Magyar Tudományos Akadémia alapítójának születésnapját szeptemberben egy fogadás keretében együtt ünnepeljék. A Miniszterelnökség protokoll főosztálya e-mailben küldött meghívójára egy, a társaihoz intézett felhívással válaszolt Fehér Márta. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Filozófia és Tudománytörténeti Tanszékének professzora ebben azt írta: "nem helyes elfogadni olyan politikus meghívását, akinek rendelkezései újra meg újra megsértik az egyetemi autonómiát, adminisztratív eszközökkel korlátozzák a kutatás (és oktatás) szabadságát, csökkentik anyagi forrásait." A Széchenyi-díjas kutató utalt rá, a jelenlegi hatalom a szakemberek tiltakozása ellenére elérte, hogy a Debreceni Egyetem tiszteletbeli doktorrá avatta a tudományos teljesítményeket felmutatni nem tudó Mocsai Lajos kézilabdaedzőt, amivel szerinte magát a tudományt értékelte le a kormány. Ezért a professzor a Széchenyi-díjasoknak tervezett kormányfői vacsora bojkottjára kérte társait. Az Élet és Irodalomban (ÉS) megjelent felhívása magyarázatát a Vasárnapi Hírek hétvégi számában azzal egészítette ki: "ha hagyjuk, hogy a tudományos világra rátelepedjen a politika, akkor nemcsak egy-egy egyetem kerül veszélybe, hanem az egész társadalom".
Elsőként csatlakozott felhívásához az ÉS internetes oldalán Radnóti Sándor. A 2005 óta Széchenyi-díjas filozófus, esztéta szerint "szép lenne és méltó", ha minél többen megfogadnák Fehér Márta javaslatát. A Népszava érdeklődésére tovább bővítette azoknak az okoknak a körét, amelyek miatt szerinte sem lehet elfogadni a kormányfői vacsorameghívást. Az elutasítást indokolja, hogy az Orbán-kormány súlyos ellenségeskedést szít a magyar társadalomban, hiszen minden ellenzéki pártot ellenségnek állít be, és csak azokat tekinti magyarnak, akik a jelenlegi kurzusnak a hívei - fogalmazott az irodalomtörténész filozófus, aki az elmúlt két évben is kapott meghívást az eseményre, de minden alkalommal - ahogyan most is -, udvariasan és azonnal visszautasította azt. "Az ember nem ül le egy asztalhoz olyan kormányfővel, aki nyíltan uszít, pengekerítést épít a menekültek elé, illiberális demokráciáról szónokol. Ez evidencia" - összegezte érveit.
Fehér Márta felhívásához lapzártánkig csatlakozott Ludassy Mária is. A Széchenyi-díjas filozófus a, mások mellett éppen az imént idézett Radnóti Sándor ellen folytatott, Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos nevéhez köthető 2011-2012-es koncepciós eljárás és a rendszerváltáskori alkotmány eltörlése miatt tiltakozva eddig sem ment el a díszvacsorákra, csak nem lépett a nyilvánosság elé véleményével. Most ő is megtette.
Akár a politikai környezet, akár "csak" az egyetemi autonómia folyamatos megsértése elég indok lehet sok kutató számára, hogy ne fogadja el Orbán Viktor meghívóját a Széchenyi születésnapján tartandó díszvacsorára. A díjat eddig 540 kutató kapta meg, az életben lévők közül sokan egyéb elfoglaltságaik miatt maradnak távol, de a fenti vélemények alapján az is valószínűsíthető, hogy többen erkölcsi, vagy akár politikai indokok alapján nem mennek el. A meghívó idén már a díjazott partnerének is szól - így talán nem lesz olyan feltűnő, hogy kevesen vannak a kormányfői díszvacsorán.