;

MSZP;miniszterelnök-jelölt;Tóth Bertalan;

FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- A stylist költséges dolog

Tóth Bertalan állítja, nem Puch László, hanem a baloldal embere. Nem áll mögötte kommunikátorokból, médiaszakemberekből, stylistokból álló csapat, de Gát György producert jól ismeri és tőle - mint ahogy másoktól - is kér tanácsokat. Megjelenésével kapcsolatban viszont a feleségére hallgat. A szocialisták frakcióvezető-helyettese nem örül annak, hogy kiszivárogtatások szerint az MSZP következő miniszterelnök-jelöltjének készítik fel. Már csak azért sem, mert a szocialistáknál nincs casting.

- Van receptje arra, hogyan lehetne ismét kormányzóképes erővé tenni az MSZP-t?

- Hiszek az MSZP kormányzóképességében. Szakmailag felkészültnek, hitelesnek kell lennünk és minél jobban kell a dolgunkat csinálni, nyitottnak kell lennünk az együttműködésre. Olyan ügyeket kell teljes mellbedobással vállalni, amelyek az értékrendünk alapján a legszélesebb társadalmi elfogadottságot tudják elérni. Gondolok a jogállamiságra, szociális ügyekre, a minimálbér emelésére, az oktatásra, az egészségügyre, a nyugdíjakra vagy a korrupcióra. Amiben, sajnos, most élünk, vagy ami felé haladunk, ezt az úgynevezett illiberális államot, nagyon sokan elfogadhatatlannak tartják. Az MSZP-nek nyitottnak, együttműködőnek és kezdeményezőnek kell lennie. Fontos, hogy az előbb említett közös hangot a Fideszen és a Jobbikon kívüli demokratikus világgal megtaláljuk. Ehhez hiteles alternatívát kell mutatni, elhitetni, bizonyítani kell, hogy mi képesek vagyunk egy másik, élhetőbb Magyarországot teremteni.

- Nem gondolja, hogy mindehhez nem csak szociális, gazdasági vagy oktatási szakértőkre van szüksége a frakciónak, a pártnak, hanem kommunikátorokra, beszédtechnika tanárokra, akár stylistokra is?

- Így van. Mondtam, hogy a politika is szakma, amit tanulni, karbantartani kell. Nyilván akkor is, ha megvan a jó mondanivaló, még szükség van segítőkre, háttérmunkásokra, ami viszont költséges dolog. Nem titok, milyen anyagi helyzetben van a szocialista párt, ennek ellenére érdemes elgondolkodni azon, hogy ilyesmire forrást kell biztosítani.

- Mi az, amivel éppen foglalkozik?

- A gáz- és az energiaár további csökkentésének javaslatán dolgozom, ami azt jelenti, hogy miután a világpiaci árak rendkívüli módon estek és a kormány kommunikációjával ellentétben tovább csökkennek, itt óriási haszon képződik. Szeretnénk, ha ez eljutna a gáz-, távhő fogyasztókhoz, és az elektromos áramot fogyasztókhoz is. Ennek érdekében készítünk törvényjavaslatot. Ez is olyan ügy, ami nem pusztán ígéretekre, hanem a valóságra épül.

- Erre a Fidesz azt fogja mondani, hogy ők a rezsicsökkentés kormánya, a szocik viszont folyamatosan gázárat emeltek, ezért hallgassanak.

- Amire az a válaszunk, hogy független attól, ki, mit ígért, a világpiac alakulása további csökkentésre ad lehetőséget. Úgy emlékszem, hogy azokat a javaslatokat, amelyeket a Fidesz az energiaár-csökkentéssel kapcsolatban megfogalmazott, az MSZP a szavazatával is támogatta. Most a Fideszen a sor.

FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Arról is beszélt, hogy a demokratikus oldal szereplőinek le kell egymással ülni és egyeztetni. Még élénken él az előző parlamenti választás előtti egyezkedés emléke. Kikkel ülne le legközelebb?

- Nem arra gondoltam, ami a 2014-es választás előtt történt. Amikor a baloldali pártok egyezkedtek, majd választási szövetséget kötöttek. Az kevés, ha a pártok egy nagy kerekasztal mellé leülnek és elkezdenek beszélgetni. Magyarországon erősödik a civil világ. Vannak, akik saját településük ügyeivel foglalkoznak, mások országos ügyekkel. Most sok civil csoport pártoktól függetlenül a menekülteknek segít. Nem politizálnak, de mégis szembemennek a kormány szándékával, a gyűlöletkeltéssel. Ahhoz, hogy a jelenlegi kormánytól megszabadulhasson az ország, velük is szót kell érteni. Hálózatot kell építeni mindenütt az országban. A párbeszédnek helyi szervezetek, személyek, pártok, civilek között kell elindulni. Ez hosszútávú történet. Hangsúlyozom, nem a baloldal pártjainak kell csak együttműködni, hiszen ma Magyarországon nem bal- és jobboldal között húzódik az árok. A váltáshoz a normális életet kívánó emberek közösségének, szervezeteiknek és pártoknak kell együttműködni. Hiszem, hogyha ilyen párbeszéd kialakul, akkor létrejön az a hálózat, szövetség, amelyik alkalmas kihívója lesz a jelenlegi hatalomnak. Ez a hálózat majd ki fogja termelni azokat a politikusokat is, akik arcot is adnak a küzdelemnek. Biztos idealistának tűnök, látom a tekintetén, de vállalom. Ez egyelőre lassan körvonalazódó történet, de én ebben látok lehetőséget, tudom, hogy sokan türelmetlenek, ahogy én is. Azonban most nem lehetünk azok.

- Egy ilyen szövetségben, beszélgetésben, építkezésben hol látja a saját helyét? Milyen ambíciói vannak?

- Saját helyem a lakókörnyezetem: Pécs, illetve Baranya. Ott jó a kapcsolatom a civil szervezetekkel is, amelyek különböző társadalmi kezdeményezésekben vesznek részt, az ő munkájukat igyekszem segíteni. Szeretném, ha Baranyában mintát tudnék adni. Nekem most ez fontos. Sokat is vagyok Pécsett, ebben az építkezésben szeretnék részt venni.

- Milyen ambíciói vannak? Erre nem válaszolt.

- Ebben az építkezésben mindenki megtalálja majd a saját helyét, szerepét. Amíg lesz irányomban bizalom, ezt fogom csinálni. Ennek van értelme, de jó tudni, hogy itt nem a pozíció a fontos, hanem a lehetőség.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a székelyföldi Hargitafürdőn vett részt és mondott beszédet vasárnap a helyi Szent István-templom búcsúünnepén. Soltész úgy fogalmazott, hogy Szent István az idegenek befogadására tanított intelmeiben, de a gyepűk kiépítésével meg is védte az országát (Jelen esetben ez lehet a mai határzár metaforája).