Görögország;lemondás;Ciprasz;

FOTÓ: Getty Images

- Lemond a görög kormányfő

Ma este bejelenti lemondását a görög kormányfő: Alekszisz Ciprasz este tévébeszédben jelenti be távozását. Egy kormánytisztviselő a Reutersnek azt mondta, várhatóan szeptember 20-án előrehozott választásokat tartanak Görögországban. Ciprasz ugyan megkapta az athéni parlament támogatását a 86 milliárd eurós harmadik mentőcsomaghoz, de elveszítette saját pártja, a Sziriza támogatását. A párt keményvonalas politikusai nemmel szavaztak a hitelezőkkel kötött megállapodásra.

Korábban írtuk:

Görögország törlesztett

Miután a német és a holland parlament is áldását adta a 86 milliárd eurós, harmadik görög mentőcsomagra, Athén megkapta a pénzt, amelyből törleszteni tudta ma esedékes adósságát az Európai Központi Banknak (EKB). Görögország ezzel elkerüli az összeomlást, de mélyül a belpolitikai válság.

Az Európai Stabilitási Mechanizmus (EMS) keretéből csütörtökön reggel átutalták a 26 milliárdos első segélyrészlet felét, 13 milliárd eurót. Ebből az összegből Athén kormányforrások szerint már át is utalta az Európai Központi Bank kasszájába az esedékes törlesztést, 3,2 milliárd eurót, 200 millió eurós kamattal együtt. Athén ebből az összegből fizeti vissza a múlt hónapban kapott 7,16 milliárd dolláros átmeneti hitelt is a Nemzetközi Valuta Alapnak (IMF).

A 26 milliárdos segélyrészlet másik feléből 10 milliárd dollárt külön számlán helyeztek letétbe az ESM-nál. Ezt az összeget a bankok feltőkítésére kell fordítania a görög kormánynak. A maradék három milliárd eurót októberben utalják át Görögországnak.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek szerdán este hagyták véglegesen jóvá a görög mentőprogramot, azt követően, hogy a német Bundestag és a holland parlament is megszavazta a segély folyósítását. „Kemény munkával tető alá hoztuk. Az euróövezet egésze támogatja a görög stabilitási programot” – tudatta Twitter-üzenetben Martin Selmayr, Jean-Claude Juncker stábfőnöke. Az Európai Unió részéről Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke írta alá a megállapodást, amelyet Euklid Cakalotosz görög pénzügyminiszternek, s Klaus Reglingnek, az ESM vezetőjének is el kellett látnia kézjegyével.

Görögországban mindeközben már azt találgatják, hogy kiírja-e az előrehozott választást Alekszisz Ciprasz, miután a kormányzó Sziriza párt képviselőinek mintegy harmada nem támogatta a görög mentőprogramot. A Kathimerini című lap szerint Ciprasz tanácsadóinak egy része azt sürgeti, hogy mielőbb, szeptember 20-án vagy 27-én tartsák meg a voksolást, mások viszont eltántorítanák ettől a miniszterelnököt. Utóbbiak szerint tanácsosabb lenne megkezdeni a mentőprogram végrehajtását, és megvárni a hitelező intézmények első értékelését. Ebben az esetben legkorábban október 11-én szólíthatnák urnákhoz a görögöket.

A múlt év bővelkedett a humanitárius katasztrófákban: világszerte összesen 230 millió gyerek élt fegyveres konfliktusok sújtotta területen; az elmúlt négy év alatt pedig közel 14 millióval nőtt a menekültek száma világszerte, így 2014-ben 60 millió menekült volt a világban, akiknek több mint a fele kiskorú volt. Magyarországon is jelentősen nőtt a menedékkérő felnőttek és gyermekek száma. Az UNICEF és partnerei csak a múlt évben 100 országban, összesen 300 humanitárius intézkedést hajtottak végre, aminek köszönhetően több millió gyermeket sikerült megmenteniük - tudatja közleményében a világszervezet.