Kefalónia;Gerasimos kolostor;Antisamos Beach;Urbantsok Gábor;

Fotó: Europress Getty Images

- A cél: Pénelopé Feneke

Válasszunk magunknak görög szigetet! Valaki a pörgős Zakinthost kedveli, más a puccos Santorinire szavaz, Kréta és Rodosz a tömegturizmus hazája. Az igazi ínyencek tudják, hogy csak Corellli kapitány mandolinja csábíthat el igazán. Kefalónia hangulata semmi máshoz sem fogható, és akkor még nem is beszéltünk a meseszép strandokról…

Itt aztán belefeledkezhetünk a mediterrán életstílusba, hozzászokhatunk ahhoz, hogy a paradicsom isteni, hogy a hagyma édes, mint a méz, vagy ahhoz, hogy az olajbogyó nem hiányozhat semmiből sem. Nincs hiány gavrasból, musakából, suflakiból, meg persze tzatzikiből sem, sőt, a tapas fogalma sem idegen, legfeljebb más névre keresztelték – itt meze jár a sör mellé rágcsának. Ha pedig a hasunkat kényeztetjük, akkor már kicsit otthon is érezhetjük magunkat.

A kefalóniai életstílus természetesen nem áll meg a gasztronómiánál. Ehhez adjuk még hozzá a végtelenül kedves és szeretni való görög vendéglátósokat, a kései naplementéket, a naphosszat tengerparton fekvést, a soha véget nem érő szerpentin utakat, és ne felejtsük el azt a nedűt sem, melynek nevét sokan aranykeretbe foglalnánk, a kávét, avagy görögösen: a frappét.

Busszal a sziget körül

A Gerasimos kolostor, a Melissani-barlang vagy a Myrthos-öböl csupán egyike a gyönyörű helyeknek Kefalónia szigetén, a lelkes helyi hajósok pedig Penelopé Fenekének megismeréséről is gondoskodnak. A szigettúra kötelező állomása a kefalóniai főváros, Argostoli. A reggeli órákban is nyüzsgő kikötő és piac igazi mediterrán hangulatot tükröz, a hajósok pedig örömmel segítenek nekünk megkeresni kikötőjük állati celebjeit: a careta caretákat, azaz az álcserepes teknősöket.

A hegyes-völgyes utakon át a Szent Gerasimos kolostorig jutunk, ott a bátor férfiak lemászhatnak Gerasimos barlangjába is, ahol a szerzetes aszkéta életét élte. A legenda szerint, aki a barlangszoba bejáratát alkotó kb. 30 centis nyíláson nem tud úgy átmászni, hogy ne legyen poros, annak bizony valami vaj van a füle mögött. Mielőtt még a Melissani-barlang kristálytiszta, türkizkék vizét is megcsodálhatnánk, egy kis borkóstoló csigázza az érzékeinket. A lélegzetelállító Melissani-barlang Kefalónia keleti részén található, nagyjából 10 km-re Argostolitól. A mintegy 100 méter hosszú barlangot 1951-ben fedezték fel, és 1963-ban nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt, a gyönyörű barlangot csónakkal körbehajózva lehet megcsodálni.

Igaz, hogy ezt a csodát nem könnyű megtalálni, ugyanis erdő veszi körül. A több ezer éves barlang egyik felébe besüt a nap, a másik részében pedig csodálatos cseppkövekkel tarkított boltívben gyönyörködhetünk. Az itteni tó vize érdekes keveréke a sós- és édesvíznek, mivel egyrészt természetes víztározóként is működik, de a mintegy 30 méter mély barlangrendszerbe tenger vize is beszivárog. A hegyek között szabadon élnek a különleges kefalóniai vadlovak. Ha szeretünk hegyet mászni, és kicsit szerencsések vagyunk, akár láthatjuk is Európa talán legritkább állatait, melyet Ainos lovaknak is neveznek. A póniló méretű állatok hihetetlen ügyességgel mozognak a sziklás terepen, de félénkségük miatt ritkán kerülnek a turisták fényképezőgépei elé.

Csodaszép tengerpartok

Kefalónia strandjai talán a legszebbek az egész görög szigetvilágban. Az Antisamos Beach a vízi sportok szerelmeseinek Mekkája. A Myrthos-öböl maga a csoda. A lentről egyszerű tengerpartnak tűnő öböl madártávlatból nézve lélegzetelállítóan türkiz, mondhatni a „kék ötven árnyalata” gyönyörűen kirajzolódik. Magas sziklafalak között olyan, mintha egy képeslapról lépett volna elénk. Sokak szerint a világ legszebb strandja. Gyakran előfordul, hogy a turisták még fürdeni elfelejtenek a fényképek készítése közben. Hófehér, ragyogó és kavicsos tengerpart és valószerűtlenül kék tenger. Minden áramlat, a fodrozódó hullámok egy kis fehéret is csempésznek a partot nyaldosó kék tengervízbe.

Ennyi szépség láttán nem meglepő, hogy a hollywoodi hírességek is előszeretettel töltik vakációjukat errefelé. A kefalóniai Fiskardót például, a görög Saint Tropez-ként emlegetik, és ezért látogatják évente többször is. Ithaka szigete is nagy hatással van rájuk. A híres brit színész, Rowan Atkinson állítólag saját nyaralóval is rendelkezik itt, de Diana hercegnő és férjének nászútja is Ithakán kezdődött.

A Penelopé Fenekeként emlegetett dombkettős Ithaka királynéjáról, Odüsszeusz feleségéről kapta nevét, és csupán a tengerről látható. Amíg a hajósok Penelopé Fenekéről vitatkoznak, addig a tudósok a mai napig azon tanakodnak, vajon valóban Ithaka szigete volt-e Odüsszeusz hazája, vagy Kefalóniáé lehet a büszkeség – a Paliki-félszigeten talált leletek ugyanis ezt támasztják alá.

Kedvelt úti cél

Urbantsok Gábor, a szigetre hetente charterjáratokat indító Unitravel utazási iroda ügyvezető igazgatója szerint Kefalónia napjainkban a magyarok számára már a negyedik legnépszerűbb úti cél a görög szigetek között. Népszerűsége Korfuval és Zakynthossal vetekszik Ez a csodálatos tengerpartoknak, a hangulatos kirándulóhelyeknek és természetesen a rendszeres akcióknak is köszönhető. Kefalónia nem a bulizóknak való. Békés és idillikus és romlatlan mediterrán pihenőhely pároknak és családoknak, amit még elkerült a tömegturizmus. Egy hét alatt a nyári strandolás, a fenyőerdőkben való barangolás vagy a meditáció számtalan formáját kínálja igazi mediterrán hangulattal, barátságos emberekkel. 37 ezer lakója és 39 strandja hamisítatlan görög életérzést kínál az ínyenceknek.

Egyre nő az idegesség a brit munkáspárti vezetésben, tegnap Gordon Brown volt kormányfő is megszólalt, arra figyelmeztetve a tagságot, hogy a Labour csak hiteles gazdaságpolitikával válhat ismét kormányzóképes párttá. A Munkáspárt a májusi választási vereség után leköszönt Ed Miliband utódát keresi, a négy pályázó közül a veterán marxista honatya, Jeremy Corbyn nagy fölénnyel vezet. A pártvezetés attól tart, ezzel a Labour legalább két évtizedre ellenzéki létre kárhoztatja magát.