Hóman-szobor;

- A nagy Hóman-átverés

Hóman Bálintnak nem lesz emlékműve. „A zsidótörvényeket előkészítő, majd megszavazó egykori kultuszminiszter nem olyan példakép, akinek emlékművet kellene állítani”. Ezt zárt ajtók mögött szerdán el is mondta a Zsidó Közösségi Kerekasztal résztvevőinek két miniszter, Lázár János és Balog Zoltán. Ugyanakkor azt is jelezték, hogy Hóman Bálint személyének megítélése nem politikai, hanem történettudományi kérdés.

Hóman Bálintnak lesz szobra, hiszen Orbán Viktor májusi székesfehérvári látogatásán azt közölte, hogy Hóman kultuszminiszter volt Székesfehérvár képviselője, akit nemsokára rehabilitálnak.

Hóman Bálintnak nem lesz emlékműve, hiszen a Magyar Tudományos Akadémia – Hóman posztumusz bírósági felmentése ellenére – nem kívánta napirendjére tűzni a rehabilitáció kérdését. A tudós testületnek ugyanis egyetlen tagja sem akadt, aki ezt kezdeményezte volna. Tartják magukat korábbi álláspontjukhoz, mely szerint „Hóman Bálint a nemzetiszocializmusnak Németországban történt uralomra jutása után szálláscsinálója volt hazánkban a horogkeresztes eszméknek s hosszú vallás- és közoktatásügyi minisztersége alatt az ország szellemi életét minden erejével a német érdekek szolgálatába törekedett állítani. Ezáltal egyik legfőbb okozója lett az országot ért történelmi katasztrófának.”

Hóman Bálintnak lesz szobra, hiszen Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára azt mondta, hogy a szoborállítást civilek kezdeményezték. Az Igazságügyi Minisztérium adott ugyan rá 15 milliós támogatást, de kormányzati döntés nem volt mögötte. (Vélelmezzük, hogy eszerint az igazságügyi tárca a kormánytól teljesen független civil szerveződés.)

Hogy fölállítják-e a nyilván már rég készen álló szobrot? Ne legyen kétsége a kedves olvasónak. December 29-én, születése 130. évfordulóján e férfiú bronzból való mása ott néz majd Fehérvár népére, és az országra, ahogyan hívei megálmodták.

Mert figyeljünk a potentátok szavaira: ha állami emlékműve nem is lesz, azt senki nem mondta, hogy privát szobra se lehetne.

Ha erőből nem megy, megoldják sunyisággal. Ma Magyarországon csakis e két módon viszik véghez az előre elhatározott szándékokat.