tüntetés;Olaszország;borimport;

A budapesti olasz nagykövetség előtt tüntető szőlészek közül több már tönkrement a hamis importbor miatt FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Olasz borstop Magyarországon

Az alföldi szőlősgazdák képviselői szerdán a budapesti olasz nagykövetség előtt tüntettek, ezt követően átbuszoztak Budára az élelmiszerellenőrző hivatalhoz. A tiltakozás kiváltó oka az Olaszországból Magyarországra érkező nagy mennyiségű hamisított olasz bor volt. A termelők szerint érdekeiket inkább képviselik az olasz, mint a magyar hatóságok, de jutott a kritikákból a szakmai érdekképviseleti szervezeteknek is.

Nem vízumért gyülekezett a tömeg tegnap délelőtt 11 órakor az olasz nagykövetség Stefánia úti palotája előtt. Erre ma már szerencsére nincs szükség. Alföldi szőlősgazdák tiltakoztak, mert szerintük ömlik be a hamisított olasz bor Magyarországra.

A Szőlőtermelők Érdekvédelmi Szövetsége szervezte meg ezt a demonstrációt. A perzselő hőségben több mint kétszázan jöttek el, és a táblákon a kunsági borvidék szőlőműveléssel is foglalkozó településeinek neve volt olvasható.

Budavári László, a szőlőtermelők képviseletében elmondta, hogy sejtéseik már korábban is voltak arról, hogy valószínűleg nagy mennyiségű hamisított bor érkezik Olaszországból, de idén nyáron Itáliában kitört a borbotrány. Június második felében a bolognai pénzügyőrség és az olasz agrártárca közös akciócsoportja 30 millió euró (több mint 9 milliárd forint) értékben 310 ezer hektoliter mustot és bort, valamint 360 ezer kiló cukrot foglalt le egy Bologna környéki vállalkozásnál, illetve egy illegális raktárban. Márpedig Olaszországban tilos a cukor felhasználása borkészítéshez. Ugyanakkor Maurizio Martina olasz agrárminiszter a csalások és hamisítások elleni küzdelmet elsődleges feladatnak nevezte. (A botrányban érintett olasz cégtől származik a magyarországi olasz borimport 75-80 százaléka.) A szőlész a hamisított borok behozatalának gyanúját arra alapozta, hogy az eladási ár még a megtermelt szőlő önköltségi árát sem fedezi.

Az alföldi szőlősgazdák képviselője szerint a szakmai és érdekvédelmi szervezet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) és annak elnöke Tornai Tamás nem tett semmit a hamisított borok behozatala ellen. Emellett Budavári László kezdeményezte egy szőlőtermesztőket összefogó új szervezet létrehozását a HNT mellett.A javaslatot a tüntetők "Tornai Tamás mondjon le" skandálással támogatták. A kritikából jutott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (NÉBIH) és a Magosznak is.

A tüntetők petíciót adtak át az olasz nagykövetnek, amiben azt kérik, hogy az olasz kormány akadályozza meg a borhamisítást az európai normáknak megfelelően.

A tüntetők az olasz nagykövetségtől átbuszoztak a NÉBIH budai székházához. Ott már nem hangzottak el beszédek, a petíciót Gál Péter, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára vette át.

A NÉBH közleményben reagált a tüntetők kritikájára. Szerintük a "Borászati és Alkoholos Italok Igazgatósága minden szükséges intézkedést megtesz, hogy a magyar fogyasztók megfelelő minőségű és nyomon követhető borászati terméket tölthessenek poharukba". A NÉBIH az első nemzetközi hírek megjelenését követően haladéktalanul és soron kívül megkezdte a borhamisítás botrányban érintett olasz cégektől származó, hazánkba importált készleteket ellenőrzését és mintegy 50 ezer hektoliterbort zárolt.

Az ügyben a Földművelésügyi Minisztérium (FM) azonnali hivatalos tájékoztatást kért az illetékes olasz borászati hatóságtól, valamint a mintákat vizsgáló laboratóriumtól is. A kapcsolatfelvétel eredményeként augusztus 5-én létrejött egyeztető tárgyaláson a magyar szakemberek garanciát kértek az olasz szakmai delegáció tagjaitól arról, hogy a Magyarországra beérkezett bortételek a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően készültek, azok nyomonkövetése biztosított. Az olasz képviselők a magyar szakemberektől hivatalos formában is kérték az észrevéteket, melyeket az illetékes olasz minisztériumnál kell benyújtani. Amíg az olasz hatóságok nem adnak megfelelő garanciát a tételek eredetére vonatkozóan, addig azok Magyarországon nem hozhatók kereskedelmi forgalomba.

A hazánkba érkező lédig borászati termékek mennyisége – az utóbbi évek szigorú hatósági ellenőrzéseinek köszönhetően – évről-évre jelentősen csökken, 2013-ban több mint 535 ezer hektoliter érkezett Magyarországra feldolgozásra és kiszerelésre, míg 2014-ben mintegy 300 ezer hektoliter 2015 első félévében pedig 125 ezer hektoliter (Ezzel szemben a Magyarországról évente exportált borászati termékek mennyisége mintegy 650 ezer hektoliter.) Az elmúlt években vizsgált olasz boroknál ez idáig hamisított tételt nem találtak a szakemberek, kizárólag minőségi kifogások és érzékszervi hibák fordultak elő.

Csökkenti bruttó 3 forinttal a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken a Mol Nyrt., a gázolajé nem változik - értesült piaci forrásokból az MTI szerdán.