Támadások kereszttüzébe került a demokrata elnökjelöltségre pályázó volt külügyminiszter, amióta idén márciusban nyilvánosságra került, hogy az amerikai diplomácia első embereként saját e-mail címén levelezett. Republikánus oldalról azóta követelik, hogy adja ki négy év alatt küldött és kapott valamennyi e-mailjét. Clinton leköszönése után, 2013 elején a külügyminisztérium kérésére 55 ezer oldanyi levelezését átadta archiválási célokra, letörölte azonban magánjellegűnek ítélt e-mail üzeneteit. A volt külügyminiszter tavaly ősszel felhatalmazta a külügyminisztériumot, hozza nyilvánosságra a mintegy 30 ezer elektronikus üzenetet. A State Departmentnek és más tárcáknak, illetve ügynökségeknek azonban egyenként át kell vizsgálni, mely e-mailek tehetők közzé, s melyek nem.
Clinton levelezésének kiadását a bengázi amerikai konzulátus elleni 2012 szeptemberi támadás ügyében vizsgálódó kongresszusi bizottság is hivatalosan kérelmezte. A líbiai konzulátus elleni dzsihadista támadásban életét veszítette a líbiai amerikai nagykövet, s a bizottság vezetője, a republikánus Trey Gowdy azt követelte, Clinton tegye lehetővé, hogy egy harmadik személy a magán e-mailjeibe is betekinthessen, ezt azonban a volt külügyminiszter elutasította.
A mostani FBI-vizsgálatot az amerikai hírszerzés felügyeleti szerve kezdeményezte, aggodalmukat fejezték ki ugyanis, hogy Clinton levelezése során államtitkot képező információk kerülhettek illetéktelen kezekbe. A Nemzeti Hirszerzési Igazgató irodája ugyanis Clinton e-mail üzeneteinek felülvizsgálata során négy olyan levelet talált, amelyek szerintük titkosnak minősített információkat tartalmaztak, s erről értesítették a washingtoni kongresszust. A külügyminisztérium vitatja, hogy a szóban forgó e-mailek, amelyeket külügyi tisztviselők küldtek Clintonnak, titkosítottak lettek volna. A hírszerzési felülvizsgálati szerv szerint azonban legalább kettőt a „Top Secret” kategóriába kell átminősíteni.
Hillary Clinton a vitatott e-mail szervert és a hivatalinak minősített e-mailek másolatait ügyvéde, David Kendall irodájában helyezte letétbe. A State Department tudott erről, s biztonságosnak ítélte az elhelyezést. A hírszerzési illetékesek szerint azonban Clinton ügyvédje nem maradhat a legmagasabban titkosított információk birtokában. Hillary Clinton, aki – a közelgő kampányra tekintettel – szeretné mielőbb lezárni az e-mailek ügyét, közölte, együttműködik a vizsgálattal, s hozzájárult ahhoz, hogy ügyvédje átadja a szervert az FBI-nak.
Az amerikai kormánytisztviselőknek egyébként azt ajánlják, hogy használják a hivatalos levelezőrendszert, de nem Clinton volt az első, aki magán e-mail címén levelezett. Férjével, a volt elnökkel közös szervert használtak New York állambeli, chappaquai házukban. A szervert szakember telepítette, megfelelő védelemmel ellátva, az eddigi vizsgálatok szerint ugyanakkor Bill és Hillary Clinton az üzeneteiket nem kódolt módon továbbították.
John Kerry, a jelenlegi amerikai külügyminiszter ugyan a hivatalos külügyi levelezést használja, a CBS Newsnak nyilatkozva ugyanakkor épp hétfőn ismerte el, „nagyon valószínű”, hogy az oroszok és a kínaiak beleolvashattak elektronikus leveleibe. Nemrégiben került ugyanis nyilvánosságra, hogy valószínűleg orosz hackerek törtek be a Pentagon nem titkosított e-mail-rendszerébe, s a vezérkari főnökség üzeneteit tanulmányozhatták. Az amerikai védelmi minisztérium közölte, hogy titkos információkhoz a hackerek nem férhettek hozzá.