Barcelona;Lionel Messi;Európai Szuperkupa;

Pedro bevágta a 115. percben… Az Európai Szuperkupa a Barcelona évadbeli negyedik nagy trófeája FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHR

- Újabb Barca-trófeát ért Pedro búcsúgólja

A slusszpoén a Barcelonáé volt minden idők egyik legnagyszerűbb Európai Szuperkupa-meccsén: a jelek szerint búcsúzó Pedro a hosszabbítás végéhez közeledve bevágta a katalánok ötödik, győztes gólját. Szegény Sevilla így hiába állt talpra a 4-1-es hátrányból…

Nem, nem és nem. Noha Unai Emery, a Sevilla edzője már 20. alkalommal irányította csapatát a Barcelona ellen, győznie továbbra sem sikerült. Alighanem valamiféle átok ül a fiatal szakemberen, de az is lehet, hogy együttese – akárcsak a világ többi csapata – képtelen féken tartani Lionel Messit. Az argentin zseni sportot űz abból, hogy beveszi az andalúz alakulat kapuját, a grúziai összecsapás a 24. volt a sorban, s a 16. percben már két gól állt a kis hadvezér neve mellett.

Szédítő tempóban kezdődött a derbi, Banega rögtön az elején betekert egy szabadrúgást, majd rövid időn belül kétszer Messi varázsolta a labdát a bal felső sarokba. Az ezt követő bő fél órában úgy tetszett, a BL-győztes Barcelona könnyedén játszadozik a riválisával, ám a háromgólos hátrány (1-4) nem roppantotta össze a Sevillát. Sőt. Gólparádét hozott a ritkán látható fordulat, Emery játékosai pedig úgy belejöttek, hogy ledolgozták a hátrányt (4-4).

Hogy az UEFA Szuperkupáját végül mégsem az döntötte el, a futballisták miként lövik a 11-eseket, arról Pedro „tehet”, aki a 115. percben úgy vált főszereplővé, hogy az ütközet jelentős részét a kispadról követte nyomon. A spanyol világbajnok kapcsán Robert Fernández, a Barca technikai titkára szellőztette meg a távozási szándékot, ugyanakkor a Sevilla elleni ütközet győztes találatát jegyző játékos ezt cáfolta. Pontosabb talán úgy fogalmazni, a Manchester United által csábított Pedro maradna, ha többet játszhatna, ám a félelmetes Messi, Suárez, Neymar támadótrió mellett nehéz labdába rúgni.

A legutóbbi tíz Európai Szuperkupa 

2015: Barcelona (BL-győztes)-Sevilla (El-győztes) 5-4, hosszabbítás után

2014: Real Madrid (BL)-Sevilla (El) 2-0

2013: Bayern München (BL)-Chelsea (El) 2-2, 11-esekkel: 5-4

2012: Atlético Madrid (El)-Chelsea (BL) 4-1

2011: Barcelona (BL)-Porto (El) 2-0

2010: Atlético Madrid (El)-Internazionale (BL) 2-0

2009: Barcelona (BL)-Sahtar Donyeck (UEFA Kupa-győztes) 1-0, hosszabbítás után

2008: Zenit (UEFA)-Manchester United (BL) 2-1

2007: AC Milan (BL)-Sevilla (UEFA) 3-1

2006: Sevilla (UEFA)-Barcelona (BL) 3-0

„Az első hatvan percben a csapat nagyon jól futballozott, birtokolta a labdát, és helyzeteket alakított ki. Utána azonban elaludtunk, és megnehezítettük a saját dolgunkat - még annak ellenére is, hogy tisztában voltunk a találkozó nehézségével – magyarázta Pedro Rodríguez, aki kitért a barcelonai helyzetére is. - Számos érv szól pro és kontra mindkét kimenetel mellett. Robert Ferndánez szavai ugyanakkor igazságtalanok, és nem szerencsés így nyilatkozni. Nem tudom, ez volt-e az utolsó összecsapásom a Barcában. Mindenkinek köszönöm az átélt élményeket, a szurkolóknak pedig a támogatást.”

Árulkodó szavak, akárcsak a sevillai Vitolóé. „A teljesítőképességünk határán játszottunk. Nagyon meg akartuk nyerni a Szuperkupát, mindent meg is tettünk érte. Messi megint megmutatta, hogy megállíthatatlan. A futballtörténelem legjobb játékosa.”

Hasonlóan gondolkodik a vesztes csapat edzője is. „Messi ismét megmutatta, hogy győztes típus. Mindenkinek megvan a maga feladata, ő a mérleg nyelve a Barcánál” – mondta Emery. Ha valakinek, a Sevilla trénerének biztosan hihetünk: rendszerint az argentin ász keseríti meg az életét. Messi már 19-szer játszott az edző aktuális együttese ellen, s a mérlege (24 gól) éppen olyan, amilyen a kedd esti mérkőzés volt.

Káprázatos.

Csúcsfoci és rekordok
Az Európai Szuperkupa történetében még sohasem született egy meccsen kilenc gól. Az eddigi rekordot az 1997-es Juventus-Paris SG (6-1) tartotta.
Messi a 23. és a 24. gólját szerezte a Sevilla ellen, ennél többet semelyik más klubnak nem lőtt (az Atlético Madridnak is ugyanennyit).
A Barca kilencedszer játszott a UEFA Szuperkupájáért és ötödször nyert, ezzel utolérte az örökrangsort eddig ugyanennyivel vezető olasz Milant.
A Szuperkupa legjobb játékosának megválasztott Messi egy meccsen még sohasem szerzett két gólt szabadrúgásból.
Iniesta a 28. trófeáját gyűjtötte be pályafutása során, ezzel - Xavi mellett - a legtöbb kupát megnyerő spanyol játékossá lépett elő.
Négyszer korábban csak Paolo Maldini nyert ilyen trófeát, a Barcelonát erősítő brazil Dani Alves most utolérte a legendás olasz védőt.
Luis Enrique a negyedik olyan edző - Josep Guardiola, Carlo Ancelotti és Diego Simeone után - aki játékosként is ünnepelhetett korábban.
Grúzia a 30. ország a világon, ahol a Barcelona, vagy az argentin válogatott mezében gólt szerzett Leo Messi.



Az argentin szakvezető, Marcelo Bielsa, múlt hétvégén botrányos körülmények között távozott Marseille-ből. Bár nem egy balhés tréner, nem mindennapi távozása még sokáig téma marad Franciaországban. Azokat a játékosokat és edzőket vesszük számba, akik nem csak szakmai tudásukkal, hanem botrányaikkal is hírnevet szereztek maguknak.