Marseille;Sergio Agüero;Marcelo Bielsa;Chelse;

Bielsa váratlanul mondott le posztjáról, hétvégén már nem láthatjuk szokatlan ülőhelyén FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/VALERIO PEN

- Botrányhősök a labdarúgás világában

Az argentin szakvezető, Marcelo Bielsa, múlt hétvégén botrányos körülmények között távozott Marseille-ből. Bár nem egy balhés tréner, nem mindennapi távozása még sokáig téma marad Franciaországban. Azokat a játékosokat és edzőket vesszük számba, akik nem csak szakmai tudásukkal, hanem botrányaikkal is hírnevet szereztek maguknak.

Marcelo Bielsa

Sokkolta a francia fociszerető közvéleményt, hogy szombaton, rögtön az első bajnoki mérkőzése után lemondott a Marseille közönségkedvenc elnöke, Marcelo Bielsa. Ilyen drámai sajtótájékoztató nem sok volt a francia labdarúgása történetében, az OM hazai pályán a Caentól elszenvedett 1-0-s vereségét követően. Bielsa felolvasott egy közleményt, amelyben röviden közölte, ez volt az utolsó találkozója az együttesnél. Egyes újságírók alig hittek a fülüknek: hogy lehet ez? Nos, az ok nem a vereség volt, hanem az OM vezetőinek ügyeskedése. Bielsánál betelt a pohár.

A vezetőség már tavaly sem teljesítette a kéréseit az átigazolási szezonban, s dühének hangot is adott egy sajtóértekezleten. A csapat nyári felkészítését úgy kezdte meg, hogy nem is volt aláírt szerződése a klubnál. Aztán néhány nappal később úgy látszott, szóbeli megállapodás született, de múlt szerdán az OM vezetői bejelentették, nem tartják magukat a megbeszéltekhez, módosítanak a kontraktuson. Bielsa ekkor döntött a távozás mellett, s talán ekkor határozta el, hogy valóságos színházi előadás keretében jelenti be: búcsút int a dél-franciaországi városnak.

Joey Barton

Az angol játékos is jól ismeri a közismerten balhés marseille-i közeget, hiszen a 2012-13-as szezonban ő volt az együttes irányítója. Kritikusai szerint oda is volt való, hiszen a botrányhős jól érezheti magát a botránycsapatnál. Barton igazán nem kispályás, már ami balhés ügyeit illeti. Védelmére legyen mondva: volt is honnan szert tennie a rossz példára, hiszen féltestvérét, Michaelt 2005-ben rasszista indíttatású gyilkosság miatt ítélték 17 év börtönre.

Joey híres arról, mennyire képtelen uralkodni az indulatain. 2005-ben - még a Manchester City játékosaként - hazaküldték a thaiföldi túráról, mert az egyik bárban összeverekedett egy Everton-drukkerrel, a City 2004-es karácsonyi buliján pedig égő szivarral fenyegette meg játékostársát, Jamie Tandyt, sőt egyes lapértesülések szerint el is nyomta azt Tandy arcán. 2007 májusában korábbi csapattársa, Osumane Dabo tett ellene feljelentést, mert Barton az egyik edzésen megtámadta.

Dabo kórházi kezelésre szorult. Joeyt négy hónapos felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, 2008-ban viszont már nem úszta meg, hat hónapot kapott, amiért Liverpoolban bántalmazott egy 16 éves tinédzsert, de végül csak 77 napot ült. 2011-ben rekordot jelentő 12 meccses eltiltást kapott, amiért a Manchester City elleni bajnokin megrúgta Sergio Agüerót, majd le akarta fejelni Vincent Companyt.

Miguel Herrera

A tavalyi labdarúgó világbajnokságról is emlékezhetünk a már csak volt mexikói szövetségi kapitányra. Elbocsátásának előzménye a közép-amerikai válogatott éléről semmiképpen sem nevezhető mindennaposnak, hiszen egy siker, a közép-amerikai kontinensbajnokság, az Arany-kupa megnyerése után küldték el. (A fináléban 3-1-re nyertek Jamaica ellen.)

Amikor a csapat már a helyszínről, Philadelphiából utazott volna hazafelé, Herrera összeszólalkozott az egyik legnépszerűbb mexikói csatorna, a TV Azteca riporterével, Christian Martinolival. Az bőszítette fel, hogy az újságíró bírálni merészelte a nemzeti tizenegy játékát. Herrera annyira zokon vette az elmarasztaló szavakat, hogy megütötte a riporter nyakát. Ezután a szövetség felmentette a magáról megfeledkezett trénert. Herrera később közleményben kért bocsánatot.

José Mourinho

Kétségtelenül a világ egyik legjobb edzője a portugál. Játékosai is kedvelik, minden szóbeli túlkapása ellenére. De hogy nem tesz lakatot a szájára, az a Chelsea hétvégi, a Swansea elleni 2-2-re végződött találkozón is kiderült, amikor saját orvosi stábját bírálta. Szerinte az ellenfélnek tett szívességet a szépséges Eva Carneiro által vezetett stáb, amikor a hajrában berohant a pályára, hogy ápolják Eden Hazard-t. Ez a kijelentése persze semmi ahhoz képest, amiket a múltban mondott. 2005-ben például neki is volt szerepe abban, hogy visszavonult Anders Frisk játékvezető, akit azzal vádolt meg, hogy a Chelsea barcelonai BL-mérkőzésének szünetében beengedte öltözőjébe a katalán kispadon ülő Frank Rijkaardot.

Nemcsak a bírókkal, az újságírókkal is meggyűlik a baja. 2010-ben a Sampdoria otthonában elért 0–0-s összecsapás során a bíró két Inter-játékost is kiállított, mire Mourinho keresztbe tett csuklókkal jelezte, hogy a sípmestert bilincsben kéne kivezetni a stadionból. 2008-ban az Internazionale egyik elvesztett meccse után a RAI tévécsatorna riportere összehasonlította őt elődjével, Roberto Mancinivel, mire Mourinho félbeszakította az interjút. 2011 márciusában kétszínűnek nevezett egy riportert, aki a bírókról alkotott véleményére kérdezett rá. „Amit mondok, azok nem vádak, hanem az igazság" – jelentette ki. S még hosszasan folytathatnánk a sort.

Luis Suárez

Kilenc mérkőzés és négy hónap minden futballtevékenységtől, ennyi eltiltást kapott Luis Suárez, miután a 2014-es brazíliai labdarúgó világbajnokságon beleharapott az olasz válogatott védőbe, Giorgio Chiellinibe. Az uruguayi támadó kényszerpihenője megosztotta a közvéleményt. Egyesek szerint túl szigorú büntetést szabott ki a FIFA, mások úgy vélik olcsón megúszta, hiszen nem először „kívánta meg” az ellenfél játékosát. A Barcelona sikerre éhes csatára már megkóstolta a Chelsea védőjét, Branislav Ivanovicot és a PSV középpályását, Otman Bakkalt is.

A „harapós” Suárez és a „kezelhetetlen” Balotelli egymás ellen atavalyi világbajnokságon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CLAUDIO VILLA

A „harapós” Suárez és a „kezelhetetlen” Balotelli egymás ellen atavalyi világbajnokságon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CLAUDIO VILLA

Az esetet akkor meglehetősen érdekesen kommentálta José Mujica, Uruguay akkori elnöke: „Nem tudom megmagyarázni, miért jön elő nála időnként, talán gyerekded vicc tőle”. Suárez nem a békességéről híres: 16 éves korában az uruguayi Nacional Montevideo ifijátékosaként lefejelt egy bírót, miután piros lapot kapott, és egyszer bőrszíne miatt gúnyolta a Manchester Unitedben játszó Patrice Evrát. A játékos stílusáról sokat elárul, hogy Suárezt a Chiellini-incidessel együtt 2010 óta összesen 34 mérkőzésről tiltották el, ám csak egyszer, a Ghána elleni, öt évvel ezelőtti vb-negyeddöntőben állították ki, amikor kezezett a büntetőterületen belül.

Mario Balotelli

Nem maradhat ki a listáról Mario Balotelli, aki botrányai mellett már futballozni is elfelejtett: csatár létére tavaly a Liverpoolnál 16 bajnoki mérkőzésen csak egy gólt szerzett. A 24 éves támadó olaszországi évei alatt paradicsommal dobott meg egy edzőt, Inter-játékosként pedig úgy vett rész egy televíziós műsorban, hogy a városi rivális AC Milan mezét viselte. Manchesterben sem tudott lehiggadni, négy csapattársával és edzőjével, Roberto Mancinivel is összebalhézott edzésen, valamint 300 ezer fontra büntették, mert darts nyilakkal dobálta meg az ifijátékosokat. Az olasz válogatottban pedig egyszer nem volt hajlandó felvenni a csapat új mezét, mivel nem tetszett neki, helyette a régiben vonult pályára.

Zlatan Ibrahimovic

A svéd Zlatan Ibrahimovic korunk egyik legnagyszerűbb csatára, de modortalanságban is csak kevesen érnek fel hozzá. A 33 éves klasszis jártas a küzdősportokban is, már 17 évesen feketeöves taekwondós lett, melyet szeret néha megvillantani. Mikor 2011-ben bajnokságot nyert az AC Milannal, akkor fejbe rúgta csapattársát, Antonio Cassanót, aki éppen nyilatkozatot adott a pálya mellett. A milánóiak edzésén pedig a hátát vette célba egy fiatal futballistának, de nem csak a kicsiket bántja: verekedett már a 195 centiméteres, 95 kilogrammos Oguchi Onyewuval is. Legutóbb tavasszal, már PSG-játékosként becsmérelte a francia bajnokságot és a játékvezetőt egy elvesztett találkozó után, cserébe négymeccses eltiltást kapott.

Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke közleményben búcsúzott el a Magyarország által rendezett  2017-es vizes világbajnokság kabalafigurájától. Lesz másik, a pályázatot nemsokára kiírják - írja a nol.hu.