A gall életstílus egyik szimbóluma a szatyrokból kikandikáló friss bagett. Párizsban annyira a mindennapi élet része, hogy több mint kétszáz évre visszanyúló törvény írta elő a pékek szabadságának korlátozását és azt, hogy még nyári hónapokban is nyitva tartsanak. A bürokrácia csökkentését célzó reformok azonban szabad utat engedtek a pékek szabadságolásának, ami miatt veszélybe került a párizsiak napi péksüteményének beszerzése - számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap.
A törvények szerint a francia pékségek felének júliusban és augusztusban is nyitva kellett tartania, és azok a sütödék, amelyek bezártak, a boltajtón kötelesek voltak feltüntetni, hol található a legközelebbi nyitva tartó pékség. Egy 2014 végén meghozott új rendelkezés következtében azonban idén fordul elő először a francia forradalom óta, hogy a párizsi pékségek dolgozói tömegesen vehetik ki szabadságukat a nyári időszakban.
Ennek az lett az eredménye, hogy mérgelődő vásárlók toporognak a bezárt pékségek körül és sokan a szupermarketekben kapható félkész bagettekre fanyalodnak, amelyet otthon lehet készre sütni. "Lementem egy pár napja, hogy vegyek egy bagettet és a két legközelebbi pékség be volt zárva, amire még nem volt példa. Másnap egy nő megállított az utcán, és ő is egy nyitott pékség felől érdeklődött. De csak a 'rosszak' maradtak nyitva" - mesélte a The Local című helyi honlapnak egy vásárló, Lynn Segal.
Vannak, akik egészen odáig mennek, hogy Franciaországban az egész élet megbénul a nyári vakációk alatt. "Nemcsak kenyeret, sajtot, de autóalkatrészt sem lehet kapni" - panaszolta el a 33 éves Maxime Linke, aki tréfálkozva megjegyezte, hogy egykor már "kevesebbért is hullottak fejek".
Párizsban azért nem veszik félvállról a kenyérgondot: tavaly a városháza online kalauzt adott ki, amely tájékoztatást nyújtott a nyitva tartó pékségekről.