hiányterv;

- Júliusban már teljesült az éves hiányterv

Júliusban az államháztartás központi alrendszerének hiánya 70,8 milliárd forintot tett ki, ezzel az első hét havi deficit majd' 900 milliárd forintot tesz ki. Ez az éves pénzforgalmi hiányterv 102 százaléka. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a várakozásoknak megfelelően alakult a júliusi államháztartási hiány.

A júliusi deficit éves összehasonlításban csaknem megduplázódott, az idei 70,8 milliárd forinttal szemben, tavaly júliusban ez 37,7 milliárd forint volt. Az NGM tájékoztatása szerint a júliusi hiányszám tavalyi évhez viszonyított növekedése főként a fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételeinek elmaradásával függ össze. A minisztérium itt rögtön azt is megjegyzi, hogy később ezeket a bevételeket elszámolja majd a költségvetés.

Az NGM szerint pozitívumként értékelhető, hogy tavaly júliushoz képest lényegesen magasabban alakultak a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a jövedéki adóból, a személyi jövedelemadóból, valamint szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek.

A kisebb júliusi hiánnyal így az első hét hónapban 894, milliárd forintra hízott a kumulált deficit. Ekkora héthavi kumulált nominális hiányszámra 2011 óta nem volt példa.

A büdzsé aktuális alakulásáról jobb képet ad a pénzforgalmi hiánycélhoz viszonyított teljesülés. Július végére ez a mutató 101,9 százalékra emelkedett, vagyis meghaladta már az éves hiánytervet a kumulált hiány. A korábbi évekkel összevetve ez magasnak mondható.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében ennek kapcsán hangsúlyozza, hogy a hiány nagysága nem időarányos: az év első felében a kiadások meghaladják a bevételeket.

Az uniós módszertan szerinti 2015. évi hiánycél pedig változatlanul a GDP 2,4 százaléka  - teszik hozzá.

Az nemzetgazdasági tárca megemlítette, de nem részletezte, hogy az Európai Bizottság a közelmúltban két magyar adót, a kiskereskedelmi cégekre kivetett élelmiszerlánc felügyeleti díjat és a dohánycégekre kivetett egészségégügyi hozzájárulást is felfüggesztette a vizsgálat idejére. E két tétel 30-40 milliárd forintos éves bevételtől fosztja meg a büdzsét.

Újabb bankok hagyhatják el az országot, amennyiben sikerül vevőt találniuk a magyarországi hálózatukra. A Citibank tavaly ősszel bejelentette lakossági üzletága eladását, a hírek szerint most az orosz Sberbank és az Axa Bank tervezi a visszavonulását - írja az eheti Figyelő.