A WikiLeaks nyilvánosságra hozta az NSA által megfigyelt japán telefonszámok egy részét, valamint több, az ügynökség által készített szigorúan bizalmas jelentést is. Ez alapján derült ki, hogy a lehallgatási célpontok közt szerepelnek a legnagyobb japán cégek, olyan óriások is, mint a Mitsubishi, japán politikusok és kormányzati intézmények egyaránt. Közöttük van a parlament központi telefonja például, több, a központi bankhoz és a pénzügyminisztériumhoz tartozó szám, a kabinetiroda és egy kormányzati forródrótot is.
"Azzal a határozott kéréssel fordulunk a Nemzetbiztonsági Ügynökség igazgatójához, James Clapperhez, hogy járjon utána a tényeknek" – jelentette be tegnap sajtótájékoztatón Szuga Josihide japán kormányszóvivő. Leszögezte: "Ha az állítólagos kémkedés igaznak bizonyul, Japán amerikai szövetségesként rendkívül sajnálatos dolognak tartja azt".
Julian Assange, a WikiLeaks alapítója a pénteki leleplezés után elmondta, a dokumentumokból az is kiderül, hogy Japán sokszor bizonytalan volt azzal kapcsolatban, hogy mennyit osszon meg terveiből Washingtonnal. Nem volt értelme titkolózni, a washingtoni fülek mindvégig ott voltak a vonalak harmadik végén, mondta cinikusan a londoni ecuadori nagykövetségen menedéket nyert, de onnan szabadulni nem tudó Assange.