Németország;lemondás;főügyész;

Elöl: Harald Range Fotó: Alex Grimm/Getty Images Hírek

- A német főügyész lemondását követelik

A német kormánykoalícióban is egyre többen követelik Harald Range szövetségi államügyész lemondását, aki hazaárulás miatt két újságíró ellen indított eljárást múlt csütörtökön, azt követően, hogy az Állambiztonsági Hivatal elnöke, Hans-Georg Maassen ismeretlen személy ellen feljelentést tett titkos dokumentumok kiszivárogtatása miatt.

Az ügy előzménye, hogy a netzpolitik.org honlapon az Állambiztonsági Hivatal több olyan dokumentumát tette közzé, amely arról tanúskodik, hogy az internetes hálózatokat a jövőben szigorúbban felügyelik majd. Maassen a Bld am Sonntagban azzal indokolta a feljelentés megtételét, hogy biztosítani kell hivatalának működését „a szélsőségekkel és terrorizmussal szemben”. Hozzátette, az ügy további része az igazságszolgáltatásra tartozik. Az ismeretlen személyekkel szembeni feljelentést már tavasszal megtette.

Range pénteken azt közölte, a sajtó- és véleményszabadság kiemelkedő társadalmi fontosságára tekintettel egyelőre szüneteltetik a hazaárulás gyanújával két újságíró ellen indított eljárást, s nem teszik meg a büntető perrendtartásról szóló szabályok alapján lehetséges intézkedéseket a netzpolitik.org blog munkatársai ellen. Az eljárás első szakaszában tisztázni kell, hogy államtitok megsértésének minősül-e azoknak a nemzetbiztonsági iratokat ismertető cikkeknek a közzététele, amelyek miatt elindították az eljárást.

A kérdést egy jogi szakvélemény alapján döntik el, amelynek elkészítését csak hivatalos eljárás keretében lehetett kezdeményezni. A szakvélemény beérkezéséig semmilyen intézkedést nem tesznek az ügyben – közölte a legfőbb ügyész.
Az eljárás a felháborodás óriási hullámát indította el Németországban. Christian Flisek szociáldemokrata képvselő a Twitteren azt közölte, ideje lenne, hogy Range vegye a kalapját. Ralf Stegner, az SPD elnökhelyettese erre azt közölte, hogy „Christian Fliseknek igaza van”.

A német ellenzék is egyre erőteljesebben követelik szövetségi államügyész távozását. A Handelslbattnak elmondta, a szövetségi főügyész elszámította magát, s nem azzal foglalkozott, ami valójában a feladata lenne. Utalt arra, hogy miközben az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megfigyelései ellen a hivatal semmit sem tett, „a blogokra ágyúkkal lőnek”, s közben a sajtószabadságot célozzák – fogalmazott az SPD politikusa. Bernd Riexinger, a Balpárt vezetője szerint sem maradhat posztján az államügyész.

Heiko Maas szociáldemokrata igazságügyminiszter már múlt hét péntekjén elhatárolódott Harald Range lépésétől. Volker Beck, a Zöldek részéről törvénytelennek nevezte az államügyész döntését, s a Deutschlandfunkban úgy fogalmazott, hogy a hazaárulás vádja olyan, mintha alkoholos befolyásoltság során született volna. A liberális FDP alelnöke, Wolfgang Kubicki is személyi konzekvenciákat követelt. A Welt am Sonntagnak elmondta, ha a főügyész nem tartja tiszteletben a sajtószabadságot, akkor az azt jelzi, hogy e posztot nem a megfelelő személy tölti be.

A német politikai életben már csak a nagykoalíció nagyobbik pártja, a kereszténydemokrata CDU politikusai állnak ki Range mellett. Patrick Sensburg, a CDU politikusa azzal indokolt, hogy a főügyész „évek óta igen jól végzi a munkáját, s nem hagyja befolyásolni magát egyik oldal által sem” – hangoztatta. Utalt arra, hogy az igazságszolgáltatásnak függetlennek kell lennie.

Szintén megvédte Rangét a CDU belpolitikai kérdésekkel foglalkozópolitikusa, Wolfgang Bosbach, aki elismerte ugyan, érthetetlen az újságírókkal szembeni eljárás, de nem kell azonnal a főügyész lemondását követelni. Bár a kereszténydemokraták igyekeznek jó arcot vágni a témához, s úgy tenni, mintha mi sem történt volna, aligha sikerül egykönnyen elsimítani a botrányt. A társadalomban is nagy felháborodás kísérte a főügyész lépését, szombaton valamivel több mint ezren tüntettek az ügyészség ellen. „Sajtószabadságot a megfélemlítés helyett” – szerepelt transzparenseiken.

Az egyik érintett újságíró, Markus Beckendahl a Ruhr Nachrichten című lapnak elmondta, lenyűgözte, hogy mennyien támogatják portálját. Olyan sokan keresték fel a blogot, hogy szervere néhányszor össze is omlott. Azt azonban nem látja igazi előrelépésnek, hogy felfüggesztették az eljárást. Mint fogalmazott, nem lehet megmondani, mi történik azután, ha véget ér az üggyel kapcsolatos médiafelhajtás.

Október 19-re jelentette be a kanadai kormányzat az parlamenti választást. Bár a Stephen Harper kormányfő által fémjelzett konzervatívok évig vezették a közvéleménykutatásokat, már korántsem biztos, hogy a pártnak sikerül megszereznie az abszolút többséget. Az Ipsos 50 százalékra taksálta az esélyét annak, hogy a párt a következő voksolás után is kormányon marad, ez sokkal alacsonyabb a 2014-es jóslatoknál.