- De ha egy revizor mégis ellenőrizné őket, a NAV szervezetén belül valahogy elakadhat.
- Épp ezért érdekes, hogy mi történik a hivatalon belül. Most például olyan helyzet van a NAV-ban, hogy - miután nem közölték velük az átalakítási terveket - az állomány nem biztos benne, hogy az eddigi káderpolitika alapján jön egy vezető a NAV-elnöki posztra, és más meghatározó pozíciókba, vagy kívülről. És máris azon ügyeskednek egyesek, hogyan tudják átmenteni magukat. Mindenféle szintű vezetők, akik eddig kiszolgáltak érdekeket, most reformernek próbálják magukat beállítani és olyan jövőbeni gyakorlatot vizionálnak, amilyennek gyökeres ellentétét csinálták eddig, vagy amit tűzzel-vassal irtottak és tiltottak a revizoroknak.
FOTÓ: Vajda József/Népszava
- Egy-egy ilyen "fordulat" akár azt is jelentheti, hogy valóban megváltozik a gyakorlat?
- Akkor nem fog, ha ezek a vezetők sikeresen mentik át magukat. Mert az ő 180 fokos fordulatuk nem őszinte, legfeljebb addig fog tartani, amíg zajlik az átalakítás. Ezért kellene érdemben megvizsgálni, ki vagy mi az oka például annak, hogy menekülnek a NAV egyes területeiről, vagy magától a szervezettől a jól képzett, gyakorlott munkatársak. Mert ennek nem az a fő oka, ami most megjelent a sajtóban, hogy alacsonyak a fizetések, s túl vannak terhelve a revizorok. Ezek természetesen sok esetben igazi okok, de a pályaelhagyók, illetve a szervezetből távozók motivációja sok esetben más. 2007-ben volt egy nagy törés az adóhivatal működésében, akkor kezdődött meg a hihetetlen mértékű fluktuáció, addig nagyon stabil volt a szervezet. Akkor kerültek oda nem szakmai alapon olyan vezetők, akik a mai napig ott vannak, és folyamatosan rombolják a morált. Szakmailag és emberileg is alkalmatlanok arra, hogy vezetői posztot töltsenek be. Tapasztalatlanok is voltak, és szakmailag is a beosztottaik alatt álltak. Vida Ildikó ezt 2010-ben megörökölte. Tudott róla, hogy ez van, tudta például, hogy a közép-magyarországi régióban ez a legsúlyosabb probléma. Itt az új dolgozókat nem tudják beépíteni, mert nem ragadnak meg, egy-két hónap múlva elmenekülnek, de most már a derékhad jórésze is elment. Tehát már régen az adott vezető fejére kellett volna koppintani, s meg kellett volna nézni, mi lehet az oka a dolognak. De ilyen nem történt. És 2010 után nem volt igazából személyi váltás sem, cserék voltak inkább. Szikora János elment, Vida jött, de maradt minden magas szintű vezető, vagy még magasabb szintre került.
FOTÓ: Vajda József/Népszava
- Ezek szerint Vida a rendszer fenntartásában volt érdekelt?
- Nézze, Vida Ildikó két komoly nyilatkozatot adott összesen a működése alatt. Az egyiket a kitiltási botrányban tavaly novemberben, a másikat pedig még 2010-ben, amikor a posztjára került. Már abban világosan szerepelt, hogy látta a problémákat. Érzékelte a határidők elhúzódását, s hogy például Közép-Magyarországon komoly baj van az ellenőrzéssel. Mégsem történt semmi, sőt, amikor odahoztak egy új vezetőt, az ugyanabból a káderkörből került ki. Nemhogy javult volna tehát a helyzet Vida Ildikóval, hanem nagyon sokat romlott az ő elnöksége idején. Nem elsősorban a fizetések, hanem inkább bizonyos vezetők, s a munkakörülmények miatt mennek el ezek a dolgozók.
- Mert nem akarnak korrumpálódni?
- Odáig sokszor el sem jut a dolog, de olyan is van. Volt olyan kolléga, aki mielőtt kilépett az adóhivataltól, elmondta, hogy teljesen általános volt, amit én a feljelentéseimben is jeleztem egyébként, hogy "leszóltak", így megszabva, kit, vagy inkább kit nem lehet ellenőrizni. S nem nem osztályvezetői, hanem magasabb szintekről. Emberileg, szakmailag, s az adóhatóságtól elvárható erkölcsi szinten is óriási gondok vannak a szervezetben. És ez nagyarányú probléma a vezetői körben, ami egyértelműen a 2007-től rendkívüli mértékben felerősödött kontraszelekció következménye. Ha lenne egy átvilágítás, amit évek óta szorgalmazunk, mindez gyorsan kiderülhetne. Azért nem merik megcsinálni, mert sok mocsok a felszínre kerülhet.
- Ehhez képest Vida Ildikónak nem ez, hanem a mostani kormányzati tervek a vállalhatatlanok.
- Azt jó lenne tudni, mi volt számára vállalhatatlan. Ezt firtatni kell. Az az igazság, hogy Vida Ildikó posztja régóta tarthatatlan volt, mindenképpen üdvözlendő a távozása, de nagy kérdés, mi annak valódi oka, s hogy vajon tényleg a kormányzati tervek generálták-e a lemondást. Mert hónapok óta házon belül, de a sajtóban is gyakorlatilag köztudott volt, hogy Vida távozni fog. Szivárogtak ki az esetleges új adóhatósági elnökök nevei is. Lehet, hogy tesztelik ezekkel a nevekkel a szakmát és a közvéleményt, bár Tállai András, mint NAV-elnök, (...) hát ezt már nem is tudom, minek minősítsem. Ez annyira vad, mint Papcsák Ferenc a jegybank felügyelő bizottsági elnökének.