Fidesz;

- Vihar egy pohár vízben

Nemrégiben tanúmeghallgatásra idéztek be a Gyulai Rendőrkapitányságra.Történt, hogy egy engem érintő, provokatív kérdést tartalmazó molinót leszedtem saját rendezvényünkön a kezdés előtt. Majd megüzentem a helyi lapban, hogy a tulajdonosa jelentkezzen érte, szeretném visszaadni. Kíváncsian vártuk, ki vállalja fel a provokációt, ki jelentkezik majd a feliratért. Nem lepődtünk meg, amikor Alt Norbert, Gyula város egyik fideszes alpolgármestere kapta a feladatot, hogy szerezze vissza a "rongyot". Meg is kapta, annak rendje és módja szerint. Ennek ellenére a Btk. értelmében „kisebb értékre dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntettének gyanúja miatt” ismeretlen tettes ellen büntetőeljárást kezdeményezett a rendőrség. Mint kiderült, ellenem.

Adódik néhány kérdés: miért minősül lopásnak, ha egy provokációs céllal kifeszített molinót leveszek, majd sértetlenül visszaadom tulajdonosának? Hol itt a lopás, hol a rongálás? Ebből eredően hol a társadalmi veszélye? A rendőrség miért nem utasíthatja el a feljelentést és tagadja meg a nyomozást? S ha nem utasítja vissza, akkor miért tanúként hallgat meg, és nem gyanúsítottként? Az előbbi kérdésekre a válasz a gyulai Fidesz-szervezet kisszerűsége lehet. A rendőrség munkájára pedig a Nemzeti Együttműködés Rendszere (NER) sajátos, ellentmondást nem tűrő logikája nyomja rá bélyegét.

Tanulságosak az előzmények is. Juhász Péter és az Együtt kezdeményezésére április 19-én az ország közel száz városában tartottunk tiltakozó megmozdulást a korrupt Fidesz-kormány ellen. Előtte két héttel, de a gyulai képviselő-testületi tagok vagyonnyilatkozatainak nyilvánosságra kerülése után három hónappal, vad kampányba kezdett ellenem a helyi Fidesz-szervezet. Noha kimerítő, teljes körű és jól érthető volt a vagyonnyilatkozatom, mégis azt firtatták miből élek, mert szerintük a 49 ezer forintos képviselői tiszteletdíjból nem lehet megélni. (Csak zárójelben jegyzem meg: ők mondják ezt, akik szerint 47 ezerből viszont meg lehet megélni?) A sok-sok hasonló, engem ért támadást figyelembe véve, igazából már meg sem lepődtem, amikor Kónya István alpolgármester arról nyilatkozott - akit a háttérből irányító gyulai fideszes polgármester, Görgényi Ernő küldött "előre" -, hogy van egy "nagy értékű" gépkocsim (már ha annak számít egy öt éves Astra), és "luxus körülmények" között élek. Hogy miből és valójában milyen körülmények között, az bárki számára kiderül a nyilatkozatomból. A vádaskodás persze néhány hét után elhalt, azóta sem indult ellenem vagyonvizsgálati eljárás, bár nagyon drukkoltam, hogy így legyen. Azon a fent említett áprilisi - a rendőrségnek bejelentett tüntetési helyszínen - a tudtunk nélkül kifeszített, hatalmas és profi módon elkészített molinón megint ezt firtatták. Amikor láttuk a nyilvánvaló provokációt, hogy ezzel csak a párt rendezvényét akarják megzavarni, természetesen eltávolítottuk a molinót...

Gyulán, a jelentékeny Fidesz-túlsúly mellett csak egy elnyomott hang vagyok, amely azonban komolyan veszi a demokrácia megmaradt morzsáinak védelmét. Zavarom a helyi hatalom érdekköreit, ezért képesek voltak vihart kavarni egy pohár vízben is. Ha van még jogállamiság ebben az országban, akkor a hatóságok hivatalosan is beismerik: bűncselekmény nem történt, politikai provokációk miatt pedig még kormánypárti nyomásra sincs joguk eljárni. Ha nem így lesz, akkor merőben új fejezet kezdődik az életünkben.