Zöldzóna;katta;Győri állatkert;

 MTI Fotó: Krizsán Csaba

- Tündéri makikkal gyarapodott a győri állatkert - Fotók!

Két katta (Lemur catta), vagyis gyűrűsfarkú maki született két anyától ebben a hónapban a győri állatkertben.

A gyűrűsfarkú maki vagy más néven katta testhossza 38,5–45,5 cm, farka ennél hosszabb, 56–62,5 cm. Testtömege 2-3,5 kg. Dús szőrzetének alapszíne szürke, a háton barnás, a hasoldalon pedig fehér. Arca szintén fehér, de orra és szemkörnyéke fekete. Legfeltűnőbb rajta a hosszú, fekete-fehéren gyűrűzött farok — a nevét is erről kapta. A két nem nem különbözik feltűnően. Alsó fogsorának metsző- és szemfogai úgynevezett fogfésűt alkotnak, és ezt szőrzetük ápolására használják.

MTI Fotó: Krizsán Csaba

MTI Fotó: Krizsán Csaba

A gyűrűsfarkú maki párzási ideje áprilistól júniusig tart. A szaporodási időben a nőstények a táplálékért versengenek egymással, a hímek pedig a nőstényekért küzdenek. A nőstények 4-4,5 hónapos vemhesség után hozzák világra kölyküket - általában egy utód születik, ám nem ritka az ikerszülés sem. Az újszülöttek többnyire anyjuk hasán kapaszkodnak, majd ahogy nőnek, egyre több időt töltenek a nőstény hátán lovagolva. A kölykök 5 hónapos korukig szopnak, azonban már 2 hónapos koruktól kezdve fogyasztanak szilárd táplálékot is. A felnőtt hímek nem vesznek részt az utódnevelésben. Ivarérettségüket a hímek 2,5, a nőstények 3 éves korukra érik el. Élettartamuk a természetben átlagosan 15-16 év, fogságban azonban elérhetik a 33 évet is.

Forrás: Wikipédia

A roma holokauszt közelgő 71. évfordulója alkalmából közös megemlékezést és koszorúzást tartottak a kormányoldal és az ellenzék pártjai csütörtökön Nagykanizsán, a helyi roma nemzetiségi önkormányzat szervezésében. Az emlékező beszédek sorában Teleki László, az MSZP országgyűlési képviselője felidézte, hogy 1944. augusztus 3-ára virradóra, egyetlen éjszaka alatt több mint háromezer romát végeztek ki Auschwitz-Birkenauban.