Egyre gyakrabban érkezik hír arról, hogy indulatos utasok szidalmazzák, sőt akár fizikailag bántalmazzák a tömegközlekedési eszközökön dolgozó sofőröket, ezért az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) ezért a vezetők védelmét szolgáló, a közfeladatot ellátó személyek bántalmazásával foglalkozó törvény szigorítását kezdeményezi - mondta lapunknak Nemes Gábor az EKSZ elnöke. Ezzel egyidőben tudomást kívánnak szerezni arról, hogy a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezet-e bármilyen statisztikát a vezetőket ért támadásokról és az azt követő retorziókról.
A szakszervezet szerint szigorúbb „büntetést” kellene kiróni az elkövetőkre, s nemcsak az egyes eseteket, hanem azok következményét, az elkövetőre kirótt büntetést is nyilvánosságra kell hozni - mondta az elnök. S azt is érdemes lenne megvizsgálni, hogy az előforduló atrocitások összefüggésben vannak-e a sofőrök leterheltségével. S miután a nyílt vezetőfülkék nem védik a vezetőket, ezért törvénybe foglalnák azok zártságának kötelezővé tételét. Ezen kívül pedig a fedélzeti kamerák használatát is kötelezővé tennék. S hogy pontosan mit várnak a BKK-tól? Nemes elmondása szerint elsősorban segítséget, és azt, hogy végre felfigyeljenek a problémára.
Veszélynek azonban nem csak a sofőrök, de a közlekedők is ki vannak téve az utazás során. A BKK - több utas panaszainak hatására - megkezdte (egyelőre) a Combino villamosok biztonságosabbá tételét, ígéretük szerint minden ilyen típusú járművüket fedélzeti videó-megfigyelő rendszerrel látnak el őszig. Kérdés viszont, hogy ez megvédi-e majd az utasokat a késeléstől, vagy egy esetleges dulakodástól.
Mindenesetre szabályok vannak az ilyen ügyek kezelésére: a vezetőnek egy atrocitás észlelelésekor minden esetben a vezető fülkében kell maradnia, s értesítenie kell a diszpécserszolgálatot. Itt a kamera képét láthatják, s ez alapján eldönthetik, hogy szükség van-e rendőri beavatkozásra. Súlyos, halasztást nem tűrő esetekben a vezetőnek saját mobiltelefonján kell értesítenie a rendőrséget - mondta Nemes. Bár úgy tűnik, hajlik a kamerarendszer kiépítésére a BKK - bár egyelőre csak a Combinókon -, a vállalat szerint a közbiztonság fenntartása elsődlegesen a rendőrség feladata.
Lapunk megkereste a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, hogy megtudjuk, hogyan vélekednek az ügyről és mit tudnak tenni egy ilyen atrocitás esetén. Válaszukban a BKK álláspontját nem kívánták kommentálni. Mindenesetre elmondták, a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelően biztosítják a főváros közrendjét és közbiztonságát. Amennyiben pedig szabálysértés, vagy bűncselekmény elkövetése jut a tudomásukra, vagy ilyen jellegű cselekményeket észlelnek, megteszik a szükséges intézkedéseket.