A NEKI csütörtökön tájékoztatta az MTI-t arról, hogy az EBH - még július 15-én hozott határozatában - ötszázezer forint bírságot szabott ki a miskolci önkormányzatra, amiért az úgynevezett számozott utcákban élő embereket a városrész telepfelszámolási programjában hátrányosan megkülönböztette. A hatóság arra is kötelezte az önkormányzatot, hogy az érintett embereknek megfelelő lakhatási körülményeket biztosítson - írták.
A polgármesteri hivatal az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében kiemelte: több mint 35 ezer miskolci biztosította támogatásáról az önkormányzat nyomortelep-felszámolási programját. Úgy fogalmaztak: "Miskolcon a nyomortelepek, bennük a számozott utcák felszámolásának kereteit tételes jogszabályok, a lakástörvény, a lakások bérletéről szóló helyi rendelet és a végrehajtási törvény határozza meg, Miskolc megyei jogú város közgyűlésének a döntése pedig a nyomortelepek megszüntetésének a politikai legitimációját adja".
Hozzátették, hogy a nyomortelepek fokozzák a közegészségügyi problémákat, erőteljesen vetik fel a gyermekvédelmi kérdések garmadáját, a bűnözés melegágyai és megoldhatatlan szociálpolitikai feszültségeket koncentrálnak egy területre.
Kitértek arra: "városunk minden erejével azon van, hogy legyen egyénekre szabott, legitim kiút a nyomortelepi létből".
"Mindezek után kijelentjük, hogy határozottan kitartunk eredeti álláspontunk, a miskolci nyomortelepek, a Számozott utcák felszámolása és a miskolci emberek véleménye mellett, nem fogadjuk el, és jogorvoslattal élünk az Egyenlő Bánásmód Hatóság elmarasztalása, valamint az etnikai kisebbségi jogvédő iroda beadványa miatt" - tették hozzá a közleményben.
Az EBH a NEKI egy tavaly júliusi panaszbeadványa alapján folytatott le vizsgálatot, ennek eredményeként szabtak ki ötszázezer forintos bírságot az önkormányzatra.
A jogvédő iroda beadványában azt írta, szerintük az önkormányzat a városban található számozott utcákban élő, alacsony társadalmi státusú, rossz vagyoni helyzetű emberekkel, illetve a roma lakosokkal szemben hátrányos megkülönböztetést valósít meg.
Közölték, a hatóság helyszíni vizsgálatainak eredményeként megállapította, hogy az önkormányzat a számozott utcákat érintő telepfelszámolási gyakorlatával az érintett emberek körülbelül 900 fős csoportját társadalmi származásuk, kedvezőtlen vagyoni helyzetük, valamint roma nemzetiséghez tartozásuk miatt annak a veszélynek tette ki és teszi ki folyamatosan, hogy hajléktalanná válnak, vagy más, Miskolc bel- vagy külterületén található szegregátumba kényszerülnek.
Hozzátették, az EBH arra kötelezte az önkormányzatot, hogy a jogsértő állapotot szüntesse meg, ennek érdekében december 31-ig dolgozzon ki intézkedési tervet. A hatóság felszólította az önkormányzatot arra is, hogy az intézkedési terv elkészültéig hagyjon fel a diszkriminatív gyakorlatával az érintett területen élőkkel szemben.
Az EBH arra is kötelezi az önkormányzatot: szeptember 30-ig dolgozzon ki intézkedési tervet arra, hogy a telepfelszámolás következtében korábban már hajléktalanná vált vagy az intézkedés alá eső személyek emberhez méltó lakhatási feltételeinek biztosítása érdekében milyen konkrét lépéseket kíván tenni.
A közlemény szerint az EBH határozata ellen közigazgatási eljárás keretében fellebbezésnek helye nincs, de az önkormányzat felülvizsgálati kérelemmel fordulhat a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz.