Kína;jegybank;államkötvény;Állami Külkereskedelmi Igazgatóság;

- Százmilliárdok áramlanak ki Kínából

Kína állandó küzdelme a tőkekiáramlással egy újabb mélypontot ért el, az állam ismét beavatkozásra kényszerült. Idén csak március és június közt a jegybank 48 milliárd dollár értékben adott el államkötvényeket, az elmúlt év eddigi tőkekiáramlását 800 milliárd dollár körülire taksálják.

A kínai központi bank ismét kénytelen volt a devizatartalékokhoz nyúlni, hogy megvédje a jüan értékét. Szakértők szerint mindez az ipar stagnálására vezethető vissza. Az elmúlt évben visszaesett az áramfogyasztás, és rohamosan csökken a vasúti áruszállítás is.

A visszaesést a tőzsdeválság is előidézhette. Ennek alapja az volt, hogy az állam korábban mesterségesen kreált egyfajta tőzsdei robbanást. Mindezt egészen különös technikákkal intézte. A Caixin magazin beszámolója szerint az ország legjobb brókereit zárták össze egy szobába, és arra utasították őket, hogy egy felülről irányított kötvényvásárlási hullám keretében adják át a pénzüket. Emellett felfüggesztették a kötvények eladását is, így garantálva a hazai tőke gyarapodását. Az ilyen manipuláció, bár papíron jól mutat, nem jelent megoldást a valós problémákra.

Az Állami Külkereskedelmi Igazgatóság (SAFE) szóvivője, Vang Csun-jing szerint nincs baj, s a kormány nem látja egyértelmű jelét a nagy tőkekiáramlásnak. Mindazonáltal Vang arról is beszámolt, hogy a jövőben jobban felügyelik a határokon átívelő tőkeáramlást, de pusztán a „világpiac és a gazdaság kiszámíthatatlansága” miatt.

Katonai behívók átadását kezdték meg hadköteleseknek a Kárpátalján felállított közúti ellenőrző pontokon, a Kárpátalja megyei rendőrség sajtószolgálatának csütörtöki közlése szerint, de az illetékes hadkiegészítő parancsnokság nem tud az intézkedésről.