Egyre több gyerek kényszerül embertelen munkára a szíriai polgárháborús krízis miatt, hiába sikerült családjukkal együtt olyan, biztonságosabbnak tekintett országokba menekülniük, mint Libanon vagy Jordánia - derült ki az ENSZ gyermekvédelmi szervezete (UNICEF) és a Save the Children nemzetközi gyermekvédelmi szervezet gyerekmunkát vizsgáló jelentéséből.
A vizsgálat szerint számtalan esetben a gyerekek váltak a jordániai vagy libanoni menekülttáborokba került családok egyetlen kenyérkeresőjévé, mivel a szülők nemcsak hogy munkát, de munkavállalási engedélyt is ritkán kapnak. Gyakran előfordul, hogy már öt-hat éves gyerekeknek is dolgozniuk kell, rendszerint valamilyen nehéz fizikai munkára sorolják be őket, fizetségül a napi hat-hét óra munkáért négy dollárt (körülbelül ezer forintot) kapnak, s hetente hat, de akár hét napot is ledolgoznak.
"A gyerekmunka egy tragikus következménye annak, hogy a nemzetközi közösség nem tudott véget vetni a szíriai konfliktusnak" - válaszolta megkeresésünkre Németh Barbara. Az UNICEF Magyar Bizottságának gyermekjogi munkatársa szerint a gyerekmunka arra kényszeríti a gyerekeket, hogy idő előtt felnőjenek. "Kimaradnak az iskolából, ami az egyedüli reményt és kiutat jelenthetné számukra a szegénységből, kirekesztésből. Szíriában 2,7 millió gyerek nem jár iskolába. Ki fog így tanítani, gyógyítani vagy építeni holnap a Szíriai Arab Köztársaságban?" A gyermekvédő szervezet és partnerei igyekeznek a lehető legtöbbet tenni a gyerekek a kizsákmányolása ellen.
"Fő cél, hogy az oktatáshoz való hozzáférést biztosítsuk a gyermekek számára: tavaly 2,8 millió tankönyvet osztott szét Szíriában az UNICEF. Ez nemcsak a jövő szempontjából fontos, hiszen az iskolába járó gyerekek egy valódi védőháló részeivé válnak a veszélyes, kizsákmányoló csoportok hálója helyett" - fogalmazott Németh.
Az említett országok gazdaságait azonban a fekete piac uralja, a gyermekmunka felszámolása szinte lehetetlen. Ha a gyerekek munka közben valamilyen hibát követnek el vagy nem végeznek időre, munkaadóik - akik azért alkalmaznak inkább gyerekeket felnőttek helyett, mert nekik kevesebbet kell fizetni - megverik vagy megalázzák őket. Az UNICEF jelentése szerint a vizsgált menekülttáborokban a gyerekek háromnegyedének volt már a munkájával kapcsolatos egészségügyi károsodása.
A menekült családoknak a segélyszervezetek próbálnak jobb munkalehetőségeket találni, ám félő, hogy forráshiány miatt meg kell szakítaniuk programjaikat, ami mindenképp a helyzet súlyosbodásához vezet majd. A napi robot mellett sajnos "népszerű" a gyerekek szexmunkára kényszerítése, prostitúcióval ugyanis tízszer annyit tudnak keresni, mint például krumpliszedéssel.
Ma már jobbára csak a mesékben él az a kép, hogy háború során az erős és hős katonák megkímélik az ártatlan civileket, a gyerekeket és a nőket. A valóságban a fegyveres konfliktusokkal sújtott országokban a nők és a gyerekek még inkább ki vannak téve a nemi erőszak vagy az emberkereskedelem veszélyeinek. Az ENSZ jelentése szerint a polgárháborús Dél-Szudánban kormánykatonák hat-hét éves lányokon nyilvánosan, nem egy esetben a szülők előtt követtek el csoportos erőszakot, majd meggyilkolták őket.
Két katona azért ölt meg egy kislányt, mert nem tudták eldönteni, melyikük erőszakolja meg előbb. Más kislányokat elraboltak, hogy "feleségként használják" őket, tízéves fiúkat kasztráltak vagy kényszerítettek katonáskodásra - hogy csak néhányat említsünk a 2013 óta tartó polgárháború borzalmaiból. Az UNICEF szerint az országban mintegy 4 millió gyermek van közvetlen veszélyben.
Hasonló állapotok uralkodnak Közép-afrikai Köztársaságban, Jemenben, Szíriában, Irakban - utóbbi két helyen az Iszlám Állam fegyveresei gyilkolják szisztematikusan a gyerekeket és családjaikat, a gyerekkatonákat pedig öngyilkos merénylőkké képzik ki. Az ENSZ igyekszik valamennyi háborúval sújtott területen békefenntartó missziókkal javítani a helyzeten, ám nem egyszer előfordult, hogy a civil lakosság védelmére kiküldött ENSZ-katonák is borzalmakat követtek el. Tavaly nyáron derült fény arra, hogy az Afrikai Unió katonái Szomáliában szexért cserébe adtak vizet és élelmet a rászorulóknak, a visszaélésekre a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet hívta fel a figyelmet.
A Save the Children idén májusban újabb békefenntartó katonákat buktatott le: kiderült, hogy 2013 decembere és 2014 júniusa között tizennégy francia katona bántalmazott 8 és 15 év közötti gyerekeket egy közép-afrikai menekülttáborban. A gyermekvédelmisek interjúkat is készítettek az áldozatokkal: egyikük, egy kilencéves kisfiú arról számolt be, hogy egy katonától orális szexért cserébe kapott élelmiszert.
Júniusban pedig a francia hatóságok tudomására jutott, hogy két katonájuk a nyugat-afrikai Burkina Fasóban egy három- és egy ötéves kislányt erőszakolt meg, a bántalmazást filmre is vették. A francia ügyészség eljárást indított a katonák ellen, François Hollande államfő pedig szigorú megtorlást ígért. "Ha a katonák rosszat tettek, nem ismerek majd kegyelmet" - nyilatkozta.
Felmerül a kérdés: hogy lehet az, hogy a háborús helyzet még a képzett, "civilizált" (vagy annak gondolt) katonaembereket is ilyen borzalmak elkövetésére vesz rá? "Az erőszakot elkövetők és kizsákmányolók hatalmi helyzetükkel élnek vissza, amivel szó szerint ellopják a gyerek jelenét és jövőjét. Háború idején a hagyományos normák és szabályrendszerek felborulnak, és nagyon nehéz visszabillenteni a rendet" - véli Németh Barbara. A szakértő hangsúlyozta: az egyik legfontosabb kihívás ebben a kormányok, nemzeti hatóságok, a nemzetközi szervezetek és a civil társadalom együttműködése, amely nélkül lehetetlen felvenni a harcot a gyerekek kizsákmányolása ellen.
Magyarország bekapcsolódik az International Trust Fund (ITF) nyugat-balkáni humanitárius akciójába - jelentette be kedden a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára. Mikola István elmondta: a közelmúltban az ITF vezetője és Szlovénia magyarországi nagykövete kereste fel azzal, hogy Magyarország vállalja el a sérült gyermekek rehabilitációs kezelését.
Elsőként néhány gyermek érkezik a fővárosi Bethesda Gyermekkórházba - mondta az államtitkár, hozzátéve: később több kórházban további gyermekek ellátására is lehetőség lesz. Velkey György, a kórházszövetség elnöke azt mondta: a feltételek adottak a sérült gyermekek ellátásához.