kártalanítás;Quaestor;beva;

FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Őszre tolódik a Quaestor-kártalanítás

Továbbra sincs megoldás a Quaestor-károsultak teljes kártalanítására, változatlanul a Befektetővédelmi Alap (Beva) hatmillió forintos plafonja szab határt a kifizetéseknek. 

Szakács László, az MSZP országgyűlési képviselője keddi sajtótájékoztatón azt mondta, a Quaestor károsultakkal beszélve alig lehet találni olyat, akit a kormányzati ígéreteknek megfelelően akár hatmillió forintig is kártalanítottak volna. A kormány azt szeretné elérni - folytatta –, hogy a károsultak kedve elmenjen attól, hogy a jogos igényüket érvényesítsék, vagyis érjék be annyival, amit most ki tud fizetni a Beva. Holott, Szakács véleménye szerint - a folyamatban lévő alkotmánybírósági eljárásoktól függetlenül - a jegybank adhatna hitelt a Quaestor Károsultak Alapjának, hogy az a törvényben előírt 30 millió forintig megtéríthesse a kárukat.

A Magyar Nemzeti Bank azonban nem nyújthat hitelt, ugyanis a kárrendezést biztosító követeléskezelő alap létrehozásáról szóló törvényből hiányzik az a pont, amely előírná, hogy az alappal szembeni követelésekre az állam készfizető kezességet vállal. Így ha az Alkotmánybíróságon megbukna a törvény, amely amúgy a bankokkal és a brókercégekkel töltetné fel az alapot, a jegybank nem tudná kitől visszakövetelni az alap számára folyósított összeget. Az első olvasatban még szerepelt a készfizető kezességvállalás megadása a kormány napirendjén, ám végül az a döntés született, hogy várják meg az alkotmánybírósági keresetek eredményét – írja a Privátbankár.hu. Emiatt a kormányzati ígéretekben csalódott Quaestor-károsultak legkevesebb őszig várhatnak, mert az Alkotmánybíróság tagjai augusztus végéig szabadságon vannak.

A gazdasági tárca államtitkára sokkal több foglalkoztatottat lát idén a tavalyihoz képest. A közmunkások tábora duzzad, miközben a kereskedelemben a vasárnapi boltzár miatt február óta több ezren veszítették el a munkájukat. A mikro- és kisvállalkozásoktól elbocsátottakat nem is számolják.