Az afrikai állam a 2005-ös polgárháború lezárása óta a legválságosabb időszakot éli át, hetek óta tüntet az ellenzék, miután sikertelenül próbálták megdönteni Nkurunziza elnök hatalmát. A lázadó erők rendszeresen összecsapnak a kormánycsapatokkal. Bujumbura, a főváros kettészakadt, az államfő hívei által uralt városrészekben nagy sorok alakultak ki a szavazóhelyiségek előtt, másutt alig néhányan mentek el voksolni. Nkurunziza egyik tanácsadója szerint az erőszakcselekményekkel meg akarták félemlíteni a lakosságot.
Noha Burundi alkotmánya kimondja, hogy egy elnök csak két terminust szolgálhat, Nkurunziza állítja, nem sérti meg a törvényt. Első alkalommal ugyanis a parlament szavazott kinevezéséről, s most másodszor döntenek közvetlen választáson az államfői posztról. Bírósági ítélet mondta ki, hogy jogában áll jelöltetni magát, s ha nyer, amit nagyon is valószínűnek tartottak, akkor további öt évig maradhat az ország élén.
A burundi kormányzatot megpróbálták rávenni, hogy halassza el a voksolást, ameddig nem tudják biztosítani, hogy tisztességes lesz a választási folyamat. Számos afrikai állam, az Európai Unió és az ENSZ is a szavazás későbbre tolását sürgette. Az államfő támogatói szerint ugyanakkor már túl sokat vártak. Június közepén tartották a parlamenti és helyi választásokat. Megfigyelők attól tartanak, hogy mivel a voksolás semmiféle politikai változást nem hoz, eluralkodhat a káosz Burundiban. A végeredményt várhatóan csak hetek múlva teszik közzé.