Két helyszínen, egy haditengerészeti toborzó központnál és a haditengerészet és a tengerészgyalogság tartalékosainak központjánál lövöldözött a támadó, négy tengerészgyalogos életét veszítette, az ámokfutót tűzharcban lelőtték. Egyikük, a 40 éves Thomas Sullivan két küldetésben, kitüntetéssel szolgált az iraki háborúban. Három ember megsérült, egy rendőr, egy toborzótiszt és egy tengerésznő, utóbbi sérülései súlyosabbak.
Egy szemtanú szerint a támadó fehér volt, egy ezüst színű, lehajtható tetejű Ford Mustanggal érkezett, nagy teljesítményű, valószínűleg félautomata fegyverrel. A férfi előbb a toborzóközpont üvegajtajára adott le több sorozatot, majd elhajtott. Egy ott dolgozó toborzótiszt, aki az irodájában ült, előbb egy, majd kis szünet után 30-50 lövést hallott. Az ámokfutó mintegy tíz kilométerrel arrébb, a haditengerészet és a tengerészgyalogság tartalékos központjánál is lövöldözött. A hatóságok több létesítményt elővigyázatosságból lezártak, a közelben található bevásárlóközpontot, két főiskolát és Tennessee kormányzójának rezidenciáját is. A két lövöldözés fél órán belül történt, a zárlatokat utóbb feloldották, a hatóságok úgy ítélték meg, a lövöldözőnek nem volt társa.
Barack Obama a lövöldözés idején Oklahoma államban egy szövetségi börtönt tekintett meg, az elnököt folyamatosan informálták az incidensről. Az amerikai elnök rövid nyilatkozatában együttérzését nyilvánította az áldozatok hozzátartozóival, sajnálkozását fejezte ki, hogy az ámokfutó azokat vette célba, akik hazájuk védelmét szolgálták. Loretta Lynch belügyminiszter közölte, az FBI nemzetbiztonsági vizsgálatot indított. Bill Haslam, Tennessee kormányzója Chattanoogába utazott, a város polgármestere, Andy Berke közölte, a hatóságok belföldi terrorizmusként kezelik az ügyet.
Egyre több részlet került nyilvánosságra pénteken a lövöldözőről, a 24 éves Abdulazeez Kuvaitban született, a középosztálybeli kuvaiti-palesztin család rég megkapta az amerikai állampolgárságot. A Tennessee állambeli Hixsonban nőtt fel, jó tanuló volt, népszerű diák, tagja iskolája birkózócsapatának. A férfi neve nem szerepelt a terrorizmussal gyanúsított személyek listáján, s az FBI egyelőre nem talált bizonyítékot arra, hogy külföldi terrorszervezethez, az al-Kaidához, vagy az Iszlám Államhoz kapcsolata lett volna, ugyanakkor gyanúsnak tartják, hogy a Ramadán vége előtt követte el tettét, az IS ugyanis épp erre szólította fel követőit. A New York Times jelentése szerint annyit sikerült kideríteni, hogy tavaly hét hónapot töltött Jordániában, még nem tudni, kapcsolatban állt-e ott szélsőséges csoportokkal.
Középiskolai évkönyvében ugyanakkor ez állt a fotója alatt: "A nevem nemzetbiztonsági riasztásokat vált ki. Hát a tiéd?". Az NBC News meg nem erősített értesülése szerint az amerikai szélsőségesek tevékenységét monitorozó SITE csoport rátalált Abdulazeez blogjára, ahol több baljós bejegyzés is szerepelt, köztük a következő: "Az élet rövid és keserű." A merénylőnél több fegyvert is találtak. Nemrégiben igazoltatták, valószínűleg marijuanát fogyasztott, július végén kellett volna megjelennie a bíróság előtt.