ENSZ;atomprogram;Irán;Biztonsági Tanács;

- Jövő héten szavaz a BT az iráni egyezségről

Hétfőn szavaz az ENSZ Biztonsági Tanácsa a Hatok és Irán kedden véglegesített megállapodásáról. Az iráni nukleáris program korlátozását célzó egyezmény jóváhagyása a BT-ben megnyithatja az utat az Iránnal szemben hozott szankciók egy részének feloldása előtt. A washingtoni kongresszusban kifogásolják, hogy az Obama-kormányzat beleegyezett ebbe a megoldásba, s a világszervezet még azt megelőzően lép, hogy a szenátus áldását adná a nukleáris megállapodásra. Mivel a szerződést nem sikerült július 9-ig elfogadtatni, a kongresszusnak 60 napja lesz a dokumentum véleményezésére.

Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának republikánus elnöke rendkívül aggályosnak tartja, hogy a BT-ben az amerikai ENSZ-nagykövet meg fogja szavazni a megállapodást, miközben még tart a kongresszusi felülvizsgálat. Ezt Ben Cardin demokrata szenátorral közösen írt levelében hozta a Fehér Ház tudomására. Corker a CNN jelentése szerint felhívta Samantha Power ENSZ-nagykövetet is, s Joe Biden alenöknek is részletezte kifogásait. Obama csütörtökön az alelnököt küldte a kongresszusba, Biden zárt ajtók mögött tájékoztatta a honatyákat a megállapodás részleteiről. Eric Schultz helyettes fehérházi szóvivő közölte, a BT-szavazás semmiképpen nem kisebbíti a kongresszusi jóváhagyás jelentőségét.

Enyhülést hozhat az atomalku a brit-iráni kapcsolatokban: húsz perces telefonbeszélgetést folytatott David Cameron brit miniszterelnök és Hasszan Rohani iráni államfő. Mindketten méltatták a történelmi egyezséget, s kifejezték készségüket a szorosabb együttműködésre, London elsősorban az Iszlám Állam elleni fellépés terén vár közreműködést. Cameron várakozásai szerint belátható időn belül elhárulhatnak az akadályok a brit nagykövetség működése elől. „A kormányfő reményei szerint a mostani megállapodás az Irán és Nagy-Britannia közötti viszonyban is új kezdetet jelezhet” – mondta Cameron szóvivője, hozzátéve, hogy a miniszterelnök elkötelezett a teheráni külképviselet újbóli megnyitása mellett. A brit nagykövetség immár négy éve kénytelen volt beszüntetni tevékenységét az iráni fővárosban. Bezárására azután került sor, hogy több száz, a Nyugat ellen feltüzelt tüntető megrohanta az épületet.

Honduras fegyveres erői talán segítenek megfékezni a bandaháborúkból fakadó vérontást, de ezzel együtt az egyenruhásokat okolják a bántalmazási esetek megszaporodásáért is. Az államfő alkotmánymódosítást tervez, hogy meghosszabbíthassa hatalmát.