Kárpátalja;Munkács;Petro Porosenko;fegyveres konfliktus;

- Ungváron Porosenko

Drasztikus intézkedéseket hozott Kijev, tegnap hullani kezdtek a fejek a kárpátaljai közigazgatásban a munkácsi fegyveres konfliktus miatt.

Petro Porosenko ukrán elnök tegnap délelőtt leváltotta Vaszil Hubal kormányzót, helyére még délután személyesen be is iktatta Hennagyij Moszkalt, a kelet-ukrajnai Luhanszk megye katonai-polgári közigazgatásának a vezetőjét. Noha csempész bandaháborúként kommunikálja a kormányzat a szélsőséges Jobb Szektor fegyveresei és egy helyi, munkácsi oligarcha testőrsége között kirobbant tűzharcot, a keménykezűségéről elhíresült Moszkal kinevezése az amúgy a háborús övezettől lehető legtávolabb fekvő nyugati megye élére, jelzi, hogy ennél komolyabb a baj. A rendőrtábornok Moszkal 2001-2002-ben már állt Kárpátalja élén és volt a megye rendőrfőnöke is.

Porosenko tegnap délután Arszen Avakov belügyminiszterrel és Vaszil Hricakkal, a titkosszolgálat (SZBU) nemrég kinevezett főnökével érkezett Ungvárra, a megyeszékhelyre, majd az új kormányzó beiktatása után Munkácsra is ellátogattak. Avakov még Kijevben jelezte, nem állnak meg a kormányzó cseréjénél, hamarosan a megyei rendvédelmi hatóságok élén is változások lesznek. A belügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy Moszkaltól azt várja el, hogy haladéktalanul rendet tegyen és vonja felelősségre a bűnbandákat, mert mint fogalmazott, megengedhetetlen a munkácsi események megismétlődése. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyesek gépfegyverekkel közlekedjenek a megyében és alvilági üzleteléssel foglalkozzanak.

Porosenko Ungváron be is jelentette, hogy vezetőváltás történt a helyi titkosszolgálat (SZBU)és a megyei rendőrség élén is. Mindkét új vezető Kelet-Ukrajnából érkezett, az új rendőrparancsnok kinevezését személyesen az új kormányzó, Hennagyij Moszkal kérte. Ezen kívül menesztették a Csapi és a Munkácsi Határőrosztag parancsnokát. A vámhivatal elöljáróit már kedden leváltotta Arszenyij Jacenyuk kormányfő. Kárpátalján úgy tűnik, nem örül nagy népszerűségnek az új kormányzó, mert Vaszil Hubal felmentésének hírére ,ukrán sajtóhírek szerint, az összes járási közigazgatási hivatal vezetője benyújtotta a lemondását.

A rendteremtés talán nem áll meg a közigazgatási személycserék szintjén. Avakov maga számolt be Twitter oldalán, hogy a belügyminisztérium a főügyészséggel együtt kezdeményezi Dmitrij Jaros egyéni parlamenti képviselő, a Jobb Szektor vezetője mentelmi jogának megvonását készíti elő. Azzal indokolta a lépést, hogy a Jobb Szektor kihívást jelent az államnak és a biztonságnak egyaránt. Később a szaktárca azt közölte, hogy az oldalt feltörték, az ott megjelenő információ nem tükrözi a valóságot. Az ügy pikantériája az, hogy Jaros a belügyminiszter tanácsadója volt és vélhetően még mindig az, hiszen leváltását nem jelentették be.

A munkácsi konfliktus egyre kellemetlenebb az ukrán vezetésnek, mert előtérbe hozza a hatalom és a szélsőjobboldali erők együttműködését. Az incidens kapcsán például a brit Times is azt írta, „Kijev a saját fasiszta csapataival kénytelen viaskodni”.

Háromszázezer rendbeli gyilkosságban bűnrészesség miatt négy év szabadságvesztésre ítélte szerdán Németországban a lüneburgi tartományi bíróság Oskar Gröninget, az egykori auschwitz-birkenaui náci haláltábor egyik utolsó élő őrét. A 94 éves férfira az ügyészségi indítványhoz képest szigorúbb büntetést mértek. A vádhatóság három és fél év szabadságvesztés kiszabását kérte, míg a védő a vádlott felmentését.