Még a héten elkészül a mintakerítés a magyar-szerb határon. Mórahalom külterületén a katonák hétfőn 150 méternyi területet megtisztítottak a növényzettől, ebben a sávban épül a próbaszakasz, amelyről tegnap Nagy László, az alapanyagokat előkészítő BV Holding Kft. ügyvezető igazgatója az újságíróknak elmondta, az első 25 méteren fa oszlopok lesznek, és erre kerül a kerítés.
Kerítésháló az ideiglenes biztonsági határzár 150 méteres mintaszakaszának építési területén a magyar-szerb határon, Mórahalom térségében 2015. július 14-én. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
A következő 125 méteren fémoszlopos technológiát alkalmaznak, mely egy részén betonalap készül, másik részén az oszlopokat cölöpverővel helyezik el. Arról, ki dönti el, hogy végül milyen lesz a határzár, az igazgató nem beszélt. Viszont kiderült, hogy a november 30-ig megépülő határzár nem négy, hanem három méter magas lesz, felül és alul is pengés NATO-drót fut majd, a pengék pedig Szerbia felé fognak nézni. A vasfüggönyhöz szükséges alapanyagokat a büntetés-végrehajtási gazdasági társaságok vállalatcsoportja állítja elő, az építést a honvédség végzi.
"Egyesek saját magukat kerítik el, nem Szerbiát". Aleksandar Vucic szerb kormányfő így reagált kedden arra, hogy hétfőn elkezdődött az ideiglenes kerítés építése. A politikus a szerbiai közszolgálatai televízió beszámolója szerint kiemelte, hogy országa illően viselkedik ebben a helyzetben, és nem szeretne rontani a kapcsolatokon. Ennek ellenére azt is közölte, "mindenki csak a saját lépései miatt szégyenkezhet, másokéi miatt nem". Vucic július elsején Budapesten azt fejtegette, nem örül a kerítésnek, ám mert a közös kormányülésen elmagyarázták, hogy nem Szerbia miatt emel vasfüggönyt Magyarország, ez a két ország baráti kapcsolatát nem rontja meg. Később, amikor a szerb kormányfő Angela Merkel német kancellárral találkozott azt mondta, megpróbálta lebeszélni Orbán Viktort a kerítésről, de nem járt sikerrel, pedig a falak építése "nem jelent megoldást".
Az MSZP felszólította a kormányt, hogy azonnal állítsa le a déli határzár munkálatait. Kunhalmi Ágnes szerint a Fidesz-kormány megkezdte a vasfüggöny újraépítését, amivel Orbán "egyedülálló kört zárt be a demokratikus Európa történetében". A szocialisták fővárosi elnöke emlékeztetett, hogy a miniszterelnök 1989-ben maga is felszólalt az "akkori magyar határra falat kényszerítő szovjet hatalom ellen, ma pedig ő épít újra az ország határára falat". Soha nem gondoltuk volna, hogy a "Trianonban rajzolt magyar határra épp Orbán Viktor építtet majd kerítést politikai haszonszerzés érdekében" - fogalmazott Kunhalmi. Kifejtette, hogy a magyarok kétharmada szerint a fal nem old meg semmit, "csak néhány tanácsadói Gucci-táska és bizonytalan eredetű ingatlan árnyékában tűnik a választók átverésére alkalmas eszköznek". Arra figyelmeztetett, "aki falat épít, az magára marad odabent és magányosan tűnik el". Kunhalmi ma bejelenti, hogy pártja logisztikai központként megnyitja Jókai utcai székházát a menekülteket támogató civilek előtt. (Az épületben teljes a közüzemi szolgáltatás.)
Felmérhetetlen hatással jár Európára, ha nem találnak közös választ a menekültkérdésre. Erről Szijjártó Péter beszélt tegnap a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) társadalomtudományi karának diplomaosztóján. A külgazdasági és külügyminiszter szerint nagy és gyors változások történtek az elmúlt néhány évben, ma már háború van Európában, Magyarország közvetlen szomszédságában. Ami a Közel-Keleten történik, annak közvetlen hatása van a kontinensre, Európa komoly fenyegetettségben él, hiszen "a világ legbrutálisabb terrorszervezete most már a kontinensünk ajtaján kopogtat". Rostoványi Zsolt rektor érthetőnek nevezte, hogy kerítés épül a magyar-szerb határon, de a hallgatókat arra biztatta, hogy "próbáljanak minél kevesebb falat és minél több hidat építeni".
Ez az invázió a mainál akár sokkal nagyobb is lehet, ezért most kell lépni, addig, amíg egyáltalán lehetőség van a hullám feltartóztatására - fogalmazott az illegális bevándorlásról szólva Kövér László a PestiSrácok.hu portálnak adott interjúban. A házelnök szerint e migráció fedésében olyan terroristák jöhetnek be Európába, akik "a következő évtizedeket a rettegés korszakává tehetik". Magyarországon a magyar emberek szabadsága és biztonságérzete a fontos, és "csak azután jöhetnek mások - na nem jogai, hanem - kérései" - fogalmazott. Kövér ezúttal is bírálta a baloldalt, amiért szerinte "internacionalista szövetségesei iránti megfelelési vágytól eltelve" - a migránsok pártjára áll.
Ma egyébként véget ér a bevándorlást és a terrorizmus összemosó nemzeti konzultáció. Az Orbán által jegyzett levelet és kérdőívet nyolcmillió választónak kézbesítették, de a múlt hét végéig az ívet csak 1,1 millióan küldték vissza, pedig az eredetileg július 1-jéig hirdetett akciót két héttel meghosszabbították. Jórészt azok válaszoltak, akik szigorúbb menekültügyi szabályokat akarnak.