Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az utolsó pillanatban lemondta a Huszonnyolcak állam- és kormányfőinek tanácskozását, s ezt pozitív jelnek tekintették Brüsszelben, hogy mégsem a Grexit - Görögország kilépése az eurózónából - kerül napirendre. Az Eurócsoport pénzügyminiszterei szombaton óvatos támogatásukról biztosították, s megvitatásra ajánlották a benyújtott görög reformjavaslatokat. Kilenc órás tárgyalásuk ugyanakkor döntés nélkül ért véget, s vasárnap újra tárgyalóasztalhoz ültek.
Berlinben cáfolták a Frankfurter Allgemeine Sontagszeitung által kiszivárogtatott értesülést, miszerint Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt vetette volna fel, hogy Görögország öt évre távozzon az euróövezetből, s esetleg átütemezhetik adósságait. Ezt a lehetőséget mind Angela Merkel kancellár, mind Sigmar Gabriel alkancellár elvetette.
Francois Hollande francia kormányfő is elutasítólag nyilatkozott, mondván, nem lehetséges átmeneti Grexit, vagy kilépnek a görögök, vagy maradnak. Hollande korábban sem hagyott kétséget afelől, hogy ő maga a maradás híve. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke tegnapi brüsszeli sajtóértekezletén reményét fejezte ki, hogy pozitív eredménnyel zárulnak a tárgyalások, s óvta az euróövezeti vezetőket attól, hogy megalázzák a bajba került Athént.
Merkel kancellár a vasárnap késő estébe nyúlt brüsszeli euróövezeti csúcs kezdetén azt mondta, rendkívül nehéz megbeszélésekre számít, s egyelőre nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy egy újabb mentőprogramról kezdjenek tárgyalásokat Athénnel. Ehhez előbb a bizalom légkörét kell helyreállítani, mondta. Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport vezetője vasárnap némi előrehaladásról számolhatott be, de jelezte, a 19 pénzügyminiszter tanácskozását követően nyitva maradt kérdésekről már az állam- és kormányfőknek kell dönteni.
Uniós zászló az athéni parlament előtt – Görögország euróövezeti tagsága volt a tét a brüsszeli euróövezeti csúcson FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRISTOPHER FURLONG
Az eurózóna vezetői értesülések szerint azt követelték Alekszisz Ciprasz görög kormányfőtől, hogy már hétfőn terjesszen be az athéni törvényhozás elé egy sor reformjavaslatot, s ha ezeket szerdáig sikerül elfogadtatni, s megkapja a görög kormány és a parlament támogatását, akkor kezdődhetnének tárgyalások a tényleges harmadik mentőcsomagról, s a tizennyolc másik állam akkor járul hozzá ahhoz, hogy bizonyos pénzösszegeket szabadítsanak fel Athén számára.
A pénzügyminiszterek kiszivárgott tervezete 12 pontos javaslatcsomagot állított össze, ebben az áfaemelésektől, a fenntartható nyugdíjrendszer kialakításán keresztül a görög statisztikai hivatal függetlenségének helyreállításáig, az adóalap kiszélesítéséig, a polgári törvénykönyv reformjáig számos intézkedés szerepel. Sürgetik az elektromos művek privatizálását, a szigorú költségvetési lefaragásokat. A mentőcsomag feltétele, hogy Athénba visszatérjen a trojka - az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap képviselői.
Ciprasz szombatra virradóra megkapta a parlament támogatását a csütörtökön benyújtott reformcsomaghoz, 251 képviselő szavazott igennel, 32-en nemmel, nyolcan tartózkodtak. Kilenc képviselő távol maradt, köztük Janisz Varufakisz volt pénzügyminiszter, aki helyett a hétvégén már Euklid Cakalotosz, a pénzügyek új irányítója állta a sarat Brüsszelben.
A Sziriza kormányfője szombaton úgy vélte, "erős mandátumot" kapott a brüsszeli tárgyalások folytatásához, ugyanakkor kijelentését kétségessé tette, hogy saját pártja önmagában nem szerezte volna meg a többséget, Ciprasz kormányának három tagja is tartózkodott. Ez a kabinet szilárdságát is erősen kétségessé teszi. Görögország egyébként 53,5 milliárd euró új hitelt kért ahhoz, hogy 2018 júnusáig törleszteni tudja adósságait.
A mentőcsomag pénzügyi kihatásai ugyanakkor 79 milliárd euróra is felmehetnek. Az eurócsoport tervezete szerint Athénnak július 20-ig 7 milliárd euróra van szüksége július 20-ig, s további 5 milliárdra augusztus közepéig, hogy az ECB felé esedékes tartozásait ki tudja fizetni. Alekszisz Ciprasz este külön tárgyalást kezdett Merkel német kancellárral és Hollande francia elnökkel.