Heves széllel, jégesővel tört be az országba a vihar: fák és villanyoszlopok dőltek ki, tetők szakadtak le, több épületbe villám csapott, pincéket öntött el a víz. Budapesten kaotikus állapot alakultak ki a tömegközlekedésben, több mint 30 vonalon volt fennakadás, leállt a 3-as metró, a csepeli HÉV, és a vonatközlekedés a Nyugati és a Keleti pályaudvarokon egyaránt.
Országszerte 180 és 220 perc között késtek a vonatok. Pest megye több településén, Budapest egyes kerületeiben, valamint Fejér megyében több órás áramkimaradás volt. A fővárosban összedőlt egy családi ház tetőszerkezete, de a korábbi információkkal ellentétben senki sem volt az épületben.
A XXII. kerületben egy többszintes épület bádogtetejét megbontotta a szél, több száz négyzetméteren életveszélyesen lóg a tető. Az ítéletidőnek egy halálos áldozata is van, a főváros IX. kerületében egy lakás pincéjében a felgyülemlett csapadékvíz miatt egy ember halálos áramütést szenvedett.
Csütörtökre némileg normalizálódott a helyzet, de sok helyen még délelőtt sem volt áram, s a közösségi közlekedés és a vasúti forgalom is akadozott, mert a vihar a felsővezetékekben és az elektromos berendezésekben is jelentős károkat okozott. Az ELMŰ csütörtöki tájékoztatása szerint a hibák többségét a vezetékekre dőlt fák és ágak okozták, a viharos szél miatt több villanyoszlop is kidőlt.
Gödön egy trafóház is kigyulladt, ott azért nem volt áram. Ám hogy pontosan hol és milyen más hibák merültek fel, mennyire volt kiterjedt az áramkimaradás, és hogy az meddig tart, nem lehetett kideríteni, a Budapesti Elektromos Művek tájékoztatása szerint a szakemberek csütörtökön is folyamatosan dolgoztak a szolgáltatás helyreállításán.
A Keleti pályaudvar több vágányát lezárták a forgalom elől. A miskolci és a szolnoki vonal elővárosi személyvonatai továbbra is csak Rákosig vagy Kőbánya-felsőig közlekednek. Késésekre kell számítani a Budapest-Cegléd-Szolnok, a Budapest-Hatvan-Miskolc, a Budapest-Újszász-Szolnok és a Budapest-Kunszentmiklós-Tass-Kelebia vonalon. A sülysápi elővárosi vonatok nem közlekednek.
Mindemellett a Főkert válságstábot hozott létre a közparkokban keletkezett károk miatt. A lakosságot arra kérték, hogy a napokban ne látogassák a parkokat, mert a leeső ágak élet- és balesetveszélyt jelentenek.
A biztosítóknak sincs nyugalmuk: csütörtök délutánig csaknem 6000 kárbejelentés érkezett, a kárigény meghaladta az egymilliárd forintot. A legtöbb bejelentés Budapestről, Pest, Veszprém, Fejér megyéből és Székesfehérvárról érkezett.
A kárbejelentést legkésőbb 3 napon belül kell megtenni, és a további károk keletkezését meg kell akadályozniuk a biztosítottaknak - hívta fel a károsultak figyelmét a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. A cég úgy véli, ezúttal az átlagosnál több vitás eset lesz, amelyet hosszabban fognak vizsgálni az óvatosabb biztosítók.
Várhatóan "súlyos milliárdokba fog kerülni" a szerdai vihar, a kárfelmérés tart – mondta Lázár János szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján. Hozzá tette: a kármentesítéshez szükséges esetleges kormányzati segítség ügyében egyeztet a kormányhivatal-vezetőkkel, akiktől azt kéri, önkormányzati szinten mérjék fel a károkat. Az állami segítséget igénylők a helyhatóságoknál tehetnek bejelentést. A miniszter szerint a július 21-i kormányülésen fognak beszélni a lehetséges megoldásokról, esetleges kárenyhítésről.
Bakondi György, a kormányfő belbiztonsági tanácsadója, volt katasztrófavédelmi vezető a sajtótájékoztatón elmondta: több mint 4500 bejelentést kapott a katasztrófavédelem. A tűzoltói vonulások száma másfél havi átlagnak felelt meg, a tűzoltókat főként tetőszerkezet-megrongálódásokhoz, fakidőlésekhez, felsővezeték-szakadásokhoz, oszlopkidőlésekhez és vízszivattyúzáshoz riasztották. Bakondi György közölte: a legerősebb széllökést, 111 kilométer/órást az ország középső részén mérték, a legtöbb csapadék - 39,5 milliméter - pedig Fehérvárcsurgón esett.