Afganisztán;tálib lázadók;Asraf Gáni;

- Beismerte Kabul, tárgyal a tálibokkal

Eredménytelenül zárult az afgán kormány és a tálib lázadók közötti egyeztetés, de Kabul első alkalommal ismerte be a tárgyalások tényét.

Pakisztánban, Iszlamabad mellett ült tárgyalóasztalhoz az afgán kormány és a szélsőséges iszlamista tálib mozgalom képviselete. Az Egyesült Államok és Kína képviselői az afganisztáni külügyminisztérium tájékoztatása szerint „megfigyelőként” voltak jelen.Az egynapos béketárgyalás nem hozott konkrét eredményt, csupán abban állapodtak meg, hogy az iszlám böjti időszak, a ramadán után felújítják a megbeszéléseket, hogy előnyös feltételeket teremtsenek a békéhez és a megbékélési folyamathoz, mert mint fogalmaz a közlemény, „tárgyalófelek felismerték annak a szükségét, hogy bizalomépítő lépéseket kell tenni a párbeszéd folytatásához”.

Ez volt az első alkalom, hogy a pakisztáni vezetés elismerte, hogy tárgyal a tálibokkal. A nemzetközi sajtóban az utóbbi időben több híradás is szólt az informális tárgyalásokról. Legutóbb június közepén Oslóban tartottak ilyen informális találkozót, amelyen az afgán nők helyzetéről volt szó. A tavaly hivatalba lépett Asraf Gani elnök célként hirdette meg a tálibokkal való kiegyezést és a megbékélést, egyelőre azonban eredménytelenül. Az iszlamisták az idén is meghirdették tavaszi hadjáratukat, amely során több merényletet követtek el afgán biztonsági erők bázisai ellen és olyanokat is, amely a civil lakosságot sem kímélte.

Gáni ugyanakkor szorgalmazza az afgán-pakisztáni kapcsolatok szorosabbá fűzését, mondhatni normalizálását. A két szomszédos állam viszonyát az mérgezte meg, hogy Pakisztán segítette a tálibok hatalomra jutását a kilencvenes évek közepén, majd támogatta őket - sokak szerint mindmáig támogatja – 2001-es elűzetésük után is. A tálib rezsimet az Egyesült Államok által 2001 őszén indított hadjárata döntötte meg.

Elmaradt az áttörés
Továbbra sem lesz női tagja az afgán legfelsőbb bíróságnak, miután tegnap a kabuli parlament elutasította az első nő jelölését a testületbe. Anisza Raszolinak csupán kilenc szavazattal kapott kevesebbet a szükségesnél. Vele egyidőben egy másik jelöltről is döntött a törvényhozás, de mivel ő férfi, megkapta a kinevezéshez szükséges voksot. Asraf Gani elnök egyik deklarált célja a nők helyzetének javítása Afganisztánban, de ezen a téren sem történt még meg az áttörés.



A kelet-ukrajnai szakadárok önkényesen kikiáltott donyecki és luhanszki "népköztársaságai" az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordultak azzal a kéréssel, hogy az hozzon létre nemzetközi törvényszéket a Kijev által a Donyec-medencében indított "megtorló hadművelet során elkövetett háborús bűntettek" kivizsgálására. Ezt Olekszandr Zaharcsenko donyecki és Ihor Plotnickij luhanszki szakadár vezetők jelentették be szerdai sajtótájékoztatójukon.