Szerbia;Szrebrenica;Vucic;

- Részt vesz a srebrenicai megemlékezésen a szerb miniszter

Bár előzőleg az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) döntéséhez kötötte részvételét a srberenicai népirtás 20. évfordulójára rendezett megemlékezésen, tegnap este Aleksandar Vucic bejelentette – ott lesz az eseményen. Az ENSZ BT mára halasztotta a döntést a srebrenica-határozat kapcsán.

A belgrádi döntést a kormány egyhangúlag hozta meg a kedd esti rendkívüli kormányülésen. Vucic az ezt követő sajtótájékoztatón azt mondta, azért, „mert úgy gondoljuk, hogy nekünk, szerbeknek kötelességünk komolynak lenni, és meg kell mutatnunk, hogy tiszteletben tartjuk a többi áldozatot, mert így kezdik majd el ők is tisztelni a mieinket”. Hangsúlyozta, hogy Srebrenicában a megemlékezésen azt a Szerbiát képviseli majd, amely elismeri, hogy bizonyos személyek bűncselekményeket követtek el, s szerinte ez a megbékélés lehető legjobb üzenete. A szerb vezetés ugyanis nem tagadja a srebrenicai mészárlást, de nem fogadja el, hogy azt a szerbek által elkövetett népirtásnak nevezzék, álláspontjuk szerint az elkövető szerbeket egyéni felelősség terheli.

Az ENSZ BT keddi ülésén amint az várható volt, nem született döntés a britek által előterjesztett javaslatról, Oroszország vétót helyezett kilátásba, amennyiben nem módosítanak annak szövegén. Kína, a BT másik állandó, vétójoggal rendelkező tagja pedig azt javasolta, hogy az ülést mindaddig ne tartsák meg, míg a Srebrenicával kapcsolatos határozatjavaslat szövegét a BT. A már többször módosított brit javaslatot elsősorban Szerbia kifogásolja, mint ahogy azt is, hogy míg Bosznia-Hercegovinát igen, Szerbiát nem hívták meg az ülésre. Belgrád kérte fel Oroszországot is a vétóra. A határozat elfogadásához kétharmados többségre van szükség, vagyis az ENSZ BT 15 tagországa közül 9-nek kellene igennel szavaznia azzal a feltétellel, hogy az öt állandó tag (USA, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia) közül senki sem vétózza meg.

Az ENSZ BT az elmúlt húsz évben egyébként már több mint 150 határozatot hozott az egykori Jugoszlávia területén kirobbant háború okozta gondok miatt, s az állandó tagok vétója miatt csak hármat nem fogadtak el. A britek legutóbbi, hatodik határozatjavaslata még a korábbi javaslatoknál is kedvezőtlenebb Szerbia számára, értékelték a szerb médiumok. A dokumentumban elítélik a srebrenicai népirtás tagadását és a megbékélés akadályaként nevezik meg, írta a Beta, az RTS és a Tanjug hírügynökség lapján a Vajdaság MA.

Malala Juszufzaj, a Nobel-békedíjas pakisztáni lány sürgette a világ vezetőit, hogy további 39 milliárd dollárt fordítsanak oktatási célokra.