LMP;MNB fb;

- Alkotmányellenes a jegybanki fb-választás?

Az Alkotmánybírósághoz fordul az LMP a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottsági tagjainak megválasztási eljárása miatt: a párt szerint törvényellenes, ugyanis, hogy jelöltjükről nem szavazhat az Országgyűlés – közölte Schmuck Erzsébet országgyűlési képviselő pénteki sajtótájékoztatóján.

Amint beszámoltunk róla: egy év után ismét lesz felügyelőbizottsága az MNB-nek, miután az Országgyűlés gazdasági bizottsága megszavazta a jelölteket. A felügyelőbizottság elnöki posztjára a kormánypártok Papcsák Ferencet jelölték. A gazdasági bizottság támogatta még a Fidesz jelöltjeként Madarász Lászlót, a KDNP jelöltjét, Szényei Gábor Andrást, az ellenzéki pártok jelöltjei közül pedig Nyikos Lászlónak, a Jobbik jelöltjének kinevezését hagyta jóvá. A baloldal kimarad a MNB új felügyelőbizottságából, a szocialisták Veres Jánossal ellenőriztették volna Matolcsy munkáját.

Schmuck Erzsébet kifejtette: az Országgyűlés hétfőn szavaz az MNB felügyelőbizottságának (fb) elnökéről és tagjairól, s az LMP álláspontja szerint „önkényes, nem szabályozott eljárásban dőlt el”, kiről voksol a parlament. A képviselő méltatlannak és tisztességtelennek nevezte pártja jelöltjének, Róna Péternek a „kiszorítását”. Az LMP jelöltje küzdött a legkitartóbban az elmúlt években az MNB döntéseinek átláthatóvá tételéért, sokszor emelte fel a hangját a jegybank értelmetlen pénzköltései miatt, és még a korábbi fb tagjaként sok kritikát fogalmazott meg az intézmény gazdálkodásával kapcsolatban – mondta a képviselő.

A Schmuck Erzsébet szerint a 2013-ban elfogadott, hatályos törvény arra szolgál, hogy „kiüresítse és pártkatonákkal töltse fel a bizottságot”. A képviselő úgy látja, felmerül a gyanú, hogy a bizottsági tagok megválasztása „politikai alkut rejtegető színjáték”, hiszen Kövér László, az Országgyűlés elnöke egy személyben dönti el, hogy melyik ellenzéki frakció jelöltjéről szavazhat a parlament. Még a látszatát sem tartják fenn, hogy valódi ellenőrző tevékenységet végez majd a felügyelőbizottság, ehhez ugyanis arra lett volna szükség, hogy legalább ugyanannyi ellenzéki tagja legyen a testületnek, mint kormánypárti, jelentette ki Schmuck Erzsébet. Feltette a kérdést, hogy miért éppen a Jobbik jelöltje mellett döntött a házelnök, és milyen érvek szólnak e jelölt mellett.

Egy hónapja egyeztet már a felszámoló a Buda-Cash károsultjaival, arról hogy a fellelhető értékpapírokat beazonosítsák és a tulajdonosok befektetési számláira áthelyezhessék. A folyamatot nehezíti, hogy a felszámolást végző Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. közölte, jelentős mennyiségű értékpapír és pénz is hiányzik az ügyféligényekhez képest.