bevándorlás;migráció;Olaszország;embercsempészet;

- Olasz külügyminiszter: az embercsempész bandákat kell felszámolni

Gyorsabb és hatékonyabb megoldás az illegális bevándorlás megfékezésére az embercsempész bandák felszámolása, mint a jelenség kiváltó okainak megszüntetése - jelentette ki Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter pénteki pozsonyi látogatásán.

Gentiloni, aki Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter meghívására érkezett egynapos hivatalos látogatásra a szlovák fővárosba, az illegális bevándorlásról újságírói kérdésre válaszolva beszélt azon a sajtótájékoztatón, amelyet a két vezető diplomata közös tanácskozása után rendeztek.

Arra a kérdésre, hogy megoldás lehet-e az európai uniós külügyminiszterek által a múlt héten felvázolt elképzelés, amely szerint az illegális bevándorlást a Földközi-tengeren végzett katonai műveletek révén próbálnák meg feltartóztatni, Gentiloni azt válaszolta: az embercsempészek kiiktatása válasz lehet a problémára, mert sokkal gyorsabb és hatékonyabb, mint az, ha a kivándorlás olyan okait próbálnák megszüntetni, mint a háborús helyzet és a szegénység.

Egy másik, a menekültkvóták elutasítása kapcsán feltett kérdésre Gentiloni azt mondta: Olaszország, ahová az elmúlt hónapban 27 ezer migráns érkezett, tisztában van azzal, hogy az ebből adódó gondok megoldása érdekében neki kell a legtöbbet tenni, Európától csak részvételt kérnek a helyzet megoldásában. Közös kötelezettségvállalásra van szükség az Európai Unió részéről, fontos osztozni a problémában, mert az hamarosan más országokat is érinthet - szögezte le.

Lajcák a tanácskozás után elmondta: biztosította olasz kollégáját Pozsony szolidaritásáról a bevándorlás problémájának rendezésében. Rámutatott: meggyőződése, hogy sikeres lesz az a filozófia, amely az önkéntesség elve mentén megvalósított szolidaritásra, ugyanakkor az egyes uniós tagországok egyéni lehetőségeinek figyelembevételével kidolgozott megoldásokra épít. Hozzátette, hogy a helyzetet és annak okait is kezelni kell, a probléma kialakulásának helyén is, valamint meg kell vizsgálni azt is, hogy milyenek a bevándorlók visszaküldéséről szóló megállapodások, s azok mennyire működnek hatékonyan.

A két külügyminiszter két bilaterális szerződést is aláírt. Ezek egyike egy egyetértési megállapodás, amely a két ország diplomáciáinak jövőbeni együttműködéséről szól, egyebek mellett diplomaták továbbképzése ügyében, a másik pedig egy kormányközi megállapodás, amely a kultúra, oktatásügy és tudomány terén történő együttműködés kiszélesítésére teremt keretet.

Olaszország a negyedik legjelentősebb befektető Szlovákiában, az elmúlt tíz évben megközelítőleg 4 milliárd euró értékű tőkét fektetett be az országban, ugyanakkor a két ország közötti kölcsönös árucsere is jelentős.

Az utóbbi napokban a közhangulat radikális megváltozása volt érzékelhető Görögországban, a politikában amúgy is meglévő feszültség átszüremlett a hétköznapi érintkezésekbe is - mondta Fokasz Nikosz szociológus Athénből.