Elmondta, hogy nyolc-tíz helyszínen egyszerre kezdődik majd el a munka, mégpedig azokon a területeken, amelyek a leginkább "kitettek" a bevándorlási nyomásnak, hogy "világos legyen mindenki számára, az ilyen törvénysértő cselekedeteknek Magyarország gátat szab".
A két ország viszonyát nem árnyékolja be a határzár - mondta a miniszter. "Ez egy olyan kényszerintézkedés Magyarország részéről, amellyel megvédjük Magyarországot, és mint külső határ, megvédjük az Európai Uniót is" az elképesztő mértékű illegális bevándorlással szemben - fogalmazott Szijjártó Péter.
A külügyminiszter júniusban jelentette be a magyar-szerb határ lezárását a 175 kilométer hosszú, négy méter magas kerítés építésével a menekültek feltartóztatására.
Tegnap Orbán Viktor a szerb-magyar kormányülésen úgy fogalmazott: Nem menekültekről van szó, hanem újkori bevándorlás történik most, ami sokáig tart majd, hozzátéve: Magyarország nem akar átkelőket lezárni a szerb-magyar határon, de az illegális határátlépés ellen minden eszközzel fellép.
Magyarország "harapófogóba" került, mert nemcsak délről érkezik Magyarországra "a népvándorlás újabb hulláma", hanem nyugati részről is az a szándék, hogy illegális határátlépőket küldjenek vissza Magyarországra. "Bármennyire is nem esik jól, mégis kénytelenek vagyunk Magyarország déli határait megvédeni" - mondta a miniszterelnök.
A népvándorlásnak - a magyar kormányfő most már így titulálja a migrációt - Orbán szerint egyhamar nem lesz vége, ugyanis illúzió, hogy az afrikai válságövezetekből csak addig érkeznek Európába emberek, amíg azok a területek nem pacifikálódnak. "Ez nem így van" - közölte hozzátéve, "ha hagyjuk, akkor milliós, tízmilliós, sőt százmilliós számban is elképzelhető egy modern népvándorlás".
Bár Szerbia nem örül a kerítésnek, bízik benne, hogy sikerül rendezni a szerb-macedón határon kialakult helyzetet, és ebben Magyarország is segít. Erről már Aleksandr Vucic beszélt a közös kormányülést követő tájékoztatón. Magyarország azt a magyarázatot adta, hogy nem Szerbia miatt emeli a kerítést, hiszen a két ország kapcsolatai barátiak, hanem saját a területét, érdekeit védi, ezt a szerbek elfogadták. Vucic a bevándorlás kapcsán azt mondta, óriási problémákkal szembesültek, de a macedón-szerb határon meg fogják találni a megoldást az illegális migráció kezelésére. A magyaroktól már hőkamerákat is kaptak.
Térfigyelő kamerákat szereltet fel az önkormányzat a debreceni befogadóállomás mentén húzódó Sámsoni úton, így a migránsok minden lépését nyomon követhetik a közterületen - jelentette be a város polgármestere. A fideszes Papp László szerint "a tábornak nincs helye Debrecenben" ezért is támogatják Orbán Viktor és kormánya törekvéseit, s ha nincs más mód, fizikai akadállyal kell gátat szabni a migrációnak. Az önkormányzat saját költségén 15 kamerát szereltet fel. A rendőrség pedig tegnap déltől július 15-én 24 óráig fokozott ellenőrzést rendelt el a városban.
Vucic egyébként június 17-én a szerbiai közszolgálati televízióban még azt közölte, "Szerbia nem követi a magyar példát, nem fog falakat emelni és nem fog Auschwitzban élni". Két nap múlva a Blic a legolvasottabb szerb napilap címlapján azt írta, "Szerbia nem tábor" és az Orbánt egy kerítés mögött ábrázoló fotó fölött pedig az állt: "Európa és az Egyesült Államok is elítélte a magyar miniszterelnök embertelen tervét".