EU;projekt;atomerőmű;Paks;állami támogatás;Energiaklub;

A kormány legtöbbször mellébeszél és titokzatoskodik, ha a paksi bővítésről van szó FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Brüsszel piros lapot adhat Paks II.-nek

Megindult a hivatalos uniós vizsgálat Paks II. finanszírozásának ügyében. A magyar kormány már május végén kérte Brüsszeltől, hagyja jóvá, hogy a projektben nincs állami támogatás. Az Európai Bizottság azonban majd maga dönt erről, s ha "elmeszeli" a projektet, akár le is állhat a beruházás.

Az Energiaklub és Jávor Benedek, a PM európai parlamenti (ep) képviselője május 20-án közös levélben érdeklődött Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős uniós biztosnál a Paks II. tiltott állami támogatása ügyében folytatott nem hivatalos, előzetes vizsgálat eredményeiről.

Arra is választ szerettünk volna kapni, hogy indul-e ebben az ügyben hivatalos eljárás és arra kértük az illetékes uniós biztost, hogy vesse latba befolyását, hogy ez a beruházás a közösségi jogszabályokkal összeegyeztethetően folytatódjon - nyilatkozta a Népszavának Koritár Zsuzsanna az Energiaklub Pakskontroll Program vezetője. Vestager szerdai válaszában közölte, hogy május 22-én hivatalosan is elindult az az eljárás, amelynek során kiderül, hogy a beruházás finanszírozása tiltott állami támogatásnak minősül-e. Amennyiben igen, úgy az ellentétes az unió szabályaival, és Paks II költségvetésen keresztül való finanszírozását le kell állítani.

A biztos leveléből kiderül az is, hogy május végén a magyar fél hivatalosan is bejelentette Brüsszelben a projektet, arra kérve a Bizottságot, hogy vizsgálja meg, fennáll-e az ügyben tiltott állami támogatás. Bár a Vestager-levélből nem derült ki, de az Energiaklub programvezetője úgy tudja, a kormányzat az uniós biztost továbbra is arról győzködte, hogy a paksi beruházásban nincs állami támogatás. Arra is kérte az Európai Bizottságot, hogy erről hozzanak határozatot. Korábban az Európai Bizottság Versenyjogi Főigazgatósága már előzetes egyeztetéseket folytatott a magyar hatóságokkal az állami támogatás kérdésével kapcsolatban.

A magyar kormány a notifikációs eljárás megindításáról nem kommunikál egyértelműen, sőt, Lázár János május 28-i sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, hogy megválaszolták az Európai Bizottság kérdéseit, és fenntartja álláspontját, arról, hogy nincs állami támogatás a paksi beruházás finanszírozásában. A Bizottság a jelek szerint nem óhajt a magyar kormány kívánságai szerint dönteni, ezért is indult az előzetes vizsgálat. A Bizottság kérésére most már kötelezően ki kell adni a finanszírozással kapcsolatos dokumentumokat. Az informális egyeztetések során is kérte azokat, de akkor még a kormánynak nem volt olyan kötelezettsége, hogy minden bekért iratot elküldjön. Az Energiaklub információi szerint a magyar kormányzat nem is törekedett különösebben az együttműködésre.

Azt, hogy mire alapozza a magyar kormány azt az az állítását, hogy a Paks II. projektben nincs állami támogatás, nem tudjuk, hiszen a beruházással kapcsolatos dokumentumok titkosak, a hivatalos számításokat nem ismerjük - jegyezte meg Koritár Zsuzsanna. A hivatalos eljárás viszont jó alkalmat ad arra is, hogy nyilvánosságra kerüljenek a kormányzat számításai. Az Energiaklub napokban közzétett tanulmánya szerint Paks II állami támogatások nélkül nem tud majd működni: a legvalószínűbb esetben évente átlagosan 100 milliárd forint közpénzzel kellene támogatni az erőműtársaságot az első húsz évében ahhoz, hogy működőképes maradjon. A szervezet az elemzést eljuttatta a Versenyjogi Főigazgatósághoz is.

Az Európai Bizottság az általa kívánt utolsó dokumentum beérkezésétől számított két hónapon belül dönt Paks II. finanszírozási, üzemeltetési ügyében. Így a határozata néhány hónap múlva várható, amelyből kiderül, hogy Brüsszelben hogyan vélekednek a Paks II. finanszírozásáról és üzemeltetéséről. Ha megállapítják, van benne állami támogatás, akkor arról is döntenek, hogy az tiltottnak, vagy engedélyezettnek számít-e.

Koritár lapunknak kifejtette, ha tiltott állami támogatást állapítana meg a Bizottság, akkor felszólítja a kormányt, hogy ne folyósítson több költségvetési pénzt Paks II.-re. Ha a magyar kormány nem tesz eleget a felszólításnak, akkor még két-három figyelmeztetésre számíthat, majd megindul a kötelezettségszegési eljárás.

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága megszavazta a jelölteket a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságába, Papcsák Ferenc a kormánypártok képviselőcsoportjainak jelöltje a felügyelőbizottság elnöki posztjára.