feljelentés;nyomozás;náci jelképek;Romnet;Budapesti üzlet;

- Náci jelképeket árusító üzlet ellen nyomoznak

A rendőrség elutasította a náci jelképeket árusító budapesti üzlet ellen tett feljelentést, de az ügyészég úgy döntött, hatályon kívül helyezi az V. kerületi rendőrség döntését, és elrendeli a nyomozást – tudta meg a RomNet.

Mint arról lapunk is beszámolt: a RomNet újságírója véletlenül tért be egy régiségeket is árusító üzletbe, ahol döbbenten tapasztalta, hogy vörös csillagos jelképeket, horogkeresztes pecsétgyűrűt, SS-jelvényeket, a legkülönfélébb nemzetiszocialista kitüntetéseket, Adolf Hitler arcképét és fotóját ábrázoló öngyújtókat, gyufásdobozokat, és más náci relikviákat is árulnak.

A Tett és Védelem Alapítvány a RomNet híradása alapján feljelentést tett az V. kerületi rendőrkapitányságon azzal az indokkal, hogy az önkényuralmi jelképek használata, terjesztése sérti az emberi méltósághoz való alapvető jogot, mert az másokban félelmet, megbotránkozást kelthet, a Btk. pedig éppen ezért szankcionálja. A kerületi rendőrség a feljelentést követő néhány napon belül tanúként hallgatta meg az alapítvány munkatársát és a RomNet.hu újságíróját is.

A RomNet birtokába került hivatalos dokumentumok szerint egy magánszemély szintén feljelentést tett, de a BFRK V. Kerületi Rendőrkapitánysága május 5-én hozott határozatában elutasította a feljelentést, viszont az V. és XIII. kerületi ügyészség június 9-én úgy döntött, a rendőrség elutasító határozatát hivatalból hatályon kívül helyezi és elrendeli a nyomozást.

A cikk emlékeztet arra, hogy az Alkotmánybíróság 2013. április 30-i hatállyal megsemmisítette az önkényuralmi - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi paragrafust. E szerint, aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vörös csillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet terjeszt, nagy nyilvánosság előtt használ, vagy közszemlére tesz, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntethető.

A törvény értelmezése szerint kizárt a büntethetőség, ha az önkényuralmi jelkép használatát ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából  használják.

Az elsőrendű vádlottat, az Il Ferro Kft. ügyvezető igazgatóját a bíróság hűtlen kezelésben, sikkasztásban, több mint kétezer rendbeli csalásban és számviteli rend megsértésében találta bűnösnek, amiért 6 év börtönbüntetésre, valamint 428 millió forint vagyonelkobzásra ítélték - tudósított hétfőn a Hír TV az autómatricákról elhíresült ügyben hozott elsőfokú döntésről.