A svájci sportvezető a FIFA-t ért sorozatos korrupciós botrányok hatására jelentette be lemondását június 2-án. A Bild napilap ezzel kapcsolatban néhány napja azt közölte, hogy a lemondásra amerikai ügyvédje vette rá,aki betekintést nyert a nemzetközi szövetség FBI-aktáiba, s úgy vélte, olyan nehéz helyzetbe kerülhet még Blatter, hogy jobban teszi: távozik.
Ehhez képest a legújabb hírek már arról szólnak, hogy a FIFA-elnök valójában nem is kíván távozni. Két héttel ezelőtt a svájci sajtó azt közölte, Blatter akár jelöltetheti is magát a nemzetközi szövetség várhatóan december közepén megrendezendő tisztújító kongresszusán, mert az afrikai és az ázsiai tagszövetségek maradását követelik.
Az sem éppen Blatter gyors távozását vetíti előre, hogy amikor bejelentette, a FIFA-múzeumot építenek, a Blicknek elmondta: „még nem érzem érettnek magamat arra, hogy múzeumba kerüljek, vagy hogy viaszfigurát formáljanak belőlem”. Hozzátette, csak az értheti meg a jövőt, s vehet részt annak formálásában, aki megérti a múltat.
Mindez egyáltalán nem arra utal, hogy Blatter egykönnyen engedne az amerikai és a svájci ügyészség nyomásának, s egyhamar visszavonulna. Egyértelmű az is, hogy nagyon is fontos szerepet szán magának esetleges utóda kiválasztásában, vagyis mindent megtesz azért, hogy semmi se változzék a FIFA-nál. Erre utal az is, hogy közlése szerint ő maga irányítja majd a szövetség reformját.
Paraguayban már vannak következményei a nyomozásnak. Bejelentették, felfüggesztik a dél-amerikai szövetség, a Conmebol luque-i központjának mentességét. Az ezzel kapcsolatos törvényt csütörtökön látta el kézjegyével Horacio Cartes államfő. A központ immunitását egy 1997-es törvény biztosította. Cartes államfő még a hónap elején utasította külügyminiszterét arra, hogy nyújtsa be a parlamentnek az erre vonatkozó tervezetet. Az amerikai igazságszolgáltatás elrendelte a Conmebol korábbi vezetője, az uruguayi Eugenio Figueredo letartóztatását, a szövetség élén 27 évig álló paraguayi Nicolás Leont pedig házi őrizetbe helyezték.