A jogállamiság magyarországi helyzetről azért készült jelentés, mert az ET parlamenti közgyűlése csaknem napra pontosan két évvel ezelőtt - 2013. június 25-én - arról határozott, hogy az eredetileg javasolt hivatalos monitoring eljárás megindítása helyett "szoros figyelemmel kíséri", hogyan alakul a jogállamiság Magyarországon. Tegnap - ahogy arról a magyar delegáció helyettes vezetője lapunknak beszámolt - a politikai bizottságban az elnök döntésével végül úgy határoztak, hogy a vizsgálatot lezárják, hiszen jövő január 1-től másik öt országgal együtt Magyarországot is monitoringozni fogják, így felesleges a duplikáció.
A jelentésben szó esik egyebek mellett az egyházi törvényről, a választókerületek határainak kialakításáról, az Alkotmánybíróság jogköreiről, a média helyzetéről, a bírósági rendszerről és a halálbüntetésről szóló vitákról. Magyarországot arra szólítják, hogy a még nyitott kérdések megoldása érdekében folytassa a párbeszédet az ET-vel.
Bár a politikai bizottság 27-26 arányban úgy határozott, hogy ezt a vizsgálatot lezárják, délután a közgyűlés is szavazott az ügyben. A fideszeseket nem zavarta, hogy a jelentés fenntartásokat fogalmazott meg és tele volt a magyar helyzet miatti aggodalommal, számukra az volt a fontos, hogy ennek most ne legyen folytatása - fogalmazott lapunknak az MSZP volt elnöke. Mesterházy érdekesnek nevezte, hogy a liberálisok vezetője, a spanyol Jordi Xucla, tegnap a néppárti képviselőkkel együtt szavazott, amivel a magyar kormányt támogatta. A szocialista politikus megjegyezte, Xucla tavaly áprilisban, a vizsgálat idején Áder János javaslatára Orbán Viktortól a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetést kapta.