Magyarország;demokrácia;Freedom House;emberei jogok;

Illusztráció/Thinkstock

- Emberi jogok - Újabb rossz bizonyítványt kapott Magyarország

Nyilvánosságra hozta kedden a Freedom House (FH) idei, Nations in Transit 2015 (Nemzetek átalakulóban 2015) című értékelését, amely a volt szocialista blokk országait vizsgálja.

A dokumentum Magyarországot a "megszilárdult demokráciák" közül a "félig megszilárdult demokráciák" kategóriába sorolta vissza. A washingtoni központú nemzetközi jogvédő szervezet értékelése 29 országra (Közép-Európára, a Balkánra és a volt Szovjetunió tagállamaira) terjed ki és a tavalyi évre vonatkozik. A FH hét szempontból vizsgálta a demokrácia helyzetét az érintett országokban, a legjobb teljesítményt 1, a legrosszabbat pedig 7 ponttal értékelve. A jelentés szerint Magyarország összesített pontszáma 3,18 pont a felmérésben a 2014-es értékelésben szereplő 2,96 pont után.

Az Igazságügyi Minisztérium szerint hamis a kép
A Freedom House figyelmébe ajánljuk az Európai Bíróság által 2015 márciusában közzétett, az igazságszolgáltatás hatékonyságát, minőségét és függetlenségét bemutató igazságügyi eredménytáblát, amely - európai összehasonlításban - egészen más előjelű véleményt mutat - reagált a tárca a jelentésre. 

Legújabb felmérésében az FH Magyarországnál öt kategóriában állapított meg romlást a 2014. január 1. és december 31. közötti időszakban, amihez hasonló változást a nemzetközi jogvédő szervezet csak Oroszországban mutatott ki. Az FH rámutatott, hogy Magyarország pontszáma hét éve folyamatosan romlik. A szervezet értékelése szerint "Magyarország áll a visszaeső országok élén".

Magyarország a választási folyamat megítélésében a tavalyi 2,25 pont helyett 2,75 pontot, a civil társadaloméban 2,25 helyett 2,5-öt, a média függetlenségében 3,5 helyett 3,75-öt, a helyi szintű demokratikus kormányzáséban 2,75 helyett 3-at, az igazságügyi keretrendszer és annak függetlensége értékelésében pedig 2,5 helyett 2,75-öt kapott. Az országos szintű demokratikus kormányzás és a korrupció állapotának értékelése egyaránt megmaradt a tavalyi 3,75 pontos szinten. A most nyilvánosságra hozott jelentés szerint Magyarország összesített eredménye 0,22 ponttal rosszabb a tavaly közöltnél.

A regionális értékelés Magyarországra vonatkozó részében a FH megállapította, hogy a 2014-es választások megerősítették a Fidesz dominanciáját. Az ellenzéki pártok egyebek között bírálták a választókörzeteknek a kormánypárt érdekében történő állítólagos átrendezését és az állami televíziónak és rádiónak a kormányzat általi komoly befolyásolását. A legtöbb említett bírálatot megerősítette többek között EBESZ is, amely rámutatott a magánmédiára és hirdetési piacra gyakorolt erős kormánybefolyásra, valamint arra is, hogy a versengő pártok anyagi forrásai között súlyos egyenlőtlenségek vannak. Korrupcióellenes aktivisták egy csoportja azzal vádolta meg a Fideszt és kisebbik koalíciós partnerét, hogy a törvényesen engedélyezettnek több mint a dupláját költötték a kampányra.

A FH Magyarország "félig megszilárdult demokráciák" közé való besorolását a fentieken kívül a médiahirdetések új adójával, a civil szervezetek ügyeibe való növekvő politikai beavatkozással és zaklatásukkal, valamint több alkotmánybírósági döntéssel indokolta. A jelentés kitért a magyar miniszterelnök tavaly júliusi beszédére, amelyben a minősítő szervezet szerint Orbán Viktor elmagyarázta, hogy olyan "illiberális államot" épít, amely "nem utasítja el az liberalizmus olyan alapvető elveit, mint a szabadság", ugyanakkor "nem teszi ezt az ideológiát az államszervezet központi elemévé".

Az osztrák hatóságok az Interpol segítségével vizsgálják a grazi ámokfutó ausztriai és boszniai környezetét, ismerőseit és családját is kihallgatják, hogy megtalálják a férfi tettének okát - írta a Die Presse című osztrák napilap kedden.