Debreceni Egyetem;Mocsai Lajos;díszdoktor;

- Mocsai díszdoktor lesz?

Hatalmas felháborodást váltott ki a Debreceni Egyetem (DE) tanszékvezetői, professzorai és egyéb szaktekintélyei körében, hogy az egyetem tiszteletbeli doktorává avatnák Mocsai Lajost, akinek nincs jelentősebb tudományos teljesítménye. A Népszabadság értesülései szerint a férfi kézilabda-válogatott volt szövetségi kapitányának kinevezését Szilvássy Zoltán rektor terjesztette elő, de az intézmény véleményező testülete, a doktori és habilitációs tanács a napokban nagy többséggel leszavazta az indítványt.

Az első szavazás után Mocsaiék nem adták fel: most úgynevezett egyéni előterjesztésben indítványozzák szó szerint ugyanazt, amit nemrégiben elutasított a tanács - a következő ülés június 25-én lesz. A DE-n sokan úgy vélik, hogy jelentősen rontaná az egyetem tekintélyét, ha - feltehetően politikai nyomásra - elfogadnák Mocsai díszdoktorrá avatását, mivel ezt a kitüntető címet eddig csak olyanok kaphatták meg, akik már letettek valamilyen kiemelkedő tudományos teljesítményt az asztalra. Ha Mocsai valóban az egyetem díszdoktora lesz, akkor jogosulttá válik a doktori cím viselésére, így úgy tűnhet, rendelkezik elismert tudományos fokozattal.

Mocsai nem először kavarja fel a magyar felsőoktatást: a volt szövetségi kapitányt tavaly decemberben nevezték ki a Testnevelési Egyetem rektorává. Ez sem ment zökkenőmentesen, ugyanis a parlamentnek módosítania kellett az egyetemi fokozatok rendszerén, hogy minden akadály elháruljon kinevezése elől. A változtatások szerint a sporttudományok területén a doktori fokozattal egyenértékűnek fogadják el az olimpián, a siketolimpián vagy a paralimpián elért 1-3. helyezést. Emiatt nevezte el a sajtó Lex Mocsainak a változtatást.

A volt kézi kapitány szerint nem rá szabták a törvényt, mivel "bárki indulhat a rektori posztért, aki megfelel a fenti feltételeknek". Mocsai akkor a Népszabadság kérdésére cáfolta, hogy Orbán Viktorral vagy Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszterrel egyeztetett volna pályázati szándékáról. A tudományos fokozat hiányával kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy "a vezetői kvalitásai valakinek nem a PhD-fokozattal dőlnek el". Egyébként Mocsai 1978 óta tanít az intézményben, rektori kinevezése előtt docensi fokozata volt.

Biztos, hogy élete utolsó műve, mondja Czeizel Endre a Tehetség/Talentum - Jó szerencse, semmi más? című, a Galenus Kiadónál megjelent kötetéről. Az orvos-genetikus ebben a géniuszokról ír, és arról, hogy akár egy-egy ország fejlődésének a zálogai is lehetnek a tehetségek. Szerinte a könyv legfontosabb üzenete, hogy a tehetség jószerencse, semmi más.